mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Chcesz zdobyć prawko? Musisz być eko!

Chcesz zdobyć prawko? Musisz być eko!

Już nie wystarczy teoretyczna wiedza nt. przepisów drogowych, pierwszej pomocy, umiejętne manewrowanie na placu i bezbłędna jazda w mieście. Od przyszłego roku, aby zdobyć uprawnienia do kierowania samochodem, trzeba będzie się wykazać również umiejętnością ecodrivingu.

Chcesz zdobyć prawko? Musisz być eko!
Z takim pomysłem wystąpiło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, które przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów. Nowelizacja wdraża do prawa polskiego dyrektywę Komisji Europejskiej 2012/36/WE.

Zgodnie z projektem zmiany przepisów, przyszły adept na kierowcę będzie musiał się wykazać znajomością praktycznych podstaw ekojazdy, która będzie się sprowadzać do dwóch elementów. Po pierwsze, podczas egzaminu praktycznego oceniana będzie właściwa, zgodna z zasadami ekojazdy, zmiana biegów. W tym przypadku chodzi o to, by zmiana biegu na wyższy podczas jazdy autem osobowym odbywała się już przy ok. 2.000 obr/min. Tym samym pierwsze cztery biegi powinny być włączone, zanim auto rozpędzi się do prędkości 50 km/h. Drugim sprawdzanym na egzaminie elementem będzie umiejętność hamowania silnikiem, czyli korzystanie z momentu obrotowego silnika podczas hamowania.

Oba zadania, które wpływają na bardziej efektywne zużycie paliwa, będą obowiązkowym elementem państwowego egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E.

Mniejsze zużycie paliwa przyczynia się jednocześnie do ograniczenia emisji spalin. Tym samym propozycja zmian w egzaminie na prawo jazdy wpisuje się w panujące obecnie tendencje i modę dotyczącą ekologicznego stylu życia. Efektem dodatkowym - jak możemy przeczytać z uzasadnieniu do proponowanej nowelizacji - jest także obniżenie ogólnej prędkości oraz uspokojenie i upłynnienie ruchu samochodowego w miastach.

Ze względu na fakt, że do nowych zadań egzaminacyjnych zarówno kandydaci, jak i instruktorzy oraz sami egzaminatorzy muszą się odpowiednio przygotować, proponuje się, by wejście w życie powyższych przepisów nastąpiło od 1 stycznia 2015 roku.

Obecnie projekt nowelizacji trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Na czym polega ecodriving?
Jak najszybsza zmiana biegów oraz hamowanie silnikiem to tylko dwa punkty z elementarza kilkunastu (kilkudziesięciu?) zasad ekojazdy. Aby taka jazda przyniosła jednak wymierne efekty, niezbędne jest stosowanie się do większości z niżej wymienionych punktów:

1. Jedź płynnie - unikaj naprzemiennie gwałtownego przyspieszania i mocnego hamowania, staraj się jechać ze stałą prędkością, dlatego patrz przed siebie nie na 20, a na 100 metrów i zawczasu reaguj.

2. Przyspieszaj dynamicznie - startuj zaraz po uruchomieniu silnika, w miarę szybko i wcześnie zmieniaj biegi na wyższy - przy silnikach benzynowych już przy 2.000-2.500 obr/min, zaś przy dieslach nawet poniżej 2.000 obr/min.

3. Hamuj silnikiem - podczas hamowania nie wrzucaj na luz, a jedynie redukuj jak najpóźniej biegi.

4. Zmniejsz ciężar - pozbądź się w aucie niepotrzebnego ciężaru oraz wszelkich elementów (boxy dachowe, uchwyty na rowery itp.), które zwiększają opór aerodynamiczny.

5. Sprawdzaj ciśnienie w oponach - właściwy poziom ciśnienia w oponach ma całkiem duży wpływ na zużycie paliwa, dlatego regularnie je kontroluj.

6. Wyłącz tempomat - to rozwiązanie ma zwiększyć komfort prowadzenia auta, jednak niekoniecznie idzie z tym w parze niższe spalanie. Przy zadanej prędkości system będzie za wszelką cenę starał się ją utrzymać, zwiększając często nadmiernie obroty silnika.

7. Wyłączaj silnik - już podczas nieco tylko dłuższego postoju (np. przy opuszczonym szlabanie na przejeździe kolejowym), trwającego nawet 40-50 sekund, wyłączaj silnik, oszczędzając w ten sposób paliwo.

8. Planuj podróż - właściwie zaplanowana podróż, wybór odpowiedniej drogi i czasu wyjazdu, może pozwolić uniknąć korków, które wpływają na wzrost zużycia paliwa.

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

~gs 2014-05-08

a może by tak jakiś egzamin na posła?

~Kierowca 2014-05-08

Większość propozycji - pomysłów geniuszy jest realizowana w trakcie szkolenia kursantów. Od dawna mówiło się o tym podczas szkolenia - określając mianem ekonomicznej jazdy (pkt 1 - 5). Jednakże zgodnie z modą na "angielszczyznę" teraz nazwa ekonomicznej jazdy jest nieodpowiednia, właściwa jest ECODRIVING. Geniusze niech najpierw przypomną sobie przepisy albo spowodują zmianę przepisów aby nie kolidowały ze sobą albo nie narażały kierowców na kolejne bezsensowne koszty. Ciekawe czy przed przejazdem kierowca pojazdu stojącego jako pierwszy jak wyłączy silnik żeby oszczędzać środowisko uruchomi silnik (zwłaszcza jak postoi z włączonymi światłami 10 - 15 minut). Kierowca stojącego jako pierwszy samochodu nie może wyłączyć oświetlenia zewnętrznego. Jeżeli tempomat jest "be" to dlaczego nie zabronią producentom pojazdów w montowanie tych urządzeń w pojazdach? Planowanie podróży - ha ha ha. Chciałbym zobaczyć zaplanowaną przez pomysłodawcę podróż przez większe miasta, zwłaszcza w godzinach szczytu. Pewnie osoba ta podróżuje w nocy między godziną 24 a 5. Kto ma kandydatów na kierowców przygotować teoretycznie (prawidłowo) jak mogą się sami przygotowywać (pomysł zniesienia szkolenia teoretycznego w szkoleniu na prawo jazdy). Skoro mamy aż tak zdolnych młodych ludzi to może zlikwidować obowiązek chodzenia do szkoły (nauka - teoria). Wystarczy, że będą w odpowiednim wieku podchodzić do egzaminu kompetencyjnego szóstoklasisty, egzaminu gimnazjalnego, matury. Dobry pomysł - biorąc pod uwagę zaoszczędzone pieniądze (pensje nauczycieli, utrzymanie budynków).

~kaz 2014-05-06

braaaaawo, no ciekawe co następnego jeszcze wymyślą

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando