mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Dokładniejsza kontrola wiedzy kierowców

Dokładniejsza kontrola wiedzy kierowców

Czasy, w których raz otrzymane uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego były ważne dożywotnio odeszły w niepamięć. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szykuje nowy system kontroli naszych umiejętności.

Dokładniejsza kontrola wiedzy kierowców
Od przyszłego roku zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające tzw. "okres próbny" dla świeżo upieczonych kierowców, podczas którego będą oni zobowiązani do przechodzenia kursów doszkalających. Jednak politycy nie chcą poprzestać jedynie na kontroli początkujących - Komisja Infrastruktury analizuje właśnie projekt nowelizacji, dotyczącej obowiązkowych sprawdzianów z zakresu wiedzy teoretycznej dla wszystkich kierowców.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez Komisję oraz kolejne instancje, obowiązkową powtórkę z teorii Prawa o ruchu drogowym będzie trzeba odbywać co 10 lat. W przypadku potknięcia na takim egzaminie, uprawnienia danej kategorii będą "zamrażane" do momentu zaliczenia kursu.

Celem tych zmian jest naturalnie poprawa bezpieczeństwa - według badań Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju kierowcy z długoletnim stażem nie śledzą zmian w Prawie o ruchu drogowym, co koniecznie trzeba nadrobić. Podobne przepisy wprowadzają już inne kraje Unii Europejskiej, więc możemy się spodziewać, że kontrolne egzaminy teoretyczne prędzej czy później staną się i naszą codziennością.

-----------------

To naturalnie był primmaaprilisowy żart. Czy nie uważacie jednak, że niektórym przydałaby się taka powtórka z przepisów ruchu drogowego?

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Zmiany w przepisach drogowych: Utrata prawa...

auto motor i sport 2015-03-11

Do tej pory za przekroczenie prędkości o 50 km/h groził mandat w wysokości 400-500 zł i 10 pkt karnych. Teraz, można stracić prawo jazdy na 3 miesiące.

Komentuj:

Wieszal 2015-05-28

Zmian powinno się dokonać w sposobie nauczania a nie egzaminowania, bo jak dobrze nauczą to, żaden egzamin nie jest straszny.

Zbyszelski 2015-05-18

Nie to, że jestem zwolennikiem naszego rządu. ale zdaje sobie sprawę, że każdy kolejny będzie wart poprzedniego. Więc jeśli i tak zgarniają gruby pieniądz za robienie prawie, że nic to niech przynajmniej na coś się przydarzą i przyczynią sie do lepszego bezpieczeństwa na drogach lub lepszego wyszkoleniu kierowców. Skoro kandydant chce prawo jazdy to powinien poradzić sobie i na drodze ekspresowej i jadąc przez centrum miasta ja nie widze tu problemu.

~Miron 2015-04-22

,,Podobne przepisy wprowadzają już inne kraje Unii Europejskiej" - które?. Z kierowcy chcą wyciągnąć jak najwięcej złotówek, bo to najłatwiejsze. Jak ropa na świecie zaczęła tanieć , a u nas benzyna i olej napędowy na stacjach to dowalili dodatkowy podatek - bo można. Ceny poszły w górę a rząd zaciera ręce, że jest więcej kasy do przekręcenia, kiedy wreszcie z kierowców przestaną zdzierać haracz. Może lepiej od razu zarządzić zdawanie egzaminu z prawa jazdy co pięć lat. A bezpieczeństwo na drogach poprawiło się, bo mamy więcej dobrych dróg i wozy drabiniaste zamieniliśmy na lepsze samochody ( mimo, że wiekowe)

marsz 2015-04-17

A może posłowie niech zweryfikują swoje umiejętności i nadane tytuły naukowe bo coś tu tu pachnie raczej kolejną próbą wyłudzania dodatkowych podatków ,proponuję ,żeby posłowie i funcjonariusze publiczni rozpoczęli od swojego podwórka (przesiakniętego korpcją lub co najmniej nie dostrzeganiu problemu w swoich szeregach .Każda regulacja osób niekompetętnych to prawdziwa Tragedia i Ignoracja Parti Politycznych utrzymujących się z Naszych Pieniędzy i to w całej rozciągłości.

~w 2015-04-08

Bardziej kontrola umiejętności praktycznych. Prosty przejazd swoim autem po mieście wojewódzkim, poza miastem i na drodze ekspresowej w obecności instruktora i kamer.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando