mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Drogi osiedlowe niczym publiczne

Drogi osiedlowe niczym publiczne

Drogi osiedlowe już wkrótce przestaną być idealnym miejscem dla bezkarnej samochodowej samowolki. Przygotowana zmiana przepisów o ruchu drogowym zaostrza bowiem sankcje dla łamiących przepisy na drogach wewnętrznych. Ostrzej traktowani będą również ci kierowcy, którzy bagatelizują przepisy odnośnie parkowania np. w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych.

Drogi osiedlowe niczym publiczne
Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zmierza do rozszerzenia obowiązywania przepisów o ruchu drogowym na te drogi wewnętrzne, oznakowane jako strefy ruchu, które do tej pory w dużej mierze wyłączone były spod powyższych przepisów. Nowela kodeksu drogowego już w styczniu powinna trafić pod obrady rządu i jeśli spotka się z przychylnością, to już latem 2010 roku proponowane przepisy będą mogły wejść w życie.

W obecnie obowiązujących stanie prawnym przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym w całości odnoszą się jedynie do dróg publicznych oraz tych dróg niepublicznych położonych w strefie zamieszkania. Na pozostałych drogach prywatnych przymus stosowania ustawy jest ograniczony jedynie do kwestii dotyczących bezpieczeństwa osób uczestniczących w ruchu. Dlatego też policja czy straż miejska posiadają dość ograniczone uprawnienia, jeśli chodzi o karanie kierowców.

Przykładowo, poza drogami publicznymi i strefą zamieszkania kierujący samochodem nie ma obowiązku posiadania przy sobie odpowiednich dokumentów, a nawet posiadania takich uprawnień w ogóle. Nie mają zastosowania również przepisy odnośnie używania pasów bezpieczeństwa, o zatrzymywaniu i postoju, czy też o dopuszczalnej prędkości. Postawiony na przykład na drodze wewnętrznej znak zakazu postoju lub zatrzymywania nie daje uprawnień do ukarania mandatem łamiącego ten zakaz kierowcy, chyba że zatrzymanie lub postój powoduje jednocześnie zagrożenie bezpieczeństwa innych osób bądź następuje niszczenie lub uszkodzenie roślinności. Pełne zastosowanie mają jedynie te przepisy, które w bezpośredni sposób dotyczą kwestii bezpieczeństwa.

Różnorodność stosowania różnych przepisów w zależności od rodzaju drogi stwarza często problemy w razie np. wypadku drogowego. Ustalenie na miejscu wypadku statusu drogi jest problematyczne nie tylko dla uczestników zdarzenia ale również dla wezwanych policjantów. Ma to miejsce przede wszystkim na obszarach miejskich, gdzie drogi gminne niewiele różnią się od dróg wewnętrznych, bowiem te ostatnie nie zawsze są oznaczone odpowiednimi tablicami.

Nowelizacja ustawy zakłada objęcie tymi samymi przepisami co drogi publiczne, również te drogi wewnętrzne oznakowane jako strefy ruchu. Obszar ten będzie oznakowany na wjeździe oraz wyjeździe specjalnymi znakami "strefa ruchu", a podmioty zobowiązane do zarządzania tymi drogami będą musiały w ciągu dwóch lat od wejścia w życie noweli dostosować oznakowanie tych dróg do wymagań zgodnych dla dróg publicznych. Dziś często można bowiem spotkać oznakowanie odbiegające od dopuszczalnych przez przepisy ruchu drogowego.

Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w strefach ruchu, podobnie jak na innych drogach publicznych oraz strefach zamieszkania, kierującym grozić będzie kara grzywna. Za jazdę pod wpływem alkoholu do 14 dni aresztu lub kara grzywny. Karze pieniężnej podlegać będą także m.in. prowadzenie pojazdu bez wymaganych świateł, bez dokumentów, pomimo niedopuszczenia pojazdu do ruchu bądź tamowanie ruchu. Za pozostałe wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym grozić będzie kara do 3 tys. zł.

Wśród proponowanych zmian znalazły się zmodyfikowane przepisy o usuwaniu pojazdów na skutek naruszania przepisów o bezpieczeństwie lub porządku ruchu drogowego. W obecnym stanie prawnym przepadkowi ulegają pojazdy na wniosek starosty, jeśli nie zostały odebrane w ciągu sześciu miesięcy od dnia ich usunięcia. Jednak powyższe przepisy zostały uznane za niezgodne z Konstytucją i w projektowanej zmianie określono, że przepadek pojazdu usuniętego z drogi musi orzec sąd. Skrócono również do 3 miesięcy termin, w którym powinno się odebrać auto ze strzeżonego parkingu. W projekcie pojawiły się także maksymalne kwoty za usunięcie pojazdu z drogi oraz stawka dobowa za przechowanie go na parkingu. I tak, przykładowo, za motocykl wynoszą one 350 i 22 zł. Za samochodów osobowy 440 i 33 zł, zaś za pojazd ciężarowy powyżej 16 ton - 1.150 i 120 zł.

Kolejną projektowaną zmianą, która wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne, jest przepis, zgodnie z którym możliwe będzie odholowywanie na koszt właściciela samochodu zaparkowanego na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Zmiana ta jest konsekwencją polityki zmierzającej do zaostrzenia kar dla osób zajmujących miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych obok wprowadzonej już wcześniej kary pieniężnej w wysokości 500 zł.

Z odholowaniem pojazdu będą musieli liczyć się także kierowcy, którzy zaparkowali swoje auta w miejscu, gdzie obok znaku zakazu zatrzymywania bądź postoju pojawi się tabliczka informująca o usunięciu pojazdu. Ta zmiana jest realizacją postulatów zgłaszanych m.in. przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, które permanentnie sygnalizują polskim służbom zagrożenie terrorystyczne, w sytuacjach pozostawienia pojazdów pod budynkami ambasad.

Podobne wiadomości:

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Technika 2015-07-15

Nowy taryfikator mandatów 2016 - sprawdź, ile zapłacisz za mandat

Nowy taryfikator mandatów 2016 - sprawdź, ile...

2015-10-29

Komentuj:

aaa 2009-12-31

wajs, tak dokładnie. To był jeden z powodów zmian - np. karanie za parkowanie na miejscach dla inwalidy pod centrum handlowym.

~wajs 2009-12-31

czy te przepisy bedą też sie odnosić do parkingów ptrzy centrach handlowych??

aaa 2009-12-30

Bardzo dobrze, skończy się parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych.

~ziomkiewicz 2009-12-30

i bardzo dobrze. skonczy sie samowola na drogach wewnetrznych!

~kamil 2009-12-30

no i dobrze może zaczną przestrzegać co poniektórzy przepisy na drogach wewnątrznych

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.