mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czekają nas kolejne podwyżki mandatów

Czekają nas kolejne podwyżki mandatów

Nasi rządzący chyba się uparli, by wysokimi karami wyplenić z naszych dróg kierowców popełniających wykroczenia drogowe. Wśród nowych propozycji znalazł się m.in. 800-złotowy mandat za parkowanie na "kopercie" oraz 100 zł za brak odblasków.

Czekają nas kolejne podwyżki mandatów
Nowe kwoty mandatów za niektóre wykroczenia, w tym związane z nieuprawnionym posługiwaniem się kartą parkingową, przewiduje projekt rozporządzenia przekazany do uzgodnień przez resort spraw wewnętrznych

Zgodnie z przedstawionymi propozycjami kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień, zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej muszą się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grozić będzie 300 zł mandatu.

Kolejna kwestia dotyczy noszenia odblasków przez pieszych. Przypomnijmy, 31 sierpnia 2014 r. wprowadzono obwiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Skierowany do uzgodnień projekt rozporządzenia zakłada, aby nie określać konkretnej wysokości mandatu dla osoby, która nie spełni tego obowiązku, tylko wskazać jej górną granicę – do 100 zł.

Projekt zmian reguluje także kwestie mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Od listopada 2013 r. kierowanie pojazdem innym niż mechaniczne pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie z projektem rozporządzenia, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu.

Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się motocyklem, motorowerem lub tzw. czterokołowcem (np. quadem) bez kasku. Dotyczy to również przewożenia pasażerów tych pojazdów. Prowadzenie samochodu bez posiadania uprawnień do kierowania pojazdami będzie kosztować 500 zł, zaś brak wymaganego prawa jazdy dla danego rodzaju pojazdu moża zakończyć się mandatem w wysokości 300 zł. W przypadku zaś lekkiego quada mandat wyniesie 200 zł.

300 zł zapłaci za to właściciel pojazdu lub jego posiadacz bądź użytkownik, jeśli pozwoli kierować osobie bez wymaganych uprawnień, a od 50 do 200 zł, gdy pojazd nie będzie kompletnie wyposażony.

Tematy w artykule: mandaty taryfikator mandatów

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~st 2015-06-04

Zmiany już widać..

Zbyszelski 2015-05-28

Najważniejszą zmianą jaką należy wprowadzić to wyciągnąć z pod imunittetu wykroczenia drogowe. Wówczas zanim zaostrzą przepisy zastanowią się dwukrotnie. A kolejna kwestia że zaostrzenie dla pijanych kierowców i tych co pędzą jak wariaci w obszarze zabudowanym należy karać i przekazywanie 5 tys złotych na poszkodowanych to nie głupi pomysł. Poszkodowani będą zawsze, więc kasa im się przyda, szkoda tylko że połowe tego pochłonie biurokracja.

~chlop 2015-02-22

Znając zycie oba pomysly przeforsuja

Aldik 2015-02-19

A jak to sie ma do tego: http://motogazeta.mojeauto.pl/Finanse_i_prawo/Wysokimi_kilkutysiecznymi_mandatami_w_kierowcow,a,250614.html Co w końcu wchodzi !? Który artykuł informuje o tym co jest !?

~jam 2015-02-15

"Nasi rządzący chyba się uparli, by wysokimi karami wyplenić z naszych dróg kierowców popełniających wykroczenia drogowe." A jaki pomysł ma autor artykułu, żeby przepisy były w Polsce przestrzegane? Były pouczenia, ale one nie działają. No to trzeba użyć coś mocniejszego. Ile osób musi jeszcze zginąć, żeby współobywatele zrozumieli, że przepisy i ograniczenia są nie po to, żeby je łamać?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.