mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy prywatne blokady na koła są legalne?

Czy prywatne blokady na koła są legalne?

Właściciele bądź zarządcy prywatnych parkingów znaleźli sposób na obce samochody, które zostały zaparkowane na ich terenie. To blokady, które są zakładane na koła tychże pojazdów. Rzecznik Praw Obywatelskich zastanawia się jednak, czy takie działanie jest do końca zgodne z prawem.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Komendanta Głównego Policji w sprawie ujednolicenia procedury stosowanej przez policję w sytuacji założenia przez podmiot prywatny blokady na koła pojazdu zaparkowanego poza drogą publiczną. Obecnie obowiązujące akty prawne nie precyzują bowiem jednoznacznie tego zagadnienia.

Rzecznik Praw Obywatelskich od pewnego czasu otrzymuje liczne skargi na brak skutecznych działań ze strony policji w sytuacjach, gdy podmioty prywatne zakładają blokady na koła pojazdów zaparkowanych na terenie znajdującym się poza drogą publiczną. Obowiązujące obecnie przepisy prawne nie precyzują bowiem, czy funkcjonariusze policji powinni w takim przypadku podejmować czynności służbowe prowadzące do przymuszenia osoby prywatnej do zdjęcia blokady.

Praktyka stosowana w tym zakresie jest rozbieżna. Z jednej strony stwierdza się, że samo założenie blokady na koło pojazdu na terenie znajdującym się poza drogą publiczną nie jest przestępstwem lub wykroczeniem, zatem brak jest podstaw prawnych do żądania przez policję usunięcia blokady przez zarządcę terenu prywatnego. Natomiast według drugiej interpretacji, założenie blokady wyczerpuje znamiona przestępstwa bądź wykroczenia (art. 288 k.k. bądź wykroczenia z art.124 k.w.) w postaci uczynienia rzeczy niezdatną do użytku. Policjanci powinni więc podjąć interwencję i wezwać osobę naruszającą prawo do zdjęcia blokady, a w razie niepodporządkowania się wezwaniu zastosować adekwatne środki, celem przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w związku z tymi rozbieżnościami z prośbą o rozważenie potrzeby podjęcia działań, których następstwem będzie ustalenie jednolitej i jednoznacznej procedury postępowania przez funkcjonariuszy policji w opisanych przypadkach.

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

~haha 2013-08-29

rozumiem, że teraz na wyposażeniu auta trzeba mieć jeszcze brzeszczot oraz imbus????

~gongo 2013-08-29

DO WSZYSTKICH KIEROWCÓW.BLOKADY PRYWATNE ZDEJMUJCIE SAMI POLICJA I STRAŻMIEJSKA NA TO POZWALA.BRZESZCZOT DO METALU ZEBY PRZEPIŁOWAĆ KŁÓDKĘ I KWADRATOWY IMBUS ŻEBY POLUZOWAĆ BLOKADĘ.SAM TAK JUŻ ZROBIŁEM W WARSZAWIE OKOŁO 6 RAZY.TO SĄ FIRMY PRYWATNE I NIC WAM ZROBIĆ NIE MOGĄ.

~rolnik 2013-06-26

no ciekawe co piszesz, myślisz że jak nie ma gdzie stanać, a musisz po dziecko, do sklepu., urzędu to się zastanawiasz czy dane miejsce jest prywatne? stajesz i co? wychodzisz po jakimś czasie a tam blokada na kole i ni huhu nie masz jej jak zdjąć!!

~ahoj 2013-06-25

jak ktoś wbija się na mój prywatny parking, czy ogólnie na mój teren wbrew mojej zgodzie, to powinienem mieć prawo z nim (autem) zrobić co mi się podoba, a w Polsce nie, wszyscy mają więcej praw, niż Ty

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Fabia Black Edition - limitowana wersja
Skoda Fabia Black Edition - limitowana wersja
W polskich salonach debiutuje limitowana Skoda Fabia Black Edition. Auto wyróżnia się czarnym, eleganckim kolorem i bogatszym wyposażeniem. Egzemplarze z ograniczonej puli są dostępne w salonach od 63 030 zł.