mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy pijany żeglarz powinien tracić prawo jazdy?

Czy pijany żeglarz powinien tracić prawo jazdy?

Prowadzenie pojazdu "na podwójnym gazie" może wiązać się z różnymi sankcjami, w tym z utratą prawa jazdy. Identyczna kara może nas spotkać również, jeśli będziemy pod wpływem alkoholu sterować np. jachtem bądź żaglówką. Czy słusznie - zastanawia się poseł Wojciech Saługa.

Czy pijany żeglarz powinien tracić prawo jazdy?
W interpelacji posła Wojciech Saługi do ministerstwa sprawiedliwości występuje on niejako w obronie osób, które zostały przyłapane na żeglowaniu, będąc w stanie nietrzeźwości.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu Karnego, kto znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka i prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny. Wobec takiej osoby sądy orzekają również zakaz prowadzenia pojazdów, co skutkuje utratą prawa jazdy.

Przepis ten dotyczy między innymi prowadzenia jachtu "na silniku", który jest traktowany przez sąd dokładnie tak jak prowadzenie samochodu. Skutkuje to nałożeniem na taką osobę kar określonych w w/w przepisie, jak i utratę prawa jazdy.

Jeżeli jednak jacht nie posiada silnika lub jest to np. rower wodny lub kajak na szlaku żeglownym, to przestępstwo traktowane jest jak np. prowadzenie roweru po drodze publicznej, orzeka się kary, ale nie zabiera prawa jazdy.

- Prawo jazdy nie jest dokumentem koniecznym do prowadzenia jachtu - tym dokumentem jest patent żeglarski bądź sternika jachtowego - przekonuje w swojej interpelacji Wojciech Saługa. - Brak prawa jazdy nie wyklucza otrzymania patentu. Dlaczego zatem, skoro nie jest to dokument wymagany, odbiera się go w wypadku naruszenia przepisów?
Tematy w artykule: alkohol pijani kierowcy prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Komentuj:

~chychak 2011-06-06

hehehe, no jeśli ma silniczek własny

~sdf 2011-06-06

Mam barek na kółkach. Czy jeśli zostanę złapany na jeżdżeniu tym barkiem po pokoju na bani, to stracę prawo jazdy?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.