mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > ETS: Będzie można ubiegać się o zwrot VAT

ETS: Będzie można ubiegać się o zwrot VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że wprowadzone przez Polskę ograniczenia w odliczeniu podatku VAT od nabywanego paliwa do samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej są niezgodne z prawem unijnym. Wyrok ten oznacza, że tysiące polskich firm będzie mogło starać się o zwrot podatku.

ETS: Będzie można ubiegać się o zwrot VAT
Sprawa trafiła do ETS na wniosek krakowskiej spółki Magoora, która w marcu 2005 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu odpowiadającego tzw. wzorowi Lisaka. Pozwoliło to firmie odliczać podatek VAT zarówno od rat leasingowych, jak i od paliwa. Zmiany w ustawie o podatku VAT wprowadzone w sierpniu 2005 r. odebrały spółce możliwość do odliczania podatku VAT zawartego w cenie paliwa. Sprawa ostatecznie trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który zawiesił postępowanie i zwrócił się z pytaniem w tej kwestii do ETS.

Poniedziałkowy wyrok unijnego Trybunału nie pozostawił żadnych złudzeń. Wprowadzenie dodatkowych ograniczeń po wejściu do Unii Europejskiej jest niezgodne z prawem wspólnotowym, gdyż narusza tzw. klauzulę stałości (standstill).
 
W uzasadnieniu do wyroku ETS można przeczytać: "Powyższy przepis w każdym razie stoi na przeszkodzie temu, by państwo członkowskie zmieniło później swoje ustawodawstwo, obowiązujące od wyżej wskazanego dnia, w sposób, który rozszerza zakres zastosowania tych ograniczeń w stosunku do sytuacji istniejącej przed tym dniem."

A tymczasem Polska dwukrotnie zmieniała przepisy ustawy o podatku VAT w kwestii dotyczącej możliwości odliczania podatku od samochodów i paliw. Przed naszą akcesją w szeregi UE możliwość odliczenia podatku VAT dotyczyła tzw. aut z kratką o ładowności przekraczającej 500 kg.

1 maja 2004 r. zaczęła obowiązywać nowa ustawa, a wraz z nią tzw. wzór Lisaka. Odliczenie pełnego VAT-u od zakupionego samochodu i paliwa do niego było możliwe, jeśli dopuszczalna ładowność pojazdu była wyższa od specjalnego wzoru (DŁ = 357kg + n x 68kg). W przeciwnym przypadku od nabytego auta można było odliczyć jedynie 50% podatku VAT, nie więcej jednak niż 5 tys. zł. Przedsiębiorca nie miał prawa do odliczania podatku zawartego w cenie paliwa.

22 sierpnia 2005 r. zaczęły obowiązywać zmienione przepisy. Zgodnie z nimi prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu pojazdu i paliwa do niego istniało tylko w przypadku określonej grupy pojazdów (m.in. dla pickupów, aut z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodą, aut z większą liczbą siedzeń i trwałą przegrodą, o ile długość przestrzeni bagażowej przekracza 50% długości wnętrza pojazdu). W przypadku pozostałych aut można było odliczyć 60% podatku VAT, nie więcej niż 6 tys. zł, bez prawa do odliczania VAT od paliwa.

Wprawdzie wyrok ETS odnosi się bezpośrednio wyłącznie do prawa odliczania podatku VAT zawartego w cenie paliwa, to jednak pośrednio dotyczy on także prawa do odliczania podatku przy zakupie bądź leasingu pojazdu. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy nabyli po 1 maja 2004 roku auto z kratką mogą się teraz ubiegać o zwrot VAT. Podobnie rzecz ma się w przypadku zakupu paliwa.

Według ekspertów poniedziałkowa decyzja ETS będzie kosztować budżet państwa nawet miliardy złotych. To w przypadku, gdyby wszyscy przedsiębiorcy złożyli korekty deklaracji i ubiegali się o zwrot podatku. A to może trochę potrwać. Dodatkowo może okazać się to dość skomplikowaną czynnością. Korekta deklaracji VAT pociąga za sobą konieczność złożenia korekt deklaracji podatków dochodowych (nieodliczony VAT stawał się kosztem uzyskania przychodu). W rzeczywistości może okazać się, iż część uprawnionych firm po prostu zrezygnuje z walki o zwrot podatku VAT.

Podobne wiadomości:

VAT można jednak odliczać!

auto motor i sport 0000-00-00

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Premiery 2014-07-22

Komentuj:

~tymon 2008-12-24

no jesli kupiles w grudniu 2003, to zakladam ze Vat od ceny auta odliczyles sobie (jesli auto spelnialo kryteria), a o zwrot Vatu z tyt. kupionego paliwa bedziesz wlasnie mogl zawalczyć

~Noeren 2008-12-24

A co z tymi co kupili w grudniu 2003 takie auto z kratką. Przecież mają te same problemy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando