Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czeka nas "naturalna selekcja"

Czeka nas "naturalna selekcja"

Kryzys finansowy to nie jedyna przeszkoda, z jaką branża motoryzacyjna musiała się zmierzyć w 2008 r. Spadek sprzedaży pociągnął za sobą ogromne straty, walkę o marże i ograniczenie produkcji w zakładach motoryzacyjnych, które i tak odczuwają już presję nieuchronnie zbliżającego się terminu obowiązywania przepisów o ograniczeniu emisji CO2.

Rok 2008 rozpoczął się dla przemysłu motoryzacyjnego obiecująco: produkcja w Europie Zachodniej wzrosła w styczniu i lutym odpowiednio o około 2% i 6% w porównaniu z rokiem 2007. Przyszłość rysowała się optymistycznie ze względu na rosnące zainteresowanie "zielonymi" samochodami. Można było sądzić, że ożywiony popyt na rynkach rozwijających się i ustabilizowanie cen ropy naftowej w drugiej połowie roku przyniosą zwiększoną sprzedaż samochodów.

W obecnej sytuacji na rynku, obraz uległ radykalnej zmianie. W wyniku kryzysu finansowego kredytodawcy stracili odwagę udzielania kredytów, a nabywcy, z obawy przed obciążeniem hipotecznym, ograniczają wydatki. Jeśli minione sześć miesięcy jest jakąś wskazówką na przyszłość, to przemysł motoryzacyjny czekają poważne problemy.

Wielkość produkcji w branży motoryzacyjnej zaczęła gwałtownie spadać od marca 2008. W sierpniu br. Niemcy – europejski lider w sprzedaży na rynku motoryzacyjnym – odnotowały spadek o 10,4%. W tym samym okresie sprzedaż we Francji obniżyła się o 7,1%, we Włoszech spadła o 26,4%, w Wielkiej Brytanii – o 18,6%, a w Hiszpanii aż o 41,3%.

Segment rynku motoryzacyjnego, który ucierpiał najmocniej, to wielkie, paliwożerne, sportowo-terenowe SUV-y. Ze względu na spadek zainteresowania SUV-ami, ograniczono wielkość produkcji i zmniejszono zatrudnienie. Napięcie spowodowane tymi decyzjami spotęgowane jest faktem, że przemysł motoryzacyjny wyczerpał ostatnie szanse na skorzystanie z programu subwencji UE w wysokości 40 mld euro, z przeznaczeniem na utrzymanie produkcji i spełnienie wyznaczonych przez Unię wymagań odnośnie poziomu emisji. Przemysł nie może liczyć na odroczenie terminu przez ustawodawców, a czas wprowadzenia surowych przepisów o emisji CO2 jest bliski.

Najznaczniejsi europejscy producenci pojazdów, tacy jak Audi, BMW i Mercedes, muszą ciężko pracować nad weryfikacją swoich strategii rozwoju wyrobów i zespołów napędowych, tak aby do 2012 roku uzyskać wyniki emisji CO2 na poziomie 120 g/km. Według Vigneshwarana Chandrana, szefa Zespołu Motoryzacji i Transportu Frost & Sullivan i Anila Valsana, Dyrektora ds. Badań zadaniem priorytetowym będzie dla graczy rynkowych skrzętne wykorzystanie każdej szansy i przesunięcie inwestycji na obszary przyszłego wzrostu, jak np. zapotrzebowanie rynków rozwojowych na niedrogie samochody, rosnące zainteresowanie technologiami przyjaznymi dla środowiska i samochodami o obniżonej emisji CO2, z równoczesnym uwzględnieniem konieczności wyposażenia pojazdów w systemy podnoszące komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Chandran i Valsan są zdania, że choć obecnie jedynym pomyślnym aspektem jest wzrost sprzedaży utrzymujący się w grupie BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) i na innych rozwijających się rynkach, to przedłużająca się recesja zniweluje nawet te pozytywne wyniki. Oczywiste jest, że przez następne 12–18 miesięcy toczyć się będzie gra polegająca na "naturalnej selekcji".

Podobne wiadomości:

Kolejna oznaka kryzysu

Kolejna oznaka kryzysu

Aktualności 2008-11-26

Unia nie pomoże nikomu

Unia nie pomoże nikomu

Aktualności 2008-11-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
Już za kilka lat na rynku pojawi się kolejna odsłona Mercedesa SL. Największy roadster od producenta samochodów w gwiazdą zostanie tym razem zaprojektowany przez ekipę z Affalterbach.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj