mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy samochód osobowy może być ciężarówką?

Czy samochód osobowy może być ciężarówką?

A wszystko przez błędną definicję pojazdu samochodowego w ustawie o drogach publicznych, przez którą kierowcy aut osobowych z przyczepą o łącznej masie ponad 3,5 tony musieli również opłacać e-myto.

Czy samochód osobowy może być ciężarówką?
Już w marcu 2011 r. Krajowa Izba Gospodarcza zwracała uwagę, że błędna definicja pojazdu samochodowego użyta w ustawie o drogach publicznych spowoduje konieczność uiszczania e-myta także przez kierowców aut osobowych z przyczepą, których masa całkowita przekracza 3,5 tony.
 
Półroczny okres, jaki minął od wejścia w życie nowych uregulowań, pokazał, że sformułowane zastrzeżenia były słuszne i niektórzy kierowcy prowadzący samochody osobowe z przyczepą zostali ukarani mandatem karnym w wysokości 3000 zł za przejazd bez uiszczenia opłaty w formie elektronicznej.
 
W stanowisku z 24 marca 2011 r. Krajowa Izba Gospodarcza przedstawiała zarówno argumenty prawne, jak i faktyczne przemawiające za tym, że przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie jest błędne. Kontrowersyjny przepis stanowi, że korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za przejazdy po drogach krajowych pojazdów samochodowych, w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym, za które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Taka redakcja spowodowała jednak duże problemy praktyczne z naliczaniem opłat.
 
W powszechnej opinii społecznej utrwaliła się informacja, że opłaty elektroniczne są naliczane wyłącznie za przejazd – po określonych drogach – samochodów ciężarowych i autobusów. Taka interpretacja jest zgodna z założeniami ustawy o drogach publicznych i jej uzasadnieniem, w którym stwierdzono, że "projekt ustawy przewiduje możliwość objęcia systemem opłaty elektronicznej tych samych kategorii pojazdów, które są objęte systemem winietowym (pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz autobusy)". Zatem sam ustawodawca nie miał zamiaru objęcia systemem elektronicznego poboru opłat zespołu pojazdów składającego się z samochodu osobowego i przyczepy, którego łączna dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Niestety, błędna redakcja przepisów (w szczególności art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o drogach publicznych w związku z art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym) spowodowała niezgodne z intencją ustawodawcy działanie służb uprawnionych do nakładania mandatów za brak uiszczenia e-myta.
 
W stanowisku z 24 marca 2011 r. wskazano, że definicja pojazdu samochodowego użyta w art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o drogach publicznych jest zbyt szeroka i powinna być wyłączona w stosunku do pojazdów o nadwoziu osobowym. Takie rozwiązanie pozwoliłoby również uniknąć niejasności związanych z poborem opłat z tytułu przejazdu pojazdu o nadwoziu osobowym, posiadającym homologację ciężarową.

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zapowiedział zmiany w stosownych przepisach, które mają naprawić ten błąd. Jest więc szansa, że już niebawem kierowcy aut osobowych, nawet jeśli będą się poruszać z przyczepami, a łączna masa tego zestawu przekroczy 3,5 tony, nie będą zmuszeni do płacenia e-myta.

Podobne wiadomości:

Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z płatnych dróg

Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z...

Polskie drogi 2015-07-22

Rząd zrezygnuje z viaTOLL?

Rząd zrezygnuje z viaTOLL?

Polskie drogi 2016-04-29

Komentuj:

~andy 2012-01-13

PO raz kolejny mamy dowód, że wybraliśmy idiotów do władz..

~toja 2012-01-12

Ustawodawca jak to u nas jest juz codziennością spieprzył swoja robotę i powinien podać się do dymisji w ilości 460 osłów z wiejskiej. Dodatkow oddać ze swoich razem z naliczonymi odsetkami kasę tym, którzy za[łacili mandaty oraz kasę za siedzenie i wypierdywanie dziur w ławach poselskich za całą kadencję.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.