mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Droższe prawka i dowody rejestracyjne

Droższe prawka i dowody rejestracyjne

Od jutra (16. lutego) podrożeje wydanie niektórych dokumentów, w tym między innymi prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

To efekt nowelizacji dwóch rozporządzeń Ministra Infrastruktury regulujących kwestie opłat za wydanie dowodów rejestracyjnych oraz dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami z dnia 25 stycznia br., które właśnie w dniu jutrzejszym wejdą w życie.

Jak uzasadnia Ministerstwo Infrastruktury, podwyżki były już niezbędne, gdyż ceny za wydanie tych dokumentów nie zmieniały się od 2002 roku w przypadku prawa jazdy i od października 2004 roku w przypadku dowodów rejestracyjnych, mimo iż rosły koszty związane z produkcją tych dokumentów i ich zamawianiem. W obu typach dokumentów opłaty za ich wydanie podwyższono o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Za wydanie dowodu rejestracyjnego wraz z wymaganym kompletem nalepek organ rejestrujący pobierze teraz opłatę w wysokości 85 zł, na którą składają się dowód rejestracyjny - 54 zł (do tej pory 48 zł), komplet nalepek legalizacyjnych - 12,50 zł (11 zł) oraz nalepka kontrolna 18,50 (16,50 zł). Nalepka na przednią szybę w przypadku pozwolenia czasowego kosztować będzie 13,50 zł (12 zł). Nie ulegają zmianie opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych.

84 zł kosztować od jutra z kolei będzie wydanie prawa jazdy (wcześniej 70 zł), za międzynarodowe prawo jazdy trzeba będzie zapłacić 30 zł (25 zł), zaś za pozwolenie do kierowania tramwajem 24 zł (20 zł). Bez zmian pozostanie wydanie legitymacji instruktora lub egzaminatora, które kosztuje 40 zł.

Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.