mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ciężarówki płacą raz

Ciężarówki płacą raz

Pojazdy ciężarowe płacące opłaty drogowe, tzw. winiety, będą zwolnione z opłat za przejazd autostradą. Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o autostradach płatnych. Teraz trafi ona do Senatu.

Obecnie kierowcy ciężarówek, mimo iż uiszczają opłaty drogowe (winiety), zmuszeni są każdorazowo do zapłaty także za wjazd na autostradę płatną. A nie są to małe kwoty. Np. przejazd 50-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 (poznańskiej) może kosztować w zależności od liczby osi oraz przyczep nawet 110 zł. Częstą praktyką stało się więc omijanie płatnych odcinków i wybieranie przez ciężarowe pojazdy dróg alternatywnych. A to powodowało spore utrudnienia w ruchu przez małe miejscowości niedostosowane do tak dużego natężenia pojazdów oraz szybsze niszczenie tych dróg.

Obowiązujący obecnie system pobierania przez administrację państwową podwójnej opłaty za przejazd drogami krajowymi od pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony jest ponadto w świetle przepisów Unii Europejskiej niezgodny z prawem.

Przyjęte przez Sejm zmiany spowodują, iż kierowcy, którzy zapłacili za winietę, będą zwolnieni z opłaty autostradowej. W związku z tym, iż opłaty za przejazd autostradą są przychodem prywatnych koncesjonariuszy, budżet państwa będzie musiał pokryć ich straty z tytułu utraconych wpływów. Pieniądze będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego i będą wyliczane jako iloczyn rzeczywistej liczby pojazdów ciężarowych, które korzystały z autostrady i uzgodnionej pomiędzy ministerstwem infrastruktury a koncesjonariuszami stawki za przejazd. Przy czym stawka ta nie może być niż obowiązująca w momencie wejścia w życie ustawy.

Ustawa zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.