mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy samochód osobowy może być ciężarówką?

Czy samochód osobowy może być ciężarówką?

A wszystko przez błędną definicję pojazdu samochodowego w ustawie o drogach publicznych, przez którą kierowcy aut osobowych z przyczepą o łącznej masie ponad 3,5 tony musieli również opłacać e-myto.

Czy samochód osobowy może być ciężarówką?
Już w marcu 2011 r. Krajowa Izba Gospodarcza zwracała uwagę, że błędna definicja pojazdu samochodowego użyta w ustawie o drogach publicznych spowoduje konieczność uiszczania e-myta także przez kierowców aut osobowych z przyczepą, których masa całkowita przekracza 3,5 tony.
 
Półroczny okres, jaki minął od wejścia w życie nowych uregulowań, pokazał, że sformułowane zastrzeżenia były słuszne i niektórzy kierowcy prowadzący samochody osobowe z przyczepą zostali ukarani mandatem karnym w wysokości 3000 zł za przejazd bez uiszczenia opłaty w formie elektronicznej.
 
W stanowisku z 24 marca 2011 r. Krajowa Izba Gospodarcza przedstawiała zarówno argumenty prawne, jak i faktyczne przemawiające za tym, że przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie jest błędne. Kontrowersyjny przepis stanowi, że korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za przejazdy po drogach krajowych pojazdów samochodowych, w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym, za które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Taka redakcja spowodowała jednak duże problemy praktyczne z naliczaniem opłat.
 
W powszechnej opinii społecznej utrwaliła się informacja, że opłaty elektroniczne są naliczane wyłącznie za przejazd – po określonych drogach – samochodów ciężarowych i autobusów. Taka interpretacja jest zgodna z założeniami ustawy o drogach publicznych i jej uzasadnieniem, w którym stwierdzono, że "projekt ustawy przewiduje możliwość objęcia systemem opłaty elektronicznej tych samych kategorii pojazdów, które są objęte systemem winietowym (pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz autobusy)". Zatem sam ustawodawca nie miał zamiaru objęcia systemem elektronicznego poboru opłat zespołu pojazdów składającego się z samochodu osobowego i przyczepy, którego łączna dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Niestety, błędna redakcja przepisów (w szczególności art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o drogach publicznych w związku z art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym) spowodowała niezgodne z intencją ustawodawcy działanie służb uprawnionych do nakładania mandatów za brak uiszczenia e-myta.
 
W stanowisku z 24 marca 2011 r. wskazano, że definicja pojazdu samochodowego użyta w art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o drogach publicznych jest zbyt szeroka i powinna być wyłączona w stosunku do pojazdów o nadwoziu osobowym. Takie rozwiązanie pozwoliłoby również uniknąć niejasności związanych z poborem opłat z tytułu przejazdu pojazdu o nadwoziu osobowym, posiadającym homologację ciężarową.

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zapowiedział zmiany w stosownych przepisach, które mają naprawić ten błąd. Jest więc szansa, że już niebawem kierowcy aut osobowych, nawet jeśli będą się poruszać z przyczepami, a łączna masa tego zestawu przekroczy 3,5 tony, nie będą zmuszeni do płacenia e-myta.

Podobne wiadomości:

Ponad 1,5 mld wpływu z viaTOLL

Ponad 1,5 mld wpływu z viaTOLL

Polskie drogi 2016-01-21

Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z płatnych dróg

Już ponad 4,7 miliarda złotych wpływów z...

Polskie drogi 2015-07-22

Komentuj:

~andy 2012-01-13

PO raz kolejny mamy dowód, że wybraliśmy idiotów do władz..

~toja 2012-01-12

Ustawodawca jak to u nas jest juz codziennością spieprzył swoja robotę i powinien podać się do dymisji w ilości 460 osłów z wiejskiej. Dodatkow oddać ze swoich razem z naliczonymi odsetkami kasę tym, którzy za[łacili mandaty oraz kasę za siedzenie i wypierdywanie dziur w ławach poselskich za całą kadencję.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando