mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy OC zdrożeje?

Czy OC zdrożeje?

Rosnące właśnie sumy gwarancyjne w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych mogą być powodem do wzrostu cen polis OC. Mogą, jednak większość zakładów ubezpieczeniowych zaprzecza wprowadzeniu natychmiastowych podwyżek polis. Podwyżki mają nastąpić bowiem stopniowo.

Czy OC zdrożeje?
Obowiązujące od wczoraj przepisy odnośnie sum gwarancyjnych z ubezpieczeń OC to wymóg Unii Europejskiej, która dąży tym samym do wyrównania wysokości tych sum w całej Wspólnocie. Minimalne sumy gwarancyjne wzrosły z 300 tys. do 500 tys. euro za szkodę na mieniu (np. zniszczony samochód) oraz z 1,5 mln do 2,5 mln euro za szkody osobowe (utrata życia bądź zdrowia). Oznacza to, że w razie wypadku maksymalne obciążenie, jakie poniesie ubezpieczyciel, znacząco może wzrosnąć. Dlatego też większość kierowców obawia się, że już wkrótce odpowiednio podrożeją również i polisy OC. Czy słusznie?

Z pewnością nie ma się co obawiać, iż już w pierwszych dniach obowiązywania wyższych sum gwarancyjnych odpowiednią wzrosną również i polisy OC. Większość firm ubezpieczeniowych na razie wstrzymuje się z podwyżkami, choć jednocześnie informuje, że do takowych prędzej czy później może dojść.

Niskim cenom OC (w porównaniu do większości krajów unijnych) sprzyja bowiem wciąż duża konkurencja na rynku ubezpieczeń, zwłaszcza ze strony firm oferujących swoje usługi drogą telefoniczną i/lub internetową. Dziś wiele zakładów ubezpieczeniowych oferuje polisy OC nawet ze stratą, tylko by być obecnym na rynku i nie stracić klienta. Straty te odbijają sobie następnie na znacznie droższym ubezpieczeniu AC. Jednocześnie obecne podwyższenie sum gwarancyjnych nie sprawi, że z dnia na dzień zwiększy się jakoś gwałtownie liczba maksymalnych odszkodowań. Dziś średnie odszkodowanie wynosi bowiem zaledwie kilka tysięcy złotych.

Jest jeszcze jeden powód, który może spowodować niechęć do natychmiastowych i sporych podwyżek OC. Specyfika polskiego rynku motoryzacyjnego jest taka, że po naszych drogach jeździ sporo starych i tanich aut. Obowiązkowe ubezpieczenie OC już teraz stanowi dużą część wartości takiego auta. Ewentualna podwyżka mogłaby stanowić zachętę do unikania płacenia OC w ogóle.

Dlatego, jak deklarują firmy ubezpieczeniowe, pierwszych podwyżek OC możemy się spodziewać najwcześniej na wiosnę przyszłego roku. Nie będą to podwyżki analogiczne do wzrostu wysokości sum gwarancyjnych, dlatego nie powinniśmy się również zdziwić, jeśli tychże podwyżek będzie więcej w ciągu roku.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~kokos 2009-12-14

a gdzie petio tak miałeś, możesz podać w jakim zakładzie ubezp. ?

~petio 2009-12-13

już podrożało,10-tego miałem obliczoną składkę a 11-tego przy płaceniu ponad 180zł więcej,a i wartośc autka tysiaka mniej,oni sobie poradzą...

~petio 2009-12-13

podrożało już,10-tego miałem obliczoną składkę wczoraj 11-tego przy zapłacie ponad 180zł więcej,a i wartośc autka tysiaka mniej niż dzień wcześniej

~chychak 2009-12-11

podrożeje podrożeje na 100proc. jak nie dziś to jutro, jak nie jutro to za tydzień, miesiąc. TU nie odpuszczą sobie takiej okazji by nabić sobie kase

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.