mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Chorym trudniej będzie o prawo jazdy

Chorym trudniej będzie o prawo jazdy

Chorzy na cukrzycę czy padaczkę będą mieć problemy z uzyskaniem prawa jazdy, a kierowcy z tymi schorzeniami muszą się liczyć z utratą uprawnień do prowadzenia aut. To efekt propozycji zmian rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, które reguluje wymagania zdrowotne osób ubiegających się o zdobycie prawa jazdy.

Chorym trudniej będzie o prawo jazdy
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, której projekt został już skierowany do konsultacji międzyspołecznych, wynika z konieczności wprowadzenia stosownych zmian w przepisach unijnych. Przepisy dwóch dyrektyw wprowadzają minimalne wymagania dla osób ubiegających się bądź posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami. W dyrektywach określono czynniki medyczne wpływające na zdolność do kierowania pojazdami, wśród których wskazano wzrok, słuch, cukrzycę i padaczkę.

W zmienionych przepisach pojawią się przede wszystkim zapisy regulujące sposób oceny stanu zdrowia osoby chorującej na cukrzycę oraz padaczkę, w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W projekcie zdefiniowano także pojęcie ciężkiej hipoglikemii, nawracającej ciężkiej hipoglikemii, nieświadomości hipoglikemii, a także określono wymagania dla cukrzyków, którzy będą musieli przedstawiać opinię diabetologa, przeprowadzać regularnie kontrolne badania lekarskie, właściwe dla każdego przypadku, wykazać świadomość ryzyka hipoglikemii i zagrożeń z nią związanych. Ponadto niezbędne będzie także regularne monitorowanie stężenia glukozy we krwi oraz udokumentowanie kontroli nad przebiegiem choroby przez lekarza prowadzącego.

Wprowadzony ma zostać przepis, zgodnie z którym uprawiony lekarz, który stwierdził przypadek wystąpienia hipoglikemii bądź napadu padaczki lub jej podejrzenie, niezależnie od okoliczności, powinien o tym powiadomić organ wydający prawo jazdy w celu oceny predyspozycji zdrowotnych do kierowania pojazdami. Projekt rozporządzenia określa wymagania dla osoby przyjmującej leki przeciwpadaczkowe oraz która odstawiła leczenie.

Zgodnie z proponowanymi zmianami bezwzględnym przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami jest wystąpienie napadu padaczkowego w ciągu ostatnich dwóch lat choroby. Ponowne ubieganie się o uprawnienia do kierowania pojazdami albo przedłużenie okresu jego ważności możliwe jest po przedstawieniu opinii neurologicznej, potwierdzającej brak napadów padaczki w ciągu ostatnich dwóch lat leczenia. Po tym okresie wyżej wymienione osoby podlegać będą badaniom kontrolnym co pół roku przez okres dwóch lat, następnie co rok przez kolejne 3 lata, a potem w zależności od wskazań lekarskich.

Osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania samochodem ciężarowym, autobusem lub tramwajem, bądź o świadectwo kwalifikacji zawodowej, u których kiedykolwiek rozpoznano padaczkę lub wystąpił napad o symptomatologii padaczkowej nie będą mogły uzyskać tychże uprawnień.

Wśród znowelizowanych przepisów znalazła się także propozycja zmiany sposobu ustalania opłaty za badania lekarskie. Nie będzie, jak to jest obecnie, ustalana stawka kwotowa, a będzie ona uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc będzie identycznie, jak ma to miejsce w przypadku osób ubiegających się o pozwolenie na broń. Dla osób starających się o prawo jazdy kategorii B (także A, A1, B1 oraz B+E) będzie to 20% minimalnego wynagrodzenia określonego na podstawie stosownych przepisów.
Tematy w artykule: prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

~petio 2010-09-02

a co z pijanymi posłami-posłankami?

~umo 2010-09-02

Przecież to jest czysta dyskryminacja osób chory, one i tak swoje wycierpiały już a teraz jakiś mundry minister chce,żeby im zabierać prawo jazdy albo ich w ogóle nie przyznawać. Paranoja.

~chychak 2010-09-02

a co ze starymi, którzy ledwo widzą, słyszą i mają problemy z poruszaniem się , a spokojnie mogą prowadzić samochody?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando