mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Co dalej z odholowywaniem aut bez OC?

Co dalej z odholowywaniem aut bez OC?

Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Infrastruktury przyjęty został projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym brak OC nie będzią podstawą do odholowania pojazdu. Poprawki te spotkały się jednak ze sporym sprzeciwem różnych instytucji.

Komisja Infrastruktury przyjęła sprawozdanie podkomisji stałej ds. transportu drogowego i drogownictwa o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Sprawozdanie to wprowadza właśnie poprawkę do ustawy, która ograniczy uprawnienie policji do odholowywania pojazdu, którego kierowca nie okazał dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdu. Po wprowadzeniu zmiany w tej ustawie tylko pojazdy zarejestrowane poza Unią Europejską będą usuwane z drogi na koszt właściciela.

Jak można się było spodziewać, propozycja ta spotkała się ze sporym sprzeciwem, głównie różnych instytucji działających w branży ubezpieczeniowej. Podnoszony jest głównie następujący argument, iż taka zmiana przepisów spowoduje spadek zawieranych umów OC, a tym zmniejszy się bezpieczeństwo na naszych drogach. A w następstwie wzrosną stawki polis OC.

Być może te racje, m.in. głoszone przez Polską Izbę Ubezpieczeniową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a nawet Policję, które sprzeciwiają się tak znaczącemu ograniczeniu uprawnienia policji do odholowywania, a nawet do zatrzymywania dowodu rejestracyjnego pojazdu nieubezpieczonego, skłoniły stronę rządową do kontynuacji prac nad ustawą. W przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania zainteresowanych stron, na którym mają być dyskutowane inne rozwiązania prawne, które wprowadzone w dalszych etapach procesu legislacyjnego ograniczą negatywne skutki przyjętego projektu. Spotkanie to odbędzie się jeszcze przed drugim czytaniem projektu ustawy w Sejmie, więc dalsze losy tychże propozycji stoją jeszcze pod sporym znakiem zapytania.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

~znafcax 2009-03-05

Kordobos mozesz napisać ile Ci płacą za takie posty o PZU ? - konkretnie o PZU pomoc - bo teraz kampania! pytam bez złośliwości

~Lilimandżaro 2009-03-02

no dobra, ale kiedy policjat będzie miał bazę w swoim aucie patrolowym, żeby sobie wyklikał? W tym kraju chyba za 20 lat i do tego czasu, trzeba raz do roku wsadzić kwitek do schowka i tyle. W tym online, to mi się podoba kalkulator. Można sobie samemu wyliczyć składkę

~Kordobos 2009-02-26

wspomniane pzuonline do polis oc i ac dołącza już w tej cenie autopomoc, która właśnie jest po to, aby auto odholować itd. co się przydaje zwłaszcza jak ktoś w zimie trafi do rowu. Co do oc, to rejestr nieubezpieczonych powinien być w komputerze policji. Dlatego, że są różne życiowe wypadki, podczas ktorych o takich rzeczach się nie myśli. Ba, nawet zwykłe zapominalstwo.

~pzu 2009-02-24

Ja to jestem obecnie zainteresowany ofertą pzu online chociaż by ze względu na to że wszystko mogę załatwić przez internet na ich stornie. Oczywiście też wydaje mi się ze oni problemów mieć nie będą w tym trudnym czasie dla każdej branży. Więc mnie przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu się właśnie w pzu chyba nic nie odwiedzie.

~slawko 2009-02-21

Coś tu nie gra, jestem policjantem - i podczas kontroli wychodzi, że pojazd porusza się bez OC, teraz no problem laweta i po sprawie, a zgodnie z proponowanymi zmianami puszczam kolesia wolno tak?, a jak tenże jegomość pół kilometra dalej przywali w Audi A8 2009 r. to kurteczka kto za to zapłaci i czy ktos mnie nie doczepi się do tyłeczka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando