mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy będzie można zarejestrować auta wycofane z eksploatacji?

Czy będzie można zarejestrować auta wycofane z eksploatacji?

Jedna z proponowanych zmian ustawy Prawo o ruch drogowym zakłada, że w przypadku pojazdów zabytkowych, historycznych wycofanych z eksploatacji będzie możliwa ich powtórna rejestracja. Pomysłowi w takim kształcie sprzeciwia się Forum Recyklingu Samochodów.

Zmiany mają na celu umożliwienie zarejestrowania pojazdów zabytkowych oraz historycznych, nabytych w punkcie zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji lub stacji demontażu pojazdów. W wielu instytucjach odmawia się obecnie zarejestrowania pojazdów ze względu na brak dowodu rejestracyjnego.

W obecnym stanie prawnym pojazdy w wielu wydziałach komunikacji pomimo ekspertyzy rzeczoznawcy samochodowego lub zaświadczenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz pozytywnego przejścia przeglądu technicznego nie mogą zostać zarejestrowane, gdyż ich właściciel nie może okazać dowodu rejestracyjnego tego pojazdu. Również przepisy o ochronie danych osobowych zabraniają informowania nowego właściciela o danych osobowych poprzedniego właściciela.

Obecnie właściciel pojazdu, nawet, jeśli ten fakt potwierdzi prawomocny wyrok sądu nie może ponownie zarejestrować pojazdu, który był w przeszłości zarejestrowany, jeżeli nie ma dowodu rejestracyjnego.

Innego zdania niż ustawodawca jest Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów (FORS). Według Stowarzyszenia proponowane zmiany naruszają obowiązujące przepisy ustawy o odpadach oraz ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z produkcji. FORS zwraca uwagę na fakt, że ani w punktach zbierania pojazdów, ani w stacjach demontażu nie ma "pojazdów” w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym. Pomija się również fakt, że podmioty prowadzące punkty zbierania pojazdów lub stacje demontażu mają określone obowiązki i nie mogą sprzedawać jako pojazdów tego, co zostało do punktu czy stacji przyjęte. W szczególności prowadzący punkt ma obowiązek przekazać każdy przyjęty pojazd wycofany z eksploatacji do stacji demontażu, zaś prowadzący stację demontażu zobligowany jest dokonać określonych czynności demontażu. Stosownie do przepisów obu ustaw podmioty, które przyjmują pojazdy wycofane z eksploatacji, mogą je następnie przekazać tylko i wyłącznie podmiotom posiadającym odpowiednie zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami.

- Z tych też względów zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym w proponowanym brzmieniu nie powinna mieć miejsca - nie należy wprowadzać rozwiązań, które są sprzeczne z obowiązującymi przepisami ustawy o odpadach i o recyklingu - można przeczytać w uwagach do nowelizacji przekazanych przez FORS. - Wprowadzenie możliwości pozyskiwania "pojazdów" w punktach zbierania i stacjach demontażu nie może się ograniczyć do drobnej noweli ustawy prawo o ruchu drogowym, gdyż burzy system opisany w ustawie o recyklingu i ustawie o odpadach i musiałoby to pociągnąć za sobą zmianę szeregu przepisów, w tym tych dotyczących obrotu odpadami.

- W naszej ocenie proponowane rozwiązania są szkodliwe i mogą otworzyć drogę do szeregu nadużyć, w szczególności mogą być wykorzystane przez szarą strefę. Niewątpliwie też tego typu rozwiązania spowodują zamieszanie w rejestrach, skoro pojazd wyrejestrowany, jako poddany demontażowi, będzie mógł do rejestru powrócić jako pojazd zabytkowy - czytamy na zakończenie uwag Stowarzyszenia. - Z pewnością wypracować można inne, lepsze i przede wszystkim bezpieczniejsze sposoby pozyskiwania aut zabytkowych aniżeli przywracanie do życia odpadów, które trafiły do demontażu.

Podobne wiadomości:

Banki nie ochronią już kierowców

Banki nie ochronią już kierowców

Finanse i prawo 2008-09-12

Łatwiejsza rejestracja zabytkowych aut

Łatwiejsza rejestracja zabytkowych aut

Finanse i prawo 2008-12-11

Komentuj:

~mustang1965fastback 2009-01-30

Samochód zabytkowy nie musi posiadać OC jeśli nie jeździ po drogach - Hen - nie znasz przepisów - proponuję się nie wypowiadać. Ustawa o recyklingu wyraźnie mówi , że pojazdy historyczne (a w tym również zabytkowe) są WYŁĄCZONE z jej uregulowań i nie są traktowane jako ODPAD ... czy ludzie z FORS czytali w ogóle ustawę na podstawie której działają ???

~Hen 2009-01-30

Witam ! Dlaczego te " Medrcy " nie wprowadza tak jak w Australi , ze nie zarejestruje sie samochodu jezeli nie posiada sie wszystkich wymaganych dokumentow jak ubezpieczenia - OC ,przeglady o sprawnosci samochodu / motoru / itp. przeciez wtedy i kontrola drogowa nie musi zadac OC, bo wiadomo ze kazdy je posiada.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.