Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy będziemy musieli wskazywać, kto kierował autem?

Czy będziemy musieli wskazywać, kto kierował autem?

22 lipca Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy przepis nakazujący pod groźbą mandatu wskazanie kierującego autem, którym popełniono wykroczenie drogowe, jest konstytucyjny.

Czy będziemy musieli wskazywać, kto kierował autem?
Przepis ten zaskarżył Prokurator Generalny. Pierwotnie rozprawa miała się odbyć w maju zeszłego roku, ale na wniosek samego Prokuratora termin rozprawy został odwołany.

Według obecnych przepisów, jeśli, będąc właścicielem bądź posiadaczem pojazdu nie wskażemy, kto prowadził go w chwili popełnienia przekroczenia (np. jazda z niedozwoloną prędkością lub przejazd na czerwonym świetle), sami będziemy podlegać karze grzywny.

Według Prokuratora Generalnego "opatrzenie sankcją uchylenia się od obowiązku denuncjacji jest zabiegiem nieproporcjonalnie restrykcyjnym w stosunku do właścicieli i posiadaczy pojazdów".

Właściciele pojazdów za niewskazanie kierującego, w chwili gdy np. fotoradar uwiecznił przekroczenie drogowe, są traktowani bowiem bardziej rygorystycznie niż osoby, które uchylają się od zawiadomienia o ludobójstwie, zamachu stanu czy szpiegostwie, których dopuścili się bliscy, z obawy przed odpowiedzialnością karną ich samych lub tych bliskich.

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego możemy przeczytać, że wprowadzenie ocenianej sankcji jest wygodne dla służb, ale trudno uznać je za konieczne dla identyfikacji sprawcy ewentualnego wykroczenia.

Wątpliwości związane ze zdjęciami z fotoradarów i koniecznością wskazywania kierujących podnoszone są już od dłuższego czasu i były przedmiotem wyroków różnych sądów i innych organów. 22 lipca, kiedy to Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpatrzy tę sprawę, rozstrzygnie się, czy istniejące przepisy są zgodne z Konstytucją RP.

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Bezpieczna jazda 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota C-HR - bez silnika Diesla
Toyota C-HR - bez silnika Diesla
Wszytsko wskazywało na to, że już niedługo usłyszymy o nowym silniku wysokopręznym pod maską nowego crossovera C-HR. Jednak kierownictwo Toyoty wycofało się z tego pomysłu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj