mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Od 1 stycznia 2005 r. na wniosek właściciela pojazd może zostać czasowo wycofany z ruchu, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu.

Taka możliwość dotyczy samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 6 miesięcy. Zatem w praktyce z czasowego wycofania pojazdu z ruchu będą korzystać podmioty wykonujące transport drogowy, korzystając w tym czasie, zgodnie ze zmienioną ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, ze zwolnienia od podatku od środków transportowych.

Aby wycofać czasowo pojazd z ruchu właściciel musi złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie rejestrującym oraz złożyć do depozytu dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. Właściciel pojazdu może jednak na swój pisemny wniosek skorzystać ze skrócenia okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Zgodnie z ustawą - Prawo o ruchu drogowym decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu za opłatą wydaje starosta.
 
Opłata ta zależy od okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu ale, stosownie do ustawy, nie może być wyższa niż 150 zł. W rozporządzeniu opłatę za decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu na okres 2 miesięcy ustalono w wysokości 80 zł. Za każdy kolejny miesiąc czasowego wycofania pojazdu z ruchu dłuższy niż 2 miesiące, ale nie dłuższy niż okres dopuszczalnego czasowego wycofania pojazdu z ruchu w roku, opłatę powiększa się o 10 zł za każdy kolejny miesiąc.

Wg resortu infrastruktury regulacje rozporządzenia wpłyną na ochronę działalności gospodarczej niektórych przedsiębiorców. Podmioty wykonujące transport drogowy, w okresach przejściowych trudności ekonomicznych, technicznych będą mogły skorzystać z czasowego wycofania pojazdu z ruchu i nie będą zmuszeni do likwidowania prowadzonej działalności.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!