mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Coroczny podatek w UE

Coroczny podatek w UE

Komisja Europejska zamierza wprowadzić dyrektywę znoszącą możliwość nakładania opłat rejestracyjnych, włączającą je do podatku rocznego oraz uzależnienia jego wysokości od emisji dwutlenku węgla.

Obecnie w 16 z 25 państw unijnych obowiązuje jednorazowy podatek rejestracyjny pobierany przy zakupie i rejestracji samochodu. W momencie zmiany miejsca zamieszkania do innego kraju obowiązek taki ponownie ciąży na kierowcy. Rozwiązania Komisji Europejskiej idą właśnie w tym kierunku, by nie dochodziło do takich sytuacji. W miejsce tego wprowadzony ma zostać coroczny podatek drogowy za używanie samochodu. Oczekuje się, iż całkowite zastąpienie opłaty rejestracyjnej podatkiem drogowym nastąpi najpóźniej do 2015 roku.

Opłata ta ma przyczyniać się również do większej dbałości o środowisko. Do 2008 roku jedna czwarta jej wysokości ma być uzależniona od poziomu emisji dwutlenku węgla. Do 2010 r. udział ten ma wzrosnąć do 50%.

Projekt zmian trafi teraz do ministrów państw UE, którzy powinni zapoznać się nimi jeszcze przed lub tuż po wakacjach.

Jak widać propozycje KE nie dążą do wprowadzenia zharmonizowanego podatku, jednolitego we wszystkich krajach unijnych, ale do wspólnych zasad jego poboru. Wysokość oraz dokładna struktura podatku może być różnorodna w poszczególnych krajach. Wg Lazslo Kovacsa, komisarza ds. podatków europejskich, propozycje nie doprowadzą do jakichś rewolucji w systemie podatkowym, a jedynie go zrestrukturyzują. Mają one przynieść korzyści poszczególnym krajom, środowisku oraz nabywcom aut.

Wprowadzona dyrektywa nie będzie wymuszała wprowadzenia corocznego podatku w tych dziewięciu krajach unijnych, w których jednorazowa opłata rejestracyjna nie istnieje, w tym także i w Polsce. Jak wiemy jednak, pobierany u nas podatek akcyzowy od sprowadzonych z zagranicy samochodów jest atakowany za niezgodność z prawem unijnym. Wydaje się tylko kwestią czasu jego zastąpienie inną formą opłaty. Wprawdzie projekt tzw. podatku ekologicznego przepadł w Sejmie, jednak już są kolejne propozycje zmian w sposobie opodatkowania samochodów.

Tak więc, czy przejdzie propozycja jednorazowej opłaty rejestracyjnej, czy też corocznego podatku drogowego, prędzej czy później czeka nas to drugie rozwiązanie. Niestety zwiększy to koszty posiadania samochodów, w szczególności tych starszych, teoretycznie bardziej zanieczyszczających środowisko. A jak wiemy, w ostatnim czasie sporo ich zostało sprowadzonych do naszego kraju. I to podobno jeszcze nie koniec fali używanych z zagranicy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.