mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czeka nas podwyżka cen paliwa?

Czeka nas podwyżka cen paliwa?

Decyzja Sejmu dotycząca zwrotu części podatku VAT za materiały budowlane może spowodować wzrost akcyzy na paliwa i to nawet o 25 groszy za litr.

Taka groźba pojawiła się tuż przed głosowaniem parlamentu nad wetem prezydenta do ustawy o zwrocie VAT-u. Wówczas minister finansów, Mirosław Gronicki ostrzegał, iż jej przyjęcie wymusi na ministerstwie szukanie środków budżetowych w innych miejscach.

Polska bowiem nie może pozwolić już sobie na wzrost deficytu budżetowego, gdyż byłoby to wbrew realizowanemu obecnie Programowi Konwergencji. Przy przekroczeniu planowanego deficytu spadłoby zaufanie do polskiego rynku finansowego, możliwe byłyby sankcje ze strony UE, a łączne straty mogłyby wynieść nawet 9 mld zł rocznie.

Jednym z najłatwiejszych i dość pewnych źródeł jest właśnie wzrost podatku akcyzowego od paliwa. Aby pokryć wydatki budżetowe tylko z tytułu zwrotu podatku VAT za artykuły budowlane (wg różnych szacunków od 2,5-3,0 mld do nawet 18 mld zł) konieczny byłby wzrost akcyzy na paliwa aż o 25 groszy. To spowodowałoby, iż i tak już wysokie ceny paliwa, jednokrotnie podskoczyłyby o minimum 25 groszy. W tej chwili akcyza na benzynę Pb95 wynosi ok. 1,60 za litr, zaś na olej napędowy ok. 1 złotego.

Ostateczne kwestie dotyczące dodatkowych źródeł finansowania budżetu państwa podejmować będzie jednak już przyszły rząd. Jak zapowiadają przedstawiciele PO i PiS taka podwyżka nam nie grozi, jednak mamy obecnie okres przedwyborczy, więc raczej nikt nie będzie głośno mówić o ewentualnych podwyżkach i to o tak wysokich. Oszczędności mają być szukane m.in. w niższych wydatkach na administrację i inne agencje i fundusze rządowe, jednak tego typu obietnice każda z opcji politycznych już nie raz deklarowała.

Czym grozi ewentualna podwyżka paliwa? Przede wszystkim dotyczyć ona będzie bardzo szerokiej grupy społeczeństwa, podczas gdy korzyści ze zwrotu VAT za materiały budowlane odniesie dużo mniej osób. Wzrost ceny paliw odbije się ponadto na kolejnych podwyżkach. Koszty transportu to przecież duża część budżetów większości firm, który musi być przecież dopięty.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.