mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Dlaczego olej napędowy musi jeszcze zdrożeć?

Dlaczego olej napędowy musi jeszcze zdrożeć?

Ministerstwo Finansów tłumaczy na swoich stronach internetowych, dlaczego od stycznia 2012 roku czeka nas podwyżka akcyzy na olej napędowy. I dlaczego nic nie jest w stanie w tej sprawie uczynić.

Dlaczego olej napędowy musi jeszcze zdrożeć?
Termin osiągnięcia przez Polskę minimum opodatkowania na olej napędowy (330 Euro za 1000 l ON) został wynegocjowany i określony w 2004 roku, kiedy Polska przystępowała do UE i był on zapisany w dyrektywie energetycznej 2003/96/WE. Do osiągnięcia tego poziomu opodatkowania w terminie 1 stycznia 2012 r. Polska jest zobowiązana jako kraj, który przyjął warunki i wyzwanie wstąpienia do Unii Europejskiej .

Brak jest podstaw prawnych uzasadniających wszczęcie procedury zmierzającej do dalszego stosowania niższego niż wymagane unijne minimum na olej napędowy. Wszelkie dalsze zwolnienia lub obniżki jako odstępstwo od innych ram prawnych ustanowionych przepisami dyrektywy energetycznej mogą być wprowadzone jedynie na podstawie szczególnych uwarunkowań polityczno-gospodarczych. Ponadto nie mogą naruszać, ani być sprzeczne z zasadami wspólnego rynku, ani też zaburzać uczciwej konkurencji. Ewentualny wniosek, po zaopiniowaniu przez KE w terminie trzech miesięcy, wymaga jednomyślnej decyzji Rady, więc zgody wszystkich państw członkowskich.

W sytuacji gospodarczej w jakiej znajdują się dziś niektóre kraje europejskie, będące na tle Polski w dużo gorszej sytuacji finansowej, propozycja wystąpienia przez polski rząd z wnioskiem do UE o obniżenie poziomu opodatkowania w naszym kraju do mniejszego niż minimalne i mniejszego niż obowiązuje w tych krajach, nie ma szans powodzenia. Oczekiwania, że wniosek ten zostanie jednomyślnie przyjęty przez inne kraje członkowskie, w sytuacji kiedy Polska ma najniższe ceny paliw spośród krajów UE i nie osiągnęła jeszcze minimalnego poziomu opodatkowania są skazane na porażkę.

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

~Krzycho 2011-12-08

Wczoraj wróciłem z Niemiec gdzie "podobno" też działają unijne przepisy. Podaję ceny paliw w eur ( z zaokragleniem do pełnych eur) z okolic Norymbergi: ON 1,40, Pb 100E 1,44, Pb 95 1,52, Pb 98 1,57. Chyba ktoś nas tu robi w trąbę bo w innych normalych krajach Europy ceny i proporcje są podobne jak w Niemczech!!!!!

~toja 2011-12-08

Skoro ma to działać od 1 stycznia 2012 to dlaczego juz teraz cena ON przewyższa cenę benzyny? I jak to jest, że mimo tego, w Niemczech i Holandii cena ON jest niższ niz cena benzyny. Tam działaja inne zasady?

~Capsel 2011-12-08

Kolejny nie do końca poprawny artykuł.... Wynika z niego, że to UE winna jest podwyżki, a to nie jest prawdą! Zapis mówi o min 0.33 EURO w litrze, po kursie z JEDNEGO KONKRETNEGO DNIA, a że wtedy taki był kurs złotego będzie podwyżka podatku. Nasi euroosłowie przeoczyli ten fakt, bo przecież musieli krzyże wieszać w europarlamencie.

~Chora unia, chora Polska... 2011-12-08

Ustalanie minimalnego opodatkowania służy bezwzględnemu okradaniu podatników. Ta pasożytnicza organizacja nie proponuje nic innego, dlatego już wkrótce się skończy. Oby jak najszybciej...

~cybor 2011-12-01

i zarobki też wyrównać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.