mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy zaostrzą kary za jazdę bez uprawnień?

Czy zaostrzą kary za jazdę bez uprawnień?

Posłowie zajęli się w pierwszym czytaniu projektem nowelizacji Kodeksu wykroczeń oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o zaostrzenie kar dla tych osób, które poruszają się samochodami bez ważnych uprawnień.

Czy zaostrzą kary za jazdę bez uprawnień?
Proponowana nowelizacja z inicjatywy KP PSL zakłada zaostrzenie kar za prowadzenie samochodu bez ważnego prawa jazdy, ale również innych pojazdów bez np. pozwolenia na kierowanie tramwajem bądź karty motorowerowej. Karana będzie jazda zarówno po drogach publicznych, w strefie zamieszkania (w takiej strefie piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami, a ponadto obowiązuje w niej ograniczenie prędkości do 20 km/h), ale także w strefie ruchu (obejmującej co najmniej jedną drogę wewnętrzną, której zarządca zgodził się, by na tym obszarze obowiązywały ogólne zasady ruchu).

Wnioskodawcy proponują, by za takie wykroczenie groziło od 5 do 30 dni aresztu, 1 miesiąc ograniczenia wolności lub grzywna od 3 do 5 tys. zł. W przypadku recydywistów mógłby być ponadto orzekany zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, a nawet konfiskata pojazdu, którym kierował sprawca. Dane o kierowcach złapanych na jeździe bez uprawnień miałyby trafiać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Posłowie zdecydowali o skierowaniu poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu wykroczeń oraz Prawa o ruchu drogowym do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Infrastruktury.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

Aska85 2015-03-27

Powinny takie osoby nawet siedzieć jeżeli jeżdżą bez uprawnień. A potem są wypadki przez takich ludzi. Brak słów na nieodpowiedzialność ludzi jeżdżących bez prawka.

Wieszal 2015-03-17

Kary powinni zaostrzyć, bo bardzo dużo młodych osób porusza sie bez uprawnień i co najgorsze wydaje im się, że potrafią prowadzić, co nie zwalnia ich z obowiązku uzyskania uprawnień. A największe kary bym dał dla tych co mają cofnięte uprawnienia i prowadzą, np. za aklohol.

~-kierowca- 2015-03-12

Większosci młodzieży opłaca się teraz zapłacić mandat za brak prawa jazdy ,niz je zrobić. Jestem za zwiększeniem kary.

~rolnik 2015-03-10

Jestem za

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster debiutuje na targach IAA
Nowa Dacia Duster debiutuje na targach IAA
Na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie zadebiutowała kolejna generacja najpopularniejszego SUV-a z polskich salonów. Przyjrzeliśmy się z bliska drugiej odsłonie Dacii Duster.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic