mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy to jest szansa dla "kratek"?

Czy to jest szansa dla "kratek"?

Wydawało się, iż nic już nie w stanie uratować aut z kratką i że od przyszłego roku znikną one definitywnie z oferty. Tymczasem pojawiła się szansa, która pozwoli przedłużyć ich żywot. Ostrożnie podchodzą do tego rozwiązania jednak leasingodawcy oraz sami przedsiębiorcy. A wszystko przez wciąż utrzymujący się bałagan w przepisach.

Czy to jest szansa dla
Zapowiadana likwidacja prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu, leasingu i paliwa do samochodów z kratką skutecznie zachęciła przedsiębiorców do wymiany flot oraz nowych zakupów. W samym wrześniu br. 50% wszystkich samochodów nabytych przez przedsiębiorców to właśnie samochody z homologacją ciężarową. I chociaż ponad 60% aut zakupionych przez firmy sfinansowały firmy leasingowe i wynajmu długoterminowego, to jednak dla leasingu hamulcem nadal mogą być nieprecyzyjne przepisy prawne, a właściwie ich brak.

Leasingobiorcy w wielu przypadkach nie są pewni, czy nabycie auta z kratką pozwoli im na pełne odliczenie VAT-u. - Z naszych obserwacji i rozmów z klientami wynika, że przedsiębiorcy nie mają jednoznacznej wiedzy, czy do tańszych o VAT zakupów wystarczy umowa leasingu podpisana przed końcem roku, czy też do tego czasu musi już nastąpić rejestracja auta. A nie mają tej wiedzy, gdyż zasady te nie są w żaden wiążący sposób przedstawione przez Ministerstwo Finansów – mówi Mariusz Włodarczyk, członek zarządu BZ WBK Leasing.

Problem jest o tyle istotny, że ze względu na coraz większy popyt na "kratki" u producentów zaczynają się kolejki, co oznacza, że od daty umowy leasingu do rejestracji auta może minąć sporo czasu. Ta bariera wraz z niepewnością w zakresie rozwiązań podatkowych zmniejsza popyt na leasing.

Trudności wynikają z tego, że w zakresie dotyczącym odliczenia VAT od samochodów zarówno projekt nowej ustawy o VAT oraz tym bardziej przepisy przejściowe, nadal nie są znane. W jaki sposób należy więc rozumieć możliwość odliczenia pełnego VAT-u w leasingu? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Można jedynie przy podejmowaniu decyzji opierać się na złożeniach nowej ustawy i przepisach przejściowych obowiązujących w przeszłości – komentuje Mariusz Włodarczyk.

Jeśli przepisy przejściowe dotyczące obecnie planowanych zmian w odliczaniu VAT będą brzmiały podobnie do tych, które obowiązywały w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz przy wprowadzaniu zmian w sierpniu 2005 r., do utrzymania pełnego prawa wystarczy, jeśli przed 1 stycznia 2011 r. nastąpi zawarcie umowy leasingu, a umowa zostanie zgłoszona w urzędzie skarbowym we właściwym terminie, który wskaże ustawa nowelizująca VAT (najpóźniej 30. dnia od wejścia w życie ustawy).

Aby zminimalizować ryzyko zakwestionowania umowy przez organy skarbowe, wskazane jest aby samochód był określony z maksymalną precyzją – może bez numerów VIN, ale też w sposób dokładniejszy niż samo napisanie "samochód ciężarowy" lub podanie marki i modelu. W umowach nie będą dokonywane zmiany po wejściu w życie ustawy.

- Nie ulega jednak wątpliwości, że kwestie podatkowe związane nie tylko z VAT, ale też szerzej z finansowaniem aut są piętą achillesową polskiego prawa obowiązującego przedsiębiorców – podsumowuje Mariusz Włodarczyk.

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.