mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy obniżą akcyzę na paliwo?

Czy obniżą akcyzę na paliwo?

O tym, że do wyborów parlamentarnych coraz bliżej świadczą nie tylko pojawiające się wszędzie dookoła billboardy z twarzami polityków, ale także kolejne pomysły, które mają polepszyć życie szarych obywateli. Jednym z takich pomysłów wydaje się być czasowe obniżenie akcyzy na paliwo.

O tym, że taki krok byłby dla kierowców niczym deszcz po tygodniach upałów, wiedzą wszyscy i to nie od dziś. Pracodawcy RP przykładowo już w marcu, gdy cena benzyny przekroczyła 5 zł, zwrócili się do Ministra Finansów z wnioskiem o czasowe obniżenie wysokości akcyzy na paliwa samochodowe. - W odpowiedzi przeczytaliśmy, że budżetu na to nie stać – mówią eksperci Pracodawców RP.

Wysokie ceny paliw mają poważne negatywne skutki dla gospodarki, bowiem praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej związany jest z koniecznością wykorzystywania środków transportu, napędzanych paliwami ropopochodnymi. Obecna cena paliw powoduje, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej rosną, co obniża konkurencyjność naszych przedsiębiorstw. Dla niektórych branż – takich jak transport osób, towarów – wzrost cen paliw ma szczególnie negatywne skutki.

- Sytuację dodatkowo pogarsza czasowy brak możliwości odliczanie VAT od paliwa służącego do napędzania samochodów z kratką wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wprowadzenie tzw. e-myta, który przede wszystkim podwyższa koszty transportu. To wszystko ma wpływ na ceny towarów oraz globalnie na konkurencyjność Polskich przedsiębiorstw. Trzeba także pamiętać, że ceny paliw są kolejnym, po dużym wzroście cen żywności, czynnikiem inflacyjnym – mówią eksperci rynkowi.

- Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji finansów publicznych. Jednak wszelkie dokumenty strategiczne przygotowywane przez Ministerstwo Finansów warunkują przywrócenie budżetu do równowagi dynamicznym wzrostem gospodarczym. Nie może być jednak o nim mowy przy obecnej sytuacji na rynku paliw. Przedsiębiorstwa w pierwszym okresie wyższe koszty wezmą na siebie, jednak w długim i średnim terminie będą zmuszone przerzucić je na klientów, co zahamuje popyt krajowy, na którym w głównej mierze opiera się obecnie wzrost naszego PKB – dodają eksperci Pracodawców RP.

Obniżenie stawki akcyzy na paliwo nie byłoby precedensem. Na takie działanie zdecydowała się Rada Ministrów w 2004 roku, dzięki czemu uniknięto wówczas wspomnianych zagrożeń. Warto przypomnieć także, że na takie działanie zdecydowała się w tym roku Wielka Brytania.

Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Będą podwyżki cen paliw

Będą podwyżki cen paliw

Finanse i prawo 2016-02-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.