mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy utrata prawka, to także utrata pracy?

Czy utrata prawka, to także utrata pracy?

W dzisiejszych czasach samochód jest bardzo często podstawowym narzędziem pracy, dlatego posiadanie prawa jazdy staje się nieodłącznym elementem na liście wymagań stawianych przez pracodawców. Zobacz, co grozi za utratę tego dokumentu.

Czy utrata prawka, to także utrata pracy?
Nie licząc zawodowych kierowców najczęściej w ogłoszeniach znajdujemy informację o konieczności posiadania kategorii B. Jak się często okazuje, jest to warunek, bez którego podjęcie współpracy byłoby niemożliwe. Często też pracodawcy zawierają takie klauzule w umowach o pracę. Jakie zatem konsekwencje niesie za sobą utrata prawa jazdy?

Pracownicy, których warunkiem zatrudnienia było posiadanie czynnego prawa jazdy kategorii B najczęściej do dyspozycji otrzymują auto służbowe. Niestety, korzystanie przez niektórych z nie swojego auta powoduje, że chętniej niż zazwyczaj popełniają oni wykroczenia na drodze. Tym samym narażają się na otrzymanie punktów karnych, w konsekwencji nawet na utratę uprawnień do prowadzenia samochodu.

Punkty karne złapać nie jest trudno, zwłaszcza jeśli na co dzień wykonuje się zawód wymagający bycia mobilnym. Łatwo wywnioskować, że najbardziej narażeni na zdobycie punktów są osoby wykonujące zawód przedstawiciela handlowego, kuriera czy też dostawcy. Zresztą – nie tylko oni. Każdy, kto w codziennej pracy korzysta z samochodu powinien się mieć na baczności i przestrzegać przepisów.

Niesfornym kierowcom grozi nie tylko poważna rozmowa z szefem, ale – w niektórych przypadkach – dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Utrata uprawnień jest podstawą dyscyplinarnego zwolnienia z pracy. Zgodnie z artykułem 52 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, drugim natomiast popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. Ważny jest fakt, iż zwolnienie może nastąpić, jeśli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Inną przyczyną zwolnienia może być sytuacja, w której pracownik utracił uprawnienia niezbędne do wykonywania obowiązków na powierzonym stanowisku np. w przypadku kierowcy może to być utrata prawo jazdy.

Pamiętajmy jednak, że zatrzymanie prawa jazdy w ramach postępowania karnego nie jest równoznaczne z utratą uprawnień koniecznych do wykonywania pracy kierowcy. W zaistniałej sytuacji pracodawca powinien powierzyć pracownikowi na czas zatrzymania prawa jazdy inną pracę. Dopiero wyrok sądu lub decyzja administracyjna powodujące chociaż czasowy zwrot prawa jazdy oznacza zawinioną utratę uprawnień i wiąże się z możliwością zwolnienia dyscyplinarnego.

Pracodawca, podejmując decyzję o zwolnieniu, rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, musi pamiętać, że nie może to nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Konieczne jest także podanie informacji dotyczącej powodu zwolnienia pracownika. Pracodawca ma także obowiązek podania pracownikowi przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Przyczyna ta musi być określona precyzyjnie, poprzez wskazanie konkretnego oraz rzeczywistego zdarzenia, zdarzeń lub okoliczności, które zdaniem pracodawcy uzasadniają wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony.
Tematy w artykule: prawo jazdy samochód w firmie

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Komentuj:

~polak 2012-11-27

Aż mi się lepiej robi na sercu!

~aaa 2012-11-27

No pewnie że tak. Od lat używamy śledzenie gps pojazdów w firmie. Przynajmniej widać, kiedy firmowe paliwo zasila weekendowy wypad w góry. Łatwo też wyłapać przypadki, gdy "wizyta u klienta" to kilka godzin spędzonych przez pracownika we własnym domu.

~robo 2012-11-26

czyli pełna inwigilacja się kłania?

~Śliwa 2012-11-26

najlepiej to zamontować w samochodzie urzadzenie do monitoringu pojazdow, my uzywamy w firmie Flotis i jest problem z głowy, nie trzeba sie zastaniwac jak bylo naprawde np. w przypadku wypadku, tylko wchodzimy w system i wiemy kto jak szybko jezdzi i jakimi trasami

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.