mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Choroba, a prawo jazdy - kiedy stracisz?

Choroba, a prawo jazdy - kiedy stracisz?

Podczas starań o upragnione prawo jazdy musimy nie tylko nauczyć się przepisów, a także pozytywnie zdać egzamin. Wstępna weryfikacja odbywa się już podczas badania lekarskiego, które może nas wykluczyć z gry. Jednak to nie wszystko. Nawet później wykryte choroby lub zasłabnięcia mogą spowodować utratę uprawnień.

Choroba, a prawo jazdy - kiedy stracisz?
Zanim udamy się na kurs prawa jazdy, musimy przejść badania kontrolne, podczas których lekarz stwierdzi bądź nie przeciwskazania do kierowania pojazdami mechanicznymi. Istnieje odpowiednie rozporządzenie, które w dokładny sposób opisuje, które choroby dyskwalifikują potencjalnego kierowcę.

Musimy jednak wiedzieć, że nawet gdy uda nam się przejść badanie, to w późniejszym czasie możemy stracić uprawnienia z powodu złego stanu zdrowia.

Najczęstszym powodem problemów z uzyskaniem pozytywnego wyniku badań kontrolnych mogą być choroby lub upośledzenia narządu wzroku. Kwalifikuje się do nich zarówno zez, jednooczność jak i daltonizm. W większości przypadków sprawa kończy się na terminie ważności krótszym niż maksymalny, który wynosi teraz 15 lat. Oprócz wzroku także narząd słuchu jest ważnym organem, który wpływa na nasze bezpieczeństwo. Osoby, które niedosłyszą, mogą korzystać z aparatu słuchowego, który skoryguje wadę. Osoby niesłyszące teoretycznie mają szansę na zdobycie prawa jazdy, ale ostatnia aktualizacja przepisów skutecznie im to uniemożliwia. Wszystko przez ograniczony czas na odpowiedź (20 sekund) oraz problemy z zatrudnieniem tłumacza języka migowego.

Jednym z największych niebezpieczeństw podczas prowadzenia samochodu jest zasłabnięcie. Najczęściej jest to spowodowane problemami z sercem. Osoby, które mają poważne problemy z układem naczyniowo-sercowym, muszą się liczyć, że będą to dość mocne przeciwskazania. Nawet jeśli nie mamy problemów wspomnianych powyżej, a zdarzy nam się zasłabnięcie (poza samochodem), lekarz ma obowiązek zgłosić takie zdarzenie do odpowiedniej jednostki, która wydała nam prawo jazdy (o ile takie posiadamy) celem powtórzenia badań. Jeżeli problemy ze zdrowiem będą poważne, uprawnienia mogą zostać odebrane.

Jeżeli chorujemy na cukrzycę to nasza sytuacja zależy od stopnia zaawansowania choroby. Mniej inwazyjne odmiany cukrzycy mogą stanowić trudność w zdobyciu prawa jazdy, ale nie przekreślają szans. Lekarze zwracają uwagę na przypadki hipoglikemii, która może być przeciwskazaniem. W każdym wypadku trzeba się liczyć z badaniami kontrolnymi nawet co pół roku.

Niedawno zmienione przepisy pozwalają na uzyskanie prawa jazdy dla chorych na epilepsję (pot. padaczkę). Jeżeli w ciągu ostatnich dwóch lat nie dochodziło do napadu epileptycznego, lekarze nie widzą przeciwskazań. Jednak taka osoba musi się poddawać dość częstym badaniom okresowym oraz nie może pracować jako kierowca zawodowy.

W kwestii chorób psychicznych lekarze są bardzo restrykcyjni. Bardzo często przyjmowane lekarstwa dyskwalifikują potencjalnego kierowcę do wsiadania za kółko. Jednak spektrum chorób na tym tle jest na tyle szerokie, że wszystkie przypadki są traktowane indywidualnie.
Tematy w artykule: prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando