mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Częstsze kontrole OC

Częstsze kontrole OC

O ponad połowę wzrosła w ciągu ostatniego roku liczba zawiadomień od policji o braku komunikacyjnego OC u kierowców, podczas kontroli drogowej. W 2010 roku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego od policji wpłynęło ponad 45 tysięcy takich zawiadomień, podczas gdy przed rokiem było ich niewiele ponad 30 tysięcy.

Największy wzrost kontroli wykazali policjanci w województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim (w tym z Komendy Stołecznej Policji) i kujawsko-pomorskim. Najniższe dynamiki zaś odnotowano w podlaskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim.
 
W 2010 roku UFG prowadził 61,6 tysiąca spraw o brak komunikacyjnego OC (tzw. sprawy w toku), to jest o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Nie wszystkie z nich jednak, kończą się sankcjami. Po otrzymaniu zawiadomienia od policji, że u kierującego pojazdem stwierdzono brak  dokumentu ubezpieczenia OC – Fundusz weryfikuje to zgłoszenie. Sprawdzenie dokonywane jest przede wszystkim w bazie danych polis OC Ośrodka Informacji UFG. Od końca 2009 roku Fundusz prowadzi prace nad napełnieniem bazy danych o polisach OC (firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek przesyłać do UFG informacje o sprzedaży tych polis maksymalnie w ciągu 14 dni od daty ich sprzedaży).

- Poprawa napełnienia tej bazy spowodowała, że przy weryfikacji zawiadomień o braku OC coraz częściej wychwytujemy przypadki posiadania polisy przez kontrolowanego i wtedy nie wysyłamy już do niego wezwania o zapłatę kary  – mówi Joanna Pasturczak, dyrektor Pionu Opłat UFG. - W efekcie, pomimo wzrostu liczby samych zawiadomień, spada liczba wezwań Funduszu kierowanych do posiadaczy pojazdów o okazanie polisy lub zapłatę kary – dodaje.

Do kontroli OC zobowiązane lub uprawnione są również inne instytucje. Poza policją (od której napływa ponad 80 proc. zgłoszeń) o okazanie OC mogą zapytać kierowców również pracownicy m.in.: wydziałów komunikacji, organów celnych, straży granicznej. Kontrole takie może przeprowadzać również sam Fundusz. Łącznie – weryfikując zawiadomienia od wszystkich tych organów – w minionym roku UFG wysłał wezwania do 34,3 tysiąca właścicieli pojazdów. Zaś z tytułu sankcji za brak OC -  zebrał 12,4 mln złotych, o 1,6 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

Średni okres windykacji kary sięga trzech lat. Brak dobrowolnego jej zapłacenia – powoduje, że jest ona ściągana zgodnie z procedurami administracyjnymi – przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego. W 2010 roku pełna opłata karna za brak obowiązkowej polisy wynosiła 2050 złotych (aktualnie 1980 złotych). Kara to nie jedyna konsekwencja braku OC. Spowodowanie wypadku nieubezpieczonym  pojazdem powoduje dalsze skutki finansowe dla jego właściciela. Zarówno on jak i sprawca wypadku muszą solidarnie zwrócić UFG odszkodowanie, które Fundusz  wypłaci ofiarom tego zdarzenia. Na koniec 2010 roku UFG prowadził blisko 19 tysięcy postępowań o zwrot wypłaconych odszkodowań.

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Mandaty – jest nowy taryfikator

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

marko1 2011-03-06

icek_star znam przypadek z lat 80 kierowca jeździł samochodem w przedsiębiorstwie przez ponad 20 lat bez prawo jazdy. Wydało się dopiero gdy spowodował wypadek a konsekwencje poniosło kilkanaście osób. Za bagatelizowanie problemu i tak później poniesiemy konsekwencje. I za nasza niefrasobliwość cierpią inni.

icek_star 2011-03-02

mam prawko od 17 lat, kat C od 15. przebiegi minimum 80 tys rocznie, w 90% po kraju. zatrzymali mnie 3 razy. 2 razy chcieli poogladać simce i Dkw a raz by spisać nr tel do mnie (wożę wszystko w najcięższy teren) ale, żeby chociaż sie mnie ktos o prawko, że nie wspomnę OC zapytał, nie. ale też słyszałem, że sprawdzaja

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.