mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Droższe prawka i dowody rejestracyjne

Droższe prawka i dowody rejestracyjne

Od jutra (16. lutego) podrożeje wydanie niektórych dokumentów, w tym między innymi prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

To efekt nowelizacji dwóch rozporządzeń Ministra Infrastruktury regulujących kwestie opłat za wydanie dowodów rejestracyjnych oraz dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami z dnia 25 stycznia br., które właśnie w dniu jutrzejszym wejdą w życie.

Jak uzasadnia Ministerstwo Infrastruktury, podwyżki były już niezbędne, gdyż ceny za wydanie tych dokumentów nie zmieniały się od 2002 roku w przypadku prawa jazdy i od października 2004 roku w przypadku dowodów rejestracyjnych, mimo iż rosły koszty związane z produkcją tych dokumentów i ich zamawianiem. W obu typach dokumentów opłaty za ich wydanie podwyższono o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Za wydanie dowodu rejestracyjnego wraz z wymaganym kompletem nalepek organ rejestrujący pobierze teraz opłatę w wysokości 85 zł, na którą składają się dowód rejestracyjny - 54 zł (do tej pory 48 zł), komplet nalepek legalizacyjnych - 12,50 zł (11 zł) oraz nalepka kontrolna 18,50 (16,50 zł). Nalepka na przednią szybę w przypadku pozwolenia czasowego kosztować będzie 13,50 zł (12 zł). Nie ulegają zmianie opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych.

84 zł kosztować od jutra z kolei będzie wydanie prawa jazdy (wcześniej 70 zł), za międzynarodowe prawo jazdy trzeba będzie zapłacić 30 zł (25 zł), zaś za pozwolenie do kierowania tramwajem 24 zł (20 zł). Bez zmian pozostanie wydanie legitymacji instruktora lub egzaminatora, które kosztuje 40 zł.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa
Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów Roberta Kubicy. Polski kierowca pojawi się w drugiej połowie października na torze Silverstone w bolidzie Williamsa.