mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy obniżka akcyzy jest potrzebna?

Czy obniżka akcyzy jest potrzebna?

Obniżyć akcyzę na paliwa, czy też pozostawić ją bez zmian? Takie pytanie pada najczęściej w ostatnim okresie, kiedy to ceny paliw na polskich, choć nie tylko, stacjach benzynowych osiągają zawrotne wysokości. Okazuje się jednak, że zdania różnych ekspertów są podzielone w tej kwestii - nieznaczna obniżka akcyzy wcale bowiem nie musi spowodować jakiegoś znaczącego spadku cen.

Czy obniżka akcyzy jest potrzebna?

"Podatek akcyzowy, jego obniżenie to potężny instrument, którym nie dysponuje żaden inny resort w Polsce. Naszym zdaniem sytuacja jest na tyle poważna, że warto po ten instrument sięgnąć i wykazać jego walory dotąd prawie niewykorzystywane." - już w maju apelowała do MF Polska Izba Paliw Płynnych.

Obniżka akcyzy na paliwa jest oczywiście teoretycznie możliwa, decyzja leży po stronie Ministerstwa Finansów, które jak dotąd stoi twardo na stanowisku o nieobniżaniu podatku akcyzowego od paliw silnikowych. Powołuje się przy tym głównie na dwa powody. Po pierwsze, przynależność nasza do struktur Unii Europejskiej wymaga stosowania minimalnych stawek podatku akcyzowego na paliwa. A te w Polsce są nieznacznie wyższe. Dziś można by było obniżyć akcyzę w przypadku oleju napędowego o 105 zł na 1000 litrów, zaś w przypadku benzyny o 578 zł/1000 l. Co, jak widać pokazuje, że właściwie tylko w przypadku benzyny istnieje realna możliwość wpłynięcia na cenę finalną poprzez obniżkę akcyzy. Akcyza w litrze oleju napędowego jest wyższa od minimalnej obowiązującej w UE tylko o nieco ponad grosz.

Druga kwestia, na którą zwraca uwagę resort finansów, choć także spora grupa ekonomistów, to możliwość "przejedzenia" obniżki akcyzy przez koncery paliwowe poprzez podniesienie marży i maksymalizację własnych zysków. "Podatek akcyzowy nie jest jedynym elementem wpływającym na ruchy cenowe. Ceny detaliczne paliw silnikowych należą do kategorii cen umownych, co oznacza, że MF nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie ich poziomu. Obniżenie akcyzy na paliwa silnikowe nie jest więc jednoznaczne z obniżeniem cen detalicznych paliw, bowiem może być przechwycona przez producentów i dystrybutorów paliw i w praktyce zostać niezauważona przez konsumentów" - można przeczytać w stanowisku MF.

Podobne stanowisko ma w tej dyskusji Business Centre Club, według którego stosunkowo niewielka obniżka zostałaby pozytywnie przyjęta przez rynek, jednak nie miałaby bardzo istotnego znaczenia dla procesów gospodarczych.

Wg BCC Minister Finansów dopuszcza obniżenie akcyzy o 15 gr na litrze. Oznaczałoby to zmniejszenie wpływów z akcyzy paliwowej o ok. 10% czyli o 2 mld zł. „Strata” ta byłaby jednak neutralna dla budżetu wobec większych od zakładanych wzrostów cen paliw, a tym samym wyższych wpływów z akcyzy i VAT-u do budżetu. Taka stosunkowo niewielka obniżka stawki podatku akcyzowego wywołałaby pozytywny efekt o charakterze bardziej psychologicznym, niż ekonomicznym. W sensie ekonomicznym spowodowałaby jedynie na krótką metę spowolnienie wzrostu cen paliw, co miałoby znaczenie – choć ograniczone – w związku z okresem wakacji i żniw.

Zdaniem głównego ekonomisty BCC, prof. Stanisława Gomułki, niezbędna jest radykalna obniżka akcyzy. "Akcyzę trzeba obniżyć radykalnie. Dopiero wtedy możliwe będzie osiągnięcie rzeczywistego efektu gospodarczego. Zdecydowane obniżenie akcyzy ograniczyłoby wtedy spadek wpływów podatkowych związany np. ze spadkiem produkcji czy dochodów w usługach, spowodowany wysoką ceną paliw."

"Aby stworzyć pole do takiej bardziej znaczącej obniżki akcyzy potrzebne jest obniżenie jej minimalnych stawek obowiązujących w UE. Dotyczy to szczególnie akcyzy od oleju napędowego. Apelujemy do rządu o wystąpienie z inicjatywą w tej sprawie" - dodaje profesor. "Decyzja rządu o znaczącej obniżce na pewno zostałaby pozytywnie odebrana przez przedsiębiorców oraz zwykłych konsumentów i mogłaby stać się dodatkowym czynnikiem przyspieszającym wzrost gospodarczy."

O tym, że obniżka podatku akcyzowego nie musi wcale oznaczać tańszych paliw na stacjach przekonuje najlepiej historia. Bardzo podobną sytuację do obecnej mieliśmy w 2005 roku, kiedy to ceny benzyn również atakowały barierę 5 zł/l. Interwencyjna obniżka akcyzy przez rząd o 25 gr na litrze, przyniosła wprawdzie spadki cen... ale tylko w hurtowniach. Kierowcy na obniżki musieli czekać znacznie dłużej. Rzekomo z tego powodu, że stacje paliw pozbywały się najpierw droższych zapasów ze swoich magazynów. 

Tematy w artykule: paliwa

Podobne wiadomości:

Jedź oszczędniej – opony Michelin

auto motor i sport 0000-00-00

Czy te dystrybutory mogą kłamać?

Czy te dystrybutory mogą kłamać?

Aktualności 2016-01-27

Komentuj:

~Liberty 2008-06-05

oczywiście że obniżyć akcyzę - całkowicie do 0zł/1000l

~otto 2008-06-05

A co da taki "strajk"? Co za różnica, czy zatankuję 17 czy 18, czy 19? I tak w końcu muszę kupić paliwo. Jedyną "korzyścią" z masowego udziału w takiej akcji byłaby starta czasu na stanie w kolejkach 16 i 20 czerwca P.S. obnizka akcyzy o 105 zł/1000l dałaby ok.10 gr na litrze a nie jak stoi w artukule 1 grosz.

~robi 2008-06-05

18 i 19 czerwca nie tankujcie swoich samochodów!!! najskuteczniejszym sposobem na walkę z akcyzą i zbyt wysokimi marżami branży paliwowej jest zakłócanie rytmu pracy dystrybutorom paliw!!! może straty jakie poniosą ich otrzeźwią !!! błagam zmobilizujmy się i w te dwa dni zwyczajnie nie podjeżdżajmy pod stacje paliw !! to przecież nie jest takie trudne - poinformujcie o tej akcji, w jakikolwiek sposób jak największą liczbę swoich znajomych! P.S. Ten postulat śmiga po necie, skopiowałem i rozsyłam.Nie dajmy się

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.