mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy czekają nas podwyżki ubezpieczeń?

Czy czekają nas podwyżki ubezpieczeń?

Od dnia dzisiejszego (30 września) firmy ubezpieczeniowe zapłacą wyższe składki na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. A to oznacza, że przynoszące już teraz straty obowiązkowe komunikacyjne ubezpieczenia OC będą jeszcze bardziej deficytowe.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem Ministra Finansów w tej sprawie, składka na UFG wzrośnie z obecnych 0,7 do 1 proc. ogólnej puli składek zbieranych przez towarzystwa ze sprzedaży OC komunikacyjnego oraz OC rolników. Podstawowym zadaniem Funduszu jest ochrona ofiar wypadków drogowych i wypłata im odszkodowań w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia i jest nieznany. Środki na te wypłaty pochodzą przede wszystkim ze składek od firm ubezpieczeniowych, z opłat karnych za brak OC oraz regresów (roszczeń) do nieubezpieczonych sprawców wypadków drogowych.

- Od trzech lat składka na UFG nie była podwyższana. Nieuchronność podwyżki wynikała przede wszystkim z tendencji notowanej od kilku lat przez rynek ubezpieczeniowy w Polsce – wyjaśnia Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Chodzi o znacznie wyższą dynamikę odszkodowań w stosunku do dynamiki przyrostu składki przypisanej z ubezpieczeń komunikacyjnych i OC rolników. W 2009 roku w grupie ubezpieczeń komunikacyjnych OC towarzystwa odnotowały wzrost wypłacanych odszkodowań i świadczeń o 18,2 proc., a w tym samym czasie przyrost składek wyniósł tylko o 2,2 proc. W ubiegłym roku wartość wypłaconych przez UFG odszkodowań i świadczeń (bez kosztów wypłat z tytułu upadłości) skoczyła o 19,1 proc. (do 52,1 mln złotych), zaś przychody ze składek od towarzystw wzrosły tylko o niespełna 1,5 proc. (do 35,7 mln złotych).

Taki stan ma przełożenie na wyniki finansowe Funduszu. W I kwartale 2010 roku wypłaty świadczeń do których UFG jest ustawowo zobowiązany (łącznie z kosztami windykacji), w relacji do wpłat towarzystw (składka na działalność statutową) - wyniosła 180 procent. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że do każdych 100 złotych wypłacanych świadczeń, Fundusz dopłacił 80 złotych z przychodów poza składkowych.

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.