mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy czekają nas podwyżki ubezpieczeń?

Czy czekają nas podwyżki ubezpieczeń?

Od dnia dzisiejszego (30 września) firmy ubezpieczeniowe zapłacą wyższe składki na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. A to oznacza, że przynoszące już teraz straty obowiązkowe komunikacyjne ubezpieczenia OC będą jeszcze bardziej deficytowe.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem Ministra Finansów w tej sprawie, składka na UFG wzrośnie z obecnych 0,7 do 1 proc. ogólnej puli składek zbieranych przez towarzystwa ze sprzedaży OC komunikacyjnego oraz OC rolników. Podstawowym zadaniem Funduszu jest ochrona ofiar wypadków drogowych i wypłata im odszkodowań w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia i jest nieznany. Środki na te wypłaty pochodzą przede wszystkim ze składek od firm ubezpieczeniowych, z opłat karnych za brak OC oraz regresów (roszczeń) do nieubezpieczonych sprawców wypadków drogowych.

- Od trzech lat składka na UFG nie była podwyższana. Nieuchronność podwyżki wynikała przede wszystkim z tendencji notowanej od kilku lat przez rynek ubezpieczeniowy w Polsce – wyjaśnia Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Chodzi o znacznie wyższą dynamikę odszkodowań w stosunku do dynamiki przyrostu składki przypisanej z ubezpieczeń komunikacyjnych i OC rolników. W 2009 roku w grupie ubezpieczeń komunikacyjnych OC towarzystwa odnotowały wzrost wypłacanych odszkodowań i świadczeń o 18,2 proc., a w tym samym czasie przyrost składek wyniósł tylko o 2,2 proc. W ubiegłym roku wartość wypłaconych przez UFG odszkodowań i świadczeń (bez kosztów wypłat z tytułu upadłości) skoczyła o 19,1 proc. (do 52,1 mln złotych), zaś przychody ze składek od towarzystw wzrosły tylko o niespełna 1,5 proc. (do 35,7 mln złotych).

Taki stan ma przełożenie na wyniki finansowe Funduszu. W I kwartale 2010 roku wypłaty świadczeń do których UFG jest ustawowo zobowiązany (łącznie z kosztami windykacji), w relacji do wpłat towarzystw (składka na działalność statutową) - wyniosła 180 procent. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że do każdych 100 złotych wypłacanych świadczeń, Fundusz dopłacił 80 złotych z przychodów poza składkowych.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.