mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy pijanym kierowcom będą zabierane auta?

Czy pijanym kierowcom będą zabierane auta?

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu rozpatrzony zostanie projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada zaostrzenie kar dla osób, które w stanie nietrzeźwym spowodują wypadek z ofiarami śmiertelnymi.

Projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny, przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, to odpowiedź na szereg tragicznych wypadków drogowych z początku tego roku, które zostały spowodowane przez nietrzeźwych kierujących.

Propozycje zmian przewidują w pierwszej kolejności podwyższenie możliwej kary pozbawienia wolności za nieumyślne spowodowanie katastrofy komunikacyjnej ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Obecnie grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat więzienia, nowelizacja zakłada karę od roku do 10 lat. W przypadku nietrzeźwych kierowców (lub w stanie odurzenia) maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności może wynieść nawet 15 lat.

Wnioskodawcy chcą również wprowadzić zniesienie możliwości zawieszania kar pozbawienia wolności dla tych sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych w stanie nietrzeźwości bądź odurzenia.

Kolejną karą dla pijanych kierowców, którzy przyczynili się do śmierci innych osób lub wystąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, miałaby być konfiskata pojazdu sprawcy wypadku. Gdyby się okazało, że kierujący nie prowadził własnego samochodu, bądź z innych przyczyn jego przepadek nie wchodziłby w rachubę, wówczas sąd orzekałby karę w wysokości równowartości takiego auta.

Do dwóch lat pozbawienia wolności ma też grozić tym kierowcom, którzy mimo zakazu prowadzenia samochodu orzeczonego przez sąd w związku z dokonaniem przestępstwa drogowego w stanie nietrzeźwym decydują się na ponowne prowadzenie pojazdu.

Proponowane zmiany, choć mogłyby się przyczynić do zmniejszenia liczby ofiar spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, w tym kształcie raczej mają niewielkie szanse, by wejść w życie. Negatywne opinie temu projektowi wydały m.in. Sąd Najwyższy, Prokuratura Generalna, Krajowa Rada Prokuratury oraz Krajowa Rada Sądownicza. Zastrzeżenia budzą m.in. orzekanie przepadku samochodu, którym poruszał się sprawca wypadku, oraz niemożność zawieszania kary pozbawienia wolności.
Tematy w artykule: pijani kierowcy wypadki Sejm śmierć

Podobne wiadomości:

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Tragiczny bilans na drogach

Tragiczny bilans na drogach

Aktualności 2016-03-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.