mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy będziemy musieli wskazywać, kto kierował autem?

Czy będziemy musieli wskazywać, kto kierował autem?

22 lipca Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy przepis nakazujący pod groźbą mandatu wskazanie kierującego autem, którym popełniono wykroczenie drogowe, jest konstytucyjny.

Czy będziemy musieli wskazywać, kto kierował autem?
Przepis ten zaskarżył Prokurator Generalny. Pierwotnie rozprawa miała się odbyć w maju zeszłego roku, ale na wniosek samego Prokuratora termin rozprawy został odwołany.

Według obecnych przepisów, jeśli, będąc właścicielem bądź posiadaczem pojazdu nie wskażemy, kto prowadził go w chwili popełnienia przekroczenia (np. jazda z niedozwoloną prędkością lub przejazd na czerwonym świetle), sami będziemy podlegać karze grzywny.

Według Prokuratora Generalnego "opatrzenie sankcją uchylenia się od obowiązku denuncjacji jest zabiegiem nieproporcjonalnie restrykcyjnym w stosunku do właścicieli i posiadaczy pojazdów".

Właściciele pojazdów za niewskazanie kierującego, w chwili gdy np. fotoradar uwiecznił przekroczenie drogowe, są traktowani bowiem bardziej rygorystycznie niż osoby, które uchylają się od zawiadomienia o ludobójstwie, zamachu stanu czy szpiegostwie, których dopuścili się bliscy, z obawy przed odpowiedzialnością karną ich samych lub tych bliskich.

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego możemy przeczytać, że wprowadzenie ocenianej sankcji jest wygodne dla służb, ale trudno uznać je za konieczne dla identyfikacji sprawcy ewentualnego wykroczenia.

Wątpliwości związane ze zdjęciami z fotoradarów i koniecznością wskazywania kierujących podnoszone są już od dłuższego czasu i były przedmiotem wyroków różnych sądów i innych organów. 22 lipca, kiedy to Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpatrzy tę sprawę, rozstrzygnie się, czy istniejące przepisy są zgodne z Konstytucją RP.

Podobne wiadomości:

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Aktualności 2017-02-09

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross