Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Droższe prawka i dowody rejestracyjne

Droższe prawka i dowody rejestracyjne

Od jutra (16. lutego) podrożeje wydanie niektórych dokumentów, w tym między innymi prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

To efekt nowelizacji dwóch rozporządzeń Ministra Infrastruktury regulujących kwestie opłat za wydanie dowodów rejestracyjnych oraz dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami z dnia 25 stycznia br., które właśnie w dniu jutrzejszym wejdą w życie.

Jak uzasadnia Ministerstwo Infrastruktury, podwyżki były już niezbędne, gdyż ceny za wydanie tych dokumentów nie zmieniały się od 2002 roku w przypadku prawa jazdy i od października 2004 roku w przypadku dowodów rejestracyjnych, mimo iż rosły koszty związane z produkcją tych dokumentów i ich zamawianiem. W obu typach dokumentów opłaty za ich wydanie podwyższono o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Za wydanie dowodu rejestracyjnego wraz z wymaganym kompletem nalepek organ rejestrujący pobierze teraz opłatę w wysokości 85 zł, na którą składają się dowód rejestracyjny - 54 zł (do tej pory 48 zł), komplet nalepek legalizacyjnych - 12,50 zł (11 zł) oraz nalepka kontrolna 18,50 (16,50 zł). Nalepka na przednią szybę w przypadku pozwolenia czasowego kosztować będzie 13,50 zł (12 zł). Nie ulegają zmianie opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych.

84 zł kosztować od jutra z kolei będzie wydanie prawa jazdy (wcześniej 70 zł), za międzynarodowe prawo jazdy trzeba będzie zapłacić 30 zł (25 zł), zaś za pozwolenie do kierowania tramwajem 24 zł (20 zł). Bez zmian pozostanie wydanie legitymacji instruktora lub egzaminatora, które kosztuje 40 zł.

Podobne wiadomości:

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać dokumentu

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać...

Finanse i prawo 2016-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dłuższe Volvo S90 L trafi do Europy
Dłuższe Volvo S90 L trafi do Europy
Jakiś czas temu szwedzki producent zapowiedział przedłużoną wersję modelu S90, którą opracowano głównie z myślą o rynku chińskim. Okazuje się, że model trafi również poza granice Państwa Środka, gdzie jest produkowany. W tym również do Europy.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj