mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Co ma wspólnego Owsiak i kasa z fotoradarów?

Co ma wspólnego Owsiak i kasa z fotoradarów?

Pieniądze z fotoradarów, choć jest ich w tym roku zdecydowanie mniej niż pierwotnie zakładano, a dokładniej sposób ich dystrybucji są przedmiotem sporów, także naszych posłów. Swoją propozycję rozwiązania tej kwestii przedstawiło także stowarzyszenie Kierowca.PL, z prezesem Włodzimierzem Zientarskim na czele.

Gospodarowanie środkami pochodzącymi z grzywien nakładanych na kierowców z wykorzystaniem fotoradarów to istotny, a jednocześnie bardzo kontrowersyjny temat. Próbę unormowania tego zagadnienia podjęli niedawno posłowie pracujący w sejmowej komisji infrastruktury. Zgodnie z ich propozycją środki uzyskane z grzywien nałożonych przez Inspekcję Transportu Drogowego za naruszenia przepisów ruchu drogowego zasilać mają rachunek Krajowego Funduszu Drogowego z przeznaczeniem na finansowanie zadań inwestycyjnych związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych oraz na budowę lub przebudowę tychże dróg.
     
Zdaniem Włodzimierza Zientarskiego – prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.PL, taki sposób formułowania celów jest niekonkretny i nieprecyzyjny.

Ta nieprecyzyjność rodzi obawy o efektywne wykorzystanie tych środków zwłaszcza, że możliwości inwestycyjne zawężono jedynie do dróg krajowych, uniemożliwiając dotowanie inwestycji na dużo bardziej niebezpiecznych drogach niższych kategorii. Inną sprawą jest to, że kwota, wokół której toczy się dyskusja to jedynie około 80 milionów złotych. Jest to więc suma niewielka w kontekście inwestycji drogowych i przewidywanego wcześniej 1,5 miliardowego wpływu z mandatów. Może się okazać, że pieniądze zostaną przysłowiowo "utopione" w wielu nieefektywnych projektach, nie przynosząc znaczącego pożytku społecznego.

Koncepcja dystrybucji środków proponowana przez Stowarzyszenie Kierowca.PL nawiązuje do sprawdzonego w praktyce systemu działania - transparentnego, czytelnego dla obywateli i otwartego na społeczne sugestie. Mowa tu o fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co roku definiowany jest i podawany do publicznej wiadomości konkretny cel zbiórki. Podobnie mogłoby być w wypadku pieniędzy pochodzących z mandatów i grzywien.

Corocznie zespół ekspertów, powołany np. przez Ministerstwo Transportu, określałby i podawał do publicznej wiadomości cel istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, a następnie byłby on realizowany w sposób otwarty i zrozumiały dla społeczeństwa. Dzięki takiemu podejściu w końcu przestalibyśmy mieć wrażenie, że całkiem spore środki wciąż giną w ogólnobudżetowej magmie.  

Podobne wiadomości:

Wyższe mandaty za fotoradary, ale bez...

auto motor i sport 0000-00-00

Grupa posłów PO przygotowała projekt ustawy, który zakłada odebranie strażom gminnym możliwości obsługi fotoradarów i przenosi w całości ten "obowiązek" na Inspekcję Transportu Drogowego.

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.