mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Dlaczego płacimy więcej?

Dlaczego płacimy więcej?

Za każdym razem gdy odnawiamy ubezpieczenie i wyliczana jest składka na następny rok zadajemy sobie to samo pytanie - dlaczego jest tak drogo? Ubezpieczalnie wyliczają nasze ubezpieczenie na podstawie wielu warunków. Warto poznać, co może wpłynąć na naszą składkę.

Dlaczego płacimy więcej?
Płacenie ubezpieczenia za samochód należy do przykrych obowiązków, które związane są z użytkowaniem samochodu. Narzekamy, że jest drogo, ale tak naprawdę płacimy składki, które są dużo niższe niż te płacone za granicą. Mimo wszystko warto wiedzieć, jakie czynniki są kluczowe dla ustalenia wysokości składki.

Przede wszystkim pod uwagę jest brany wiek oraz staż posiadania prawa jazdy. Zasada jest prosta. Im młodszy kierowca, tym większe ryzyko, że spowoduje wypadek. Na te zarzuty potwierdzeniem są statystyki, według których kierowcy poniżej 25 roku życia powodują najwięcej wypadków. Dlatego wiele firm ubezpieczeniowych do kwestii wieku podchodzi bardzo asekuracyjnie i oferuje zwyżki nawet dla osób, które nie ukończyły 28 roku życia. 

Miejsce, gdzie zamieszkujemy, a w zasadzie, gdzie mamy zarejestrowany pojazd również stanowią o ryzyku. Dlatego osoba mieszkająca w stolicy Dolnego Śląska zapłaci sporo mniej niż jej rówieśnik zamieszkujący jeden z powiatów na terenie Rzeszowszczyzny. Jednak w tej kwestii można prostym trikiem zachować mniejszą składkę. Wystarczy, że jesteśmy zameldowani w mniejszej miejscowości i tam jest zarejestrowany samochód, a na co dzień i tak jeździmy po większym mieście. 

Do podstawowych kwestii, które wpływają na kwotę ubezpieczenia można doliczyć jeszcze liczba kilometrów, które pokonujemy oraz bezszkodowa jazda. W zależności od ubezpieczalni za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymujemy od 5 do 10 procent zniżki. W sumie można uzbierać 60 procent. Niestety, każda szkoda może nam obniżyć wymiar zniżki nawet o 20 procent. 

Jedną ze zmiennych jest także wartość samochodu oraz pojemność jego silnika. Właściciel mniejszego samochodu z mniejszym silnikiem zapłaci mniejszą składkę niż posiadacz dużej limuzyny z potężnym silnikiem. W niektórych krajach zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe analizują także kolor samochodu. Podobno te czerwone są dużo bardziej wypadkowe. 

Kolejna sprawa to wiek samochodu. Im starszy, tym bardziej narażony na awarię, która może spowodować zagrożenie na drodze. 

W niektórych firmach ubezpieczeniowych zniżkami objęte są konkretne grupy zawodowe. Czasami preferencyjną ofertę otrzymują prawnicy lekarze lub pracownicy tzw. sektora budżetowego. 

Nie powinniśmy się także zdziwić na pytanie o dzieci oraz ich wiek. Jeżeli dzieci są w wieku, który umożliwia zrobienie prawa jazdy oraz przejęcia samochodu, ryzyko stłuczki lub wypadku wzrasta, a co za tym idzie, w górę idzie także składka.


Podobne wiadomości:

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lamborghini Urus oficjalnie - dane techniczne, osiągi, rozwiązania
Lamborghini Urus oficjalnie - dane techniczne, osiągi, rozwiązania
Włoska stajnia z Sant Agata Bolognese długo kazała czekać na ten model. Oto Lamborghini Urus - superszybki SUV z bykiem na masce. Znamy już wszystkie szczegóły na jego temat.