mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy przyczepy będą musiały mieć OC?

Czy przyczepy będą musiały mieć OC?

Mimo negatywnego stanowiska środowiska ubezpieczeniowego, w Sejmie znajduje się projekt zmian przepisów, zgodnie z którymi zniesiony zostanie obowiązek ubezpieczenia OC przyczep.

W obecnie obowiązujących przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych OC pojazdu ciągnącego pokrywa szkody wyrządzone przez przyczepę tylko, jeśli jest ona złączona z pojazdem ciągnącym bądź odłączyła się od niego, ale wciąż się jeszcze toczyła. We wszystkich innych sytuacjach, gdy przyczepa przestała się już toczyć lub stoi odłączona na drodze publicznej, szkody pokrywane są z polisy OC posiadacza przyczepy.

Zgodnie z proponowaną zmianą we wszystkich powyższych sytuacjach ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego ciągnącego jest objęta również szkoda spowodowana przyczepą.

Polska Izba Ubezpieczeń oraz inne instytucje związane z rynkiem ubezpieczeniowym są jednak przeciwne tm zmianom. Podczas posiedzeń sejmowych komisji przedstawiciele PIU wielokrotnie zwracali uwagę, że obowiązek ubezpieczenia przyczep wynika wprost z prawodawstwa Unii Europejskiej. Apelowali także do posłów, że tego typu ochrona jest potrzebna.

Posłowie zwrócili się do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, który jednak uznał, że projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

- W związku ze stanowiskiem UKIE, pragniemy się spotkać z przedstawicielami Urzędu i przedyskutować wszystkie kwestie związane z projektem poselskim. Dalsze działania uzależniamy od wyników tych rozmów oraz od przebiegu procesu legislacyjnego w parlamencie - mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.