mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy to początek końca "kratek"?

Czy to początek końca "kratek"?

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących homologacji pojazdów. W efekcie tych zmian ograniczona zostanie liczba pojazdów, które będą uprawniać do pełnego odliczenia podatku VAT w przypadku ich nabycia. W ten sposób zakończy się najprawdopodobniej era samochodów z kratką.

Czy to początek końca
Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem do ustawy prawo o ruchu drogowym postanowień tzw. dyrektywy ramowej w sprawie homologacji pojazdów (rozporządzenie Komisji (UE) nr 678/2011). Przede wszystkim zmiana dotyczy samochodów zaliczanych do kategorii N – i wprowadzi po pierwsze jednolite kryteria homologacyjne oraz uznawanie świadectw, tak jak ma to miejsce wobec kategorii M1.

W dużym skrócie największa zmiana dotknie pojazdów z kratką – po wdrożeniu przepisów zostanie garstka modeli "osobówek" z kratką które uzyskają homologację N1 (chodzi o wymiary strefy bagażowej i otworu załadunkowego).
 
Nowe przepisy w kwestii klasyfikacji samochodów, jak zauważa Związek Dealerów Polskich, mogą ponownie "namieszać" w podatkach. A przypomnijmy, że przecież na przestrzeni kilku ostatnich lat polski przedsiębiorca musiał już kilkakrotnie dostosowywać się do nowych warunków odnośnie samochodów, które uprawniały do odliczania podatku VAT.
 
Jeżeli chodzi o podatek VAT, to już teraz są dwie szkoły podatkowe, które różnią podchodzą do tego zagadnienia. Wg jednej (do której pewnie można założyć będzie należeć Ministerstwo Finansów) zmiana przepisów homologacyjnych eliminująca większość dotychczasowych kratek, eliminuje je także z możliwości pełnego odliczenia w podatku VAT (aktualnie kratki zawieszone są do końca 2012 r. choć  MF przygotowało projekt zmiany prawa przesuwające zawieszenie do końca 2013 r.). Czyli po 2013 roku problem sam się rozwiąże, bo praktycznie znikną z rynku samochody z kratką.

Natomiast wg drugiej szkoły zmiana przepisów homologacyjnych nie może wpływać tak na podatek VAT, bo spowoduje to  pogorszenie sytuacji podatnika, czyli zaprzeczy podniesionej w wyroku w sprawie Magoora zasadzie standstill.

Konsekwencje wyroku ETS oznaczały powrót do art. 25 ust. 1 pkt 3a VATU z 1993 r. obowiązującej do 30.4.2004 r. "obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika (…) paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg". Czyli do pełnego odliczenia w przypadku nabycia samochodów posiadających homologację ciężarową, co w uproszczeniu sprowadzało się do wprowadzenia w samochodzie pewnych zmian konstrukcyjnych, m.in. zamontowania kratki oddzielającej przestrzeń pasażerską od ładunkowej. Regulacje te dawały odpowiednio prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa do napędu tych samochodów.

Proponowane zmiany, choć z pewnością mają za zadanie ujednolicić polskie prawodawstwo w kwestii homologacji pojazdów oraz możliwości odliczania podatku VAT od nabywanych samochodów, znów wprowadzą jakieś ograniczenia, czy też podział na pojazdy, które pozwolą odliczyć VAT i takie, które takiej korzyści nie będą dawać. Ministerstwo Finansów cały czas nie rozważa bowiem kwestii, by od wszystkich zakupionych przed przedsiębiorcę aut, które są wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej, taka możliwość istniała.

Podobne wiadomości:

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Premiery 2014-07-22

VAT od leasingu bez limitu

VAT od leasingu bez limitu

Finanse i prawo 2014-08-20

Komentuj:

~josz 2012-08-26

hehe, nie kradnij- rząd nie lubi konkurencji :D

~wika 2012-08-25

Mafia kradnie. A mafia jest tylko w rządzie. Reszta to bandyci.

~bartek 2012-08-25

A wszystko by zylo sie lepiej. Dziekujemy ci rudy...

~mario 2012-08-25

na pohybel czerwonym krwiopijcom!!!!!!!!!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.