mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Co nam nie pasuje w ubezpieczeniach?

Co nam nie pasuje w ubezpieczeniach?

W pierwszym półroczu br. do Rzecznika Ubezpieczonych trafiło w sumie ponad 3,2 tys. skarg związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Jak zwykle najwięcej zastrzeżeń zgłoszono na ubezpieczenia OC.

W I półroczu 2010 roku Rzecznik Ubezpieczonych otrzymał w sumie 5.669 pisemnych skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Skargi kierowane do Rzecznika Ubezpieczonych napływały zarówno bezpośrednio od osób ubezpieczonych, ubezpieczających, uposażonych i uprawnionych z umowy
ubezpieczenia.

W okresie od stycznia do końca czerwca 2010 - podobnie jak w minionych latach - najliczniejsza grupa skarg odnosiła się do ubezpieczeń komunikacyjnych – 3.268 skarg (57,6%). Wśród nich najwięcej skarg odnotowano na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych – 1.791 skarg (31,6%), oraz składki ubezpieczeniowe (836 skarg, tj. 14,7%), gdzie ubezpieczający skarżyli się przede wszystkim na występowanie tzw. podwójnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, problemy z uzyskaniem zwrotu niewykorzystanej części składki za OC komunikacyjne w następstwie zbycia pojazdu, wysokość składek, w tym na konstrukcję taryf składek.

Sporo skarg w grupie ubezpieczeń komunikacyjnych dotyczyło także problemów odnoszących się do ubezpieczeń autocasco – 525 skarg (9,3%). Ponadto część skarg dotyczyła Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w tym najczęściej odmowy uznania w całości lub w części zasadności zgłaszanych roszczeń odszkodowawczych (52 skargi – 0,9%) oraz nakładania opłat tytułem niedopełnienia obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (17 skarg – 0,3). Pozostałe wystąpienia skarżących dotyczyły ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów – 29 skarg (0,5%), ubezpieczeń assistance – 13 skarg (0,2%) oraz ubezpieczenia Zielonej Karty – 5 skarg (0,1%).

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda pracuje nad hybrydą
Honda pracuje nad hybrydą
Japoński producent postawił sobie bardzo ambitny cel. Do 2030 roku dwie trzecie samochodów sprzedawanych przez tą markę ma być napędzana układem hybrydowym. Dlatego inżynierowie pracują nad nowym rozwiązaniem.