mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Dealerzy wygrywają pierwszą bitwę o VAT

Dealerzy wygrywają pierwszą bitwę o VAT

Związek Dealerów Samochodów wywalczył w sądzie administracyjnym prawo do odtajnienia pierwszego wniosku o derogację VAT. Ministerstwo Finansów, o ile nie będzie się odwoływać od tego wyroku, będzie musiało najpóźniej we wrześniu opublikować swój wniosek złożony do Komisji Europejskiej.

10 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie ze skargi Związku Dealerów Samochodów dotyczącej odmowy udostępnienia przez Ministra Finansów jako informacji publicznej złożonego w listopadzie 2012 roku do Komisji Europejskiej wniosku o derogację dla Rzeczypospolitej Polskiej stosowania dyrektywy VAT w latach 2014-2018. Sąd uchylił decyzje Ministra Finansów odmawiające ujawnienia wniosku i nakazał Ministrowi ponowne rozpatrzenie wniosku Związku Dealerów Samochodów ze stycznia według zawartych w wyroku wytycznych.

A w skrócie wytyczne te oznaczają, że według sądu, przepisy unijnego rozporządzenia 1049/2001 w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji nie mogły być podstawą do odmowy udostępnienia dealerom wniosku derogacyjnego, ponieważ jak wskazuje sama nazwa rozporządzenia dotyczy ono dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej. Wniosek Związku Dealerów Samochodów dotyczył natomiast dokumentu autorstwa Ministra Finansów i będącego w jego posiadaniu. Jedynym więc przepisem, który ogranicza Ministerstwo Finansów w ujawnieniu wniosku był art. 5 polskiej ustawy o dostępie do informacji publicznej, który mówi, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu tylko ze względu ochronę informacji niejawnych oraz na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Jak nietrudno się domyślić przesłanki te w przypadku wniosku o derogację VAT nie występują, więc wniosek będzie musiał zostać ujawniony.

Teraz należy poczekać kilka tygodni na pisemne uzasadnienie wyroku i jeżeli Minister Finansów nie będzie się odwoływał do NSA, to w połowie września wniosek powinien trafić do opinii publicznej.

Związek Dealerów Samochodów także głęboko liczy, że stanowisko przedstawione dziś przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie pierwszego wniosku przemówi do Ministerstwa Finansów i ujawni ono także treść przyjętego 11 czerwca i przekazanego do Komisji Europejskiej drugiego wniosku w sprawie derogacji w VAT (Związek wystąpił o jego upublicznienia i sprawa jest na etapie ponownego rozpatrzenia po pierwszej decyzji odmownej).

Podobne wiadomości:

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Aktualności 2015-03-23

Honda sprawdza

Honda sprawdza "inteligentną drogę"

Aktualności 2014-11-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.