mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy ubezpieczyciele mogą decydować o wyborze części zamiennych?

Czy ubezpieczyciele mogą decydować o wyborze części zamiennych?

Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w związku z nieprawidłowymi działaniami zakładów ubezpieczeń, dotyczącymi odmowy zwrotu kosztów zakupu części oryginalnych.

Sytuacja taka ma miejsce dość często, gdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym naprawia pojazd, w którym przed wypadkiem miał zamontowane części oryginalne - pochodzące od producenta pojazdu

W ocenie Rzecznika Ubezpieczonych nie ma podstaw prawnych do "wymuszania" na klientach stosowania do naprawy części alternatywnych. Przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody powinno nastąpić przy użyciu takich samych części, jakie zostały uszkodzone. Pojęcie "ekonomicznie uzasadnionych wydatków" nie oznacza przecież wcale wydatków najmniejszych. Ekonomicznie uzasadnione są takie wydatki, które prowadzą do przywrócenia stanu sprzed szkody.

W obliczu faktu, iż rynek części alternatywnych nie jest w Polsce rynkiem odpowiednio nadzorowanym, części alternatywne mogą być gorszej jakości niż części pochodzące od producenta pojazdu - można przeczytać w uzasadnieniu stanowiska Rzecznika Ubezpieczonych.

Według Rzecznika praktyki takie nasiliły się znacznie po wprowadzeniu rozporządzenia zwiększającego konkurencję na rynku części motoryzacyjnych. Rozporządzenie to wprowadziło trzy rodzaje części zamiennych: "oryginalne części zamienne", "części zamienne" i "części zamienne porównywalnej jakości". Jednak zdaniem Rzecznika są to odrębne systemowo regulacje i nie dotyczą one rozliczeń z tytułu umów ubezpieczeniowych. Żaden przepis natomiast nie upoważnia ubezpieczyciela do wyboru części zamiennych, które zostaną użyte do naprawy pojazd.

Tematy w artykule: ubezpieczenia

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~kozacki 2008-08-27

slyszalem cos o Allianzie, ale nie jest to potwierdzone info, ja mam w pzu i jakis czas temu nie mialem z tym problemu

~Julek 2008-08-26

Całe szczęście że ja mam w Linku bo nie muszę się o takie rzeczy martwić:P A tak swoją drogą to współczuje tym którzy mieli jakieś problemy bo jak ktoś płaci za ubezpieczenie to oczekuje oryginalnych części a nie jakiś podróbek.

~maciek 2008-08-25

dla mnie to chore......nawet sobie tego niewyobrazam, ze niby po stluczce ktora nie byla z mojej winy, mialbym do swojego samochodu wmontowac jakies nie zbyt dobrej jakosci czesci......niech oni sie tym zajma.....ale z drugiej strony ciekawe które towarzystwo robi takie praktyki, mój stary mial stluczke, ubezpieczony jest w link4 i oni nie protestowali. Wie ktos który ubezpieczyciel tak robi?

~poszkodowany 2008-08-24

no ale co to da? czekam na jakieś konkretne zmiany w przepisach

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.