mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czas na podatek ekologiczny

Czas na podatek ekologiczny

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowej ustawy o podatku ekologicznym od samochodów, która przedstawia zasady naliczania i płacenia podatku mającego zastąpić obecnie obowiązującą akcyzę.

Obecnie funkcjonujący system opodatkowania rejestrowanych samochodów oparty jest na wieku pojazdu oraz pojemności skokowej silnika. Nowy podatek ekologiczny ma być bardziej przyjazny dla środowiska, jego wysokość ma być bowiem uzależniona od pojemności silnika a także normy emisji spalin Euro. Na wysokość płaconej opłaty nie będzie miała wpływu, jak to ma obecnie, cena ani wartość rynkowa samochodu, co stwarza możliwości do nadużyć.

Nowemu podatkowi podlegać będą obowiązkowo wszystkie rejestrowane po raz pierwszy w Polsce samochody, poza tymi, przy zakupie których przedsiębiorcy mogą odliczyć cały VAT, m.in. o dmc powyżej 3,5 tony, przeznaczonymi dla przewozu więcej niż 9 osób, z jednym rzędem siedzeń i oddzieloną trwałą przegrodą przestrzenią bagażową oraz z dwoma lub większą liczbą rzędów i oddzieloną przestrzenią bagażową, jeśli jej długość jest większa niż 50% całkowitej długości wewnątrz pojazdu. Opodatkowana będzie również każda zmiana parametrów technicznych pojazdu (np. silnika), która ma wpływ na wysokość kwoty podatku (właściciel będzie zobowiązany dopłacić różnicę), a także ponowne zarejestrowanie pojazdu na terytorium kraju, po wcześniejszym wyrejestrowaniu i otrzymaniu zwrotu części zapłaconego podatku.

Podatek nalicza się według wzoru:
S=cc2*euro*stawka,
gdzie: cc oznacza pojemność skokową silnika liczoną w litrach;
euro oznacza wartość normy Euro;
stawka oznacza stawkę podatku przyjętą w wysokości 500 zł (podlegająca rokrocznie waloryzacji).

Dla samochodów starszych, wcześniej rejestrowanych poza terytorium kraju, stosuje się ponadto obniżenia podatku. Od 15% dla aut jednorocznych (starszych od 12 miesięcy) do 55% dla aut 6-letnich. Dla jeszcze starszych samochodów obniżenie podatku oblicza się jako sumę 55% i 45% współczynnika obliczonego jako różnica 1 i 0,95 podniesione do potęgi n, gdzie n oznacza wiek samochodu pomniejszony o 7.

Dla poszczególnych norm emisji zanieczyszczeń przygotowano następujące współczynniki:
- brak normy Euro (auta produkowane do roku 1991 włącznie) - 11
- Euro 1 (1992-1995) - 7,3
- Euro 2 (1996-1999) - 2,8
- Euro 3 (2000-2005) - 1,8
- Euro 4 (od 2006) - 1,0
- Euro 5 (proponowany termin wejścia w życie 2010) - 0,9.

Jak widać, obliczenie wysokości nowego podatku, który trzeba będzie zapłacić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu, nie należy do najprostszych czynności. Jednak wg resortu finansów ma on unormować sytuację z liczbą sprowadzanych z zagranicy do kraju samochodów używanych. Wprowadzenie nowego podatku ma ograniczyć liczbę używanych pojazdów z ponad 800 tys. do ok. 200 tys. rocznie, jednak bez poważniejszego wpływu na budżet państwa. Sprawa pobierania akcyzy była ponadto już obiektem zainteresowania Komisji Europejskiej, która negatywnie ustosunkowała się do zasad jej poboru.

Nie wiadomo, czy proponowany podatek będzie ostatecznym, jaki zagości w naszym kraju. Wszystko przez to, iż ma on charakter podatku rejestracyjnego, płaconego przy pierwszej rejestracji pojazdu. Choć obecnie kraje członkowskie mają pełną swobodę w wyborze sposobu opodatkowania (podatek rejetracyjny występuje m.in. w Belgii, Danii, Hiszpanii, Holandii i Irlandii), gdyż przepisy wspólnotowe nie podlegają harmonizacji w tym zakresie, to już prowadzone są wstępne prace nad stworzeniem wspólnego, unijnego systemu opodatkowania samochodów uzależnionego od emisji szkodliwych spalin.

Nowy podatek ekologiczny nie zastąpi istniejącej w Polsce opłaty rejestracyjnej, która jest pobierana za wydanie dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych.

Czytaj także:
Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata (2005-12-02)

Podatek ekologiczny odrzucony (2005-05-20)


Podobne wiadomości:

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata

Finanse i prawo 2005-12-02

Komentuj:

~Adrian.Bytom 2007-01-25

To był podatek ekologiczny nie oplata recyklingowa

~do Adriana 2007-01-24

500 zl to zaplaciles chyba oplaty recyklingowej a nie podatku ekologicznego, ktorego byc moze w ogole nie bedzie - rzad i sejm jakos nie palą sie by go wprowadzic w zycie. A co do akcyzy, to skoro zaplaciles ja w grudniu, czyli juz wg nowych zasad, stawka 13,6 lub 3,1%, wiec o zwrot juz sie nie bedziesz mogl starac, bo jest ona zgodna z UE

~Adrian.Bytom 2007-01-24

Jeszcze raz ja .Pragne dodać ze doczytalem na niektorych stronach prawnych ,cytuje " Jeden powiat pobiera oplate ( podatek ekologiczny ) a drugi powiat nie .Polska to wielka pralnia głow polskich obywatelów. Z tego co wiem Prawo jest jedno w normalnym kraju. W naszym -Prawo moze ustalać każdy urzędnik -Sam już nie wiem co otym mysleć .Nie mniej jednak TRZEBA Z TĄD WYJECHAĆ BO NIE MA SENSU WYDAWAC CIĘSZKO ZAROBINYCH PIENIĘDZY NA TYCH CHODÓWCÓW TUSZY POD GARDŁEM I W PASIĘ -Jestem bardzo wk..... na to całe gówno które nasz rząd i urzędasy tworzą .Obywatele polscy powinni wkoncu zebrac swe siły i zrobic porządek z tą mafią urzedasów .Kto mi przyznaje racje niech pisze . Trzymajcie sie uczciwy obywatele -wieze w to ze jeszcze tacy są w POLSKIM BUSZU.

~Adrian.Bytom 2007-01-24

Adrian.Bytom Zapłaciłem akcyze w 2006 za samochód sprowodzony z zagranicy .Zarejstrowałem go dokładnie w tym roku 2007 dnia 22 stycznia - Dlaczego tak pozno ? poniewaz czekałem na duplikat dokumentu wymeldowania pojazdu z zagranicy .Aby go zarejstrować w Bytomskim urzędzie kazano mi jeszce zaplacic 500 zl podatku ekologicznego .Czuję się oszukany bo dwa razy placic podatek za ten sam samochód to kpina i grabież w biały dzień .Jak domagać się i czy jest wogole taka możliwość zwrotu jednego z tych podatków .Bardzo proszę o jaką kolwiek radę mogą panstwo pisać na e maila-- adrianol21@poczta.fm

~osa 2007-01-17

dokończenie poniższej wiadomości - a wtedy podatki dla wszystkich będą niższe. Do operatora odśwież Pan te wiadomości to trąci myszą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando