mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy ACTA może zagrozić motoryzacji?

Czy ACTA może zagrozić motoryzacji?

Choć w kontekście umowy ACTA mówi się przede wszystkim o możliwych ograniczeniach związanych z korzystaniem z internetu, to jednak umowa ta może mieć wpływ na wiele innych sektorów gospodarki. Również i na branżę motoryzacyjną.

Równolegle z trwającymi w naszym kraju od kilkunastu tygodni protestami związanymi z podpisaniem przez rząd "Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi między Unią Europejską i jej Państwami Członkowskimi, Australią, Kanadą, Japonią, Republiką Korei, Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, Królestwem Marokańskim, Nową Zelandią, Republiki Singapuru, Konfederacją Szwajcarską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki" (potocznie z ang. Anti Counterfeiting Trade Agreement, ACTA) w branży motoryzacyjnej toczą się rozważania, czy umowa ta będzie mieć jakikolwiek wpływ na rynek części samochodowych, oczywiście w aspekcie zmniejszenia obrotu częściami podrabianymi i przyczynienie się w ten sposób do ograniczenia szarej strefy w naprawach pojazdów.

Opinie na ten temat są różne, niedawno wypowiedział się nawet minister Pawlak, twierdząc że kwestia ACTA jest tutaj bezprzedmiotowa, bo obrót i stosowanie części nieoryginalnych gwarantuje samo GVO. Ze słowami ministra trudno się jednak zgodzić, ponieważ umowa ACTA, z racji tego, że jej stroną jest Unia Europejska i jej państwa członkowskie, jest usytuowana w hierarchii źródeł prawa wyżej niż GVO będące rozporządzeniem unijnym. Inne jest również chronione przez oba akty dobro. O ile ACTA jest porozumieniem o charakterze penalizującym obrót towarami podrabianymi, to przedmiotem ochrony GVO jest prawo konsumenta do zachowania gwarancji na własny pojazd w przypadku dokonywania napraw zamiennikami.

Abstrahując od faktu, czy porozumienie ACTA w ogóle wejdzie w Polsce w życie, zdaniem ekspertów ze Związku Dealerów Samochodów, nie wdraża ono w żaden sposób szerszej niż dotychczas ochrony własności przemysłowej, przynajmniej w zakresie części zamiennych do pojazdów, nie zmieni więc niczego na rynku motoryzacyjnym.

Podobne wiadomości:

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy...

Finanse i prawo 2015-07-09

A może używaną chłodnicę?

A może używaną chłodnicę?

Technika 2014-06-11

Komentuj:

~ulalalal 2012-02-23

"etyke"... bój się bój

~kuzyn_maupy 2012-02-22

nie tylko motoryzacji, ACTA zagraża cywilizacji !!! to perfidne i zbrodnicze prawo !!! ETS powinien całkowicie usunąć z europejskiego prawa tą gangsterską, amerykańską tzw. "własność intelektualną", gdyż wymuszana przez amerykanów na całym świecie tzw. "własność intelektualna", to nic innego, jak tylko monopol, który nikomu nie opłaca się w takim stopniu, jak amerykanom i, prowadzi wprost do podziału światowego społeczeństwa na tych, którzy nie muszą pracować (tzw. "własność intelektualna") i na tych, którzy muszą zapracować i na siebie i na tych pierwszych, a to oznacza tylko jedno - neo-niewolnictwo..., każdy monopol (jakim jest też tzw. "własność intelektualna") jest zgubny dla cywilizacji człowieka, dla mnie i dla każdego z nas, gdyż wyklucza równość prawa, konkurencję, uczciwość, etykę, demokrację, wszelkie swobody obywatelskie, hamuje rozwój i prowadzi siłą natury ludzkiej m.in. też do cenzury..., i nie tylko..., problem polega na tym, że tzw. "własność intelektualna" podważa pracę i własność materialną, przez co wywraca do góry nogami cały system prawa wybudowany przez cywilizację przez ponad 4000 lat, co nieuchronnie prowadzi niestety do bezprawia..., wypada nad tym się zastanowić jak najszybciej..., i jak najszybciej wymyśleć inny, nie taki złodziejski jak tzw. "własność intelektualna", sposób finansowania pracy autorów, artystów, filmowców i wszelkiej maści komików..., i polityków - powinni otrzymywać wynagrodzenie za pracę, jak my wszyscy, a nie wynagrodzenie za spekulację i samo myślenie o pracy.... a cała reszta, to tylko usilne próby odwrócenia uwagi od istoty sprawy, STOP american IP legislation in Europe !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.