mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Demontaż pojazdów z opłat za sprowadzane auta

Demontaż pojazdów z opłat za sprowadzane auta

Z wydanego przez Radę Ministrów rozporządzenia wynika, iż wpływy z opłat za sprowadzanie pojazdów do Polski (500 zł) będą przeznaczone na finansowanie demontażu samochodów wycofywanych z ruchu.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przeznaczania wpływów pochodzących z opłat w zakresie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, przedłożone przez ministra środowiska, precyzuje na co będą wydawane środki przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Opłaty za sprowadzanie pojazdów do Polski oraz wycofywanie ich z eksploatacji zostaną przeznaczone w 50 proc. na finansowanie dopłat do demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. NFOŚGW dofinansuje także działania inwestycyjne, dotyczące demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz gospodarowania odpadami powstałymi w wyniku tego demontażu i zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji (30 proc.), a także dofinansuje zbieranie porzuconych pojazdów wycofanych z eksploatacji przez gminy (20 proc.).
 
Dopłaty do demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji będą udzielane w formie dotacji. Otrzymają je przedsiębiorcy, którzy spełnią warunki dotyczące osiągnięcia wymaganych poziomów odzysku i recyklingu. NFOŚGW będzie też udzielał pożyczek inwestorom. Otrzymanie pożyczki będzie zależało od spodziewanego efektu ekologicznego i zastosowanych technologii.
 
Zbieranie przez gminy porzuconych pojazdów wycofanych z eksploatacji dofinansowane zostanie również w formie dotacji. Wysokość tego dofinansowania zależeć będzie od liczby zebranych pojazdów.
 

Komentuj:

~artii 2007-09-05

płacz i płać nie masz wyjscia

~robert 2007-06-15

niemacie zielonego pojęcia o legalnym i zgodnym z przepisami ochrony środowiska demontażu samochodów i kosztach z tym związanych.Moge was jedynie zapewnić że są bardzo wysokie.A odnośnie części z mocno starych samochodów to kto je kupuje ?.Jeżeli to jest taki złoty interes to najwidoczniej trzeba spróbowć samemu ,a nie jak to w polsce bywa liczyć czyjeś pieniądze.Jeżeli chodzi o samochody bardziej hodliwe to S.D.P.płacą za nie pieniądze i to dość spore.Wracając do opłaty za brakujące kilogramy,to jest tylko narzędzie do zwalczania demontażu pojazdów gdzie popadnie.A jeżeli już komuś tak zależy na częściach z własnego samoczhodu to przecież może zlecić demontaż za odpłatą dla S.D.P

~marek p. 2006-06-07

masz zupełną rację Olga, jakby te wszystkie czesci wymontowac i sprzedac np na geldzie to mozna calkiem niezly hajs dostac, a tak to te pieniadze zarobia przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu i jeszcze dostaną dotacje z budzetu na prowadzenie tych stacji. Bo przecietny kierowca bedzie wolał oddac cale auto i nic juz nie placic, niz kombinowac ze sprzedaza czesci i zaplata za recykling.

~Olga 2006-06-06

USTAWA O RECYKLINGU: pkt 5. W przypadku przyjmowania od właściciela niekompletnego pojazdu wycofanego z eksploatacji opłata, o której mowa w ust. 2, nie może przekraczać wysokości 10 zł za 1 kg brakującej masy pojazdu. ....pojazd nawet stary lub zniszczony ma niejednokrotnie bardzo drogie używane części i nie widzę powodu dla którego za odmowę oddania tych części jako mojej własności miała bym, komukolwiek coś płacić. 7. Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu może odmówić przyjęcia niekompletnego pojazdu, jeżeli właściciel pojazdu odmawia uiszczenia opłaty, o której mowa w ust. 2. Ludzie którzy wymyślili taki przepis w ustawie o recyklingu nie liczą się a prawami własnych obywateli i Tak przez własnych obywateli są i będą odbierani!! Wyrok Trybunału Konstytucyjnego który był wydany w ramach poprzednich przepisów stwierdził iż każdy ma możliwość pozostawienia sobie różnych części pojazdów jeżeli odda istotne numerowane fragmenty pojazdów i dlatego konstyt

~magister 2006-06-01

my dopłacimy za demontaż, a za to jakiś przedsiębiorca i tak na tym jeszce zarobi, paranoja!!!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.