mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > ETS: Będzie można ubiegać się o zwrot VAT

ETS: Będzie można ubiegać się o zwrot VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że wprowadzone przez Polskę ograniczenia w odliczeniu podatku VAT od nabywanego paliwa do samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej są niezgodne z prawem unijnym. Wyrok ten oznacza, że tysiące polskich firm będzie mogło starać się o zwrot podatku.

ETS: Będzie można ubiegać się o zwrot VAT
Sprawa trafiła do ETS na wniosek krakowskiej spółki Magoora, która w marcu 2005 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu odpowiadającego tzw. wzorowi Lisaka. Pozwoliło to firmie odliczać podatek VAT zarówno od rat leasingowych, jak i od paliwa. Zmiany w ustawie o podatku VAT wprowadzone w sierpniu 2005 r. odebrały spółce możliwość do odliczania podatku VAT zawartego w cenie paliwa. Sprawa ostatecznie trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który zawiesił postępowanie i zwrócił się z pytaniem w tej kwestii do ETS.

Poniedziałkowy wyrok unijnego Trybunału nie pozostawił żadnych złudzeń. Wprowadzenie dodatkowych ograniczeń po wejściu do Unii Europejskiej jest niezgodne z prawem wspólnotowym, gdyż narusza tzw. klauzulę stałości (standstill).
 
W uzasadnieniu do wyroku ETS można przeczytać: "Powyższy przepis w każdym razie stoi na przeszkodzie temu, by państwo członkowskie zmieniło później swoje ustawodawstwo, obowiązujące od wyżej wskazanego dnia, w sposób, który rozszerza zakres zastosowania tych ograniczeń w stosunku do sytuacji istniejącej przed tym dniem."

A tymczasem Polska dwukrotnie zmieniała przepisy ustawy o podatku VAT w kwestii dotyczącej możliwości odliczania podatku od samochodów i paliw. Przed naszą akcesją w szeregi UE możliwość odliczenia podatku VAT dotyczyła tzw. aut z kratką o ładowności przekraczającej 500 kg.

1 maja 2004 r. zaczęła obowiązywać nowa ustawa, a wraz z nią tzw. wzór Lisaka. Odliczenie pełnego VAT-u od zakupionego samochodu i paliwa do niego było możliwe, jeśli dopuszczalna ładowność pojazdu była wyższa od specjalnego wzoru (DŁ = 357kg + n x 68kg). W przeciwnym przypadku od nabytego auta można było odliczyć jedynie 50% podatku VAT, nie więcej jednak niż 5 tys. zł. Przedsiębiorca nie miał prawa do odliczania podatku zawartego w cenie paliwa.

22 sierpnia 2005 r. zaczęły obowiązywać zmienione przepisy. Zgodnie z nimi prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu pojazdu i paliwa do niego istniało tylko w przypadku określonej grupy pojazdów (m.in. dla pickupów, aut z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodą, aut z większą liczbą siedzeń i trwałą przegrodą, o ile długość przestrzeni bagażowej przekracza 50% długości wnętrza pojazdu). W przypadku pozostałych aut można było odliczyć 60% podatku VAT, nie więcej niż 6 tys. zł, bez prawa do odliczania VAT od paliwa.

Wprawdzie wyrok ETS odnosi się bezpośrednio wyłącznie do prawa odliczania podatku VAT zawartego w cenie paliwa, to jednak pośrednio dotyczy on także prawa do odliczania podatku przy zakupie bądź leasingu pojazdu. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy nabyli po 1 maja 2004 roku auto z kratką mogą się teraz ubiegać o zwrot VAT. Podobnie rzecz ma się w przypadku zakupu paliwa.

Według ekspertów poniedziałkowa decyzja ETS będzie kosztować budżet państwa nawet miliardy złotych. To w przypadku, gdyby wszyscy przedsiębiorcy złożyli korekty deklaracji i ubiegali się o zwrot podatku. A to może trochę potrwać. Dodatkowo może okazać się to dość skomplikowaną czynnością. Korekta deklaracji VAT pociąga za sobą konieczność złożenia korekt deklaracji podatków dochodowych (nieodliczony VAT stawał się kosztem uzyskania przychodu). W rzeczywistości może okazać się, iż część uprawnionych firm po prostu zrezygnuje z walki o zwrot podatku VAT.

Podobne wiadomości:

VAT można jednak odliczać!

auto motor i sport 0000-00-00

Będzie można rejestrować

Będzie można rejestrować "angliki"

Finanse i prawo 2014-03-21

Komentuj:

~tymon 2008-12-24

no jesli kupiles w grudniu 2003, to zakladam ze Vat od ceny auta odliczyles sobie (jesli auto spelnialo kryteria), a o zwrot Vatu z tyt. kupionego paliwa bedziesz wlasnie mogl zawalczyć

~Noeren 2008-12-24

A co z tymi co kupili w grudniu 2003 takie auto z kratką. Przecież mają te same problemy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.