mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Egzamin na aucie kursanta

Egzamin na aucie kursanta

Obecnie egzamin praktyczny na prawo jazdy odbywa się na autach będących w posiadaniu WORD-ów. Organizacje zrzeszające szkoły jazdy chcą jednak, by istniała możliwość zdawania egzaminu państwowego na samochodzie podstawionym przez osobę egzaminowaną.

Egzamin na aucie kursanta
Małopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Kształcących Kierowców i Krakowski Oddział Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców wystąpiły z listem otwartym - już po raz drugi - do posła Jana Tomaki, będącego przewodniczącym podkomisji infrastruktury zajmującej się rządowym projektem Ustawy o kierujących pojazdami, w sprawie uwzględnienia w projekcie ww. ustawy możliwości zdawania egzaminu autem podstawionym przez osobę egzaminowaną.

W liście tym czytamy, iż taki właśnie zapis został już przyjęty w dniu 14.06.2007 r. na obradach w poprzedniej kadencji podkomisji – również pod przewodnictwem Jana Tomaki. Dlatego też autorzy listu zwracają się z prośbą o usankcjonowanie poprzedniej decyzji członków podkomisji i przyjęcie tego zapisu.

"Z przykrością stwierdzamy, iż dotychczasowy przebieg prac legislacyjnych z udziałem reprezentantów naszych środowisk wskazuje na ignorowanie i lekceważenie wniosków zgłaszanych przez stronę społeczną!

Aktualne zapisy prawne dopuszczają stosowanie działalności monopolistycznej przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i zmuszają je do dysponowania własnymi samochodami osobowymi, oraz do stosowania zamówień publicznych.

WORDy – średnio co trzy lata ogłaszają przetargi, a co dwa lata na gwarancji wymieniają flotę pojazdów, w których często następuje zmiana modelu wprowadzająca bardzo istotne zmiany, z którymi kursanci mają wiele problemów. Zmiana usytuowania różnych kontrolek, przełączników świateł, wycieraczek, lusterek elektrycznych lub manualnych, różnych dźwigni do regulacji siedzenia, oparcia, zagłówka, różnorodnego sposobu włączania biegu wstecznego, zmiany usytuowania tylnych szyb do precyzyjnego cofania - te nowości i wiele innych zmian znajdujących się pod maską samochodu - powoduje na egzaminie u kursantów ogromny stres i każda pomyłka kosztuje ponowny egzamin i trening na takim samym modelu pojazdu co jest w WORD.

Takie zachowanie WORD wiąże się z różnymi nieprawidłowościami i przymusza Ośrodki Szkolenia Kierowców do zakupu takich modeli samochodów jakie są na egzaminach państwowych w WORD.

Argumentacja urzędników, twierdzących, że kandydat na kierowcę powinien umieć jeździć samochodem, a nie tylko określonym jego modelem – nie wytrzymuje próby w zetknięciu z rzeczywistością rynkową i oczekiwaniem klientów.

Trudno się dziwić kursantom, że wybierają Ośrodki Szkolenia Kierowców, które posiadają takie typy i modele samochodów jakie są na egzaminie w WORD. Kursant szkoląc się i zdając egzamin na samochodzie jednej marki, później również kupuje taką samą markę samochodu, bowiem go zna i czuje się w nim bezpiecznie.

Dealerzy firm samochodowych wykorzystują przetargi w WORD do celów manipulacji finansowych. Nigdy nie startują dwa razy w przetargu! Dystrybutorzy firm samochodowych nieformalnie umawiają się, kto ma wygrać przetarg a kto ma ustąpić! Przetargi są transakcją wiązaną na samochody i wyposażenie w kamery (w tej samej firmie) – co pozwala ukryć rzeczywistą cenę pojazdu! Poniesione straty dealera (po zaniżeniu cen w transakcji przetargowej) szybko przynoszą zyski na obsłudze gwarancyjnej i sprzedaży pojazdów ośrodkom szkolenia, indywidualnym instruktorom i ich kursantom. Statystyka pokazuje, że jest to najlepsza reklama pojazdów określonej marki i firmy dealera w całym województwie. Aby wygrywać przetargi - generalni dystrybutorzy danych firm samochodowych przyznają wyznaczonemu dealerowi specjalne upusty cenowe na pojazdy sprzedawane w przetargach!

Taki stan - Ośrodki Szkolenia Kierowców doprowadza do konieczności ciągłej wymiany nie zamortyzowanych samochodów, (po małym przebiegu 15 - 20 tys. km) a w rezultacie do obniżania poziomu szkolenia oraz kondycji finansowej, a w końcu bankructwa. Taka praktyka nie ma odpowiednika w świecie - jest źródłem korupcji i wielu innych nieprawidłowości.

Chcemy głośno zaprotestować, że nie godzimy się na przedłużanie tej patologicznej sytuacji honorującej monopol, nieuczciwą konkurencję i zmuszanie Ośrodków Szkolenia Kierowców do zwiększania kosztów uzyskania, przez częste zakupy nowych samochodów i coroczne przeglądy rejestracyjne samochodów, które są jeszcze na gwarancji.

Narosła fala społecznego niezadowolenia w tej sprawie i jest olbrzymia determinacja wśród wszystkich instruktorów nauki jazdy w całej Polsce, do przeprowadzenia ogólnopolskiego protestu, przy użyciu wszelkich dozwolonych środków, aż do blokad WORD i unieważniania lub bojkotu przetargów na samochody - jeżeli okaże się, że rozmowy w tej sprawie okażą się fiaskiem.

Mamy dużą nadzieją że do tego nie dojdzie i liczymy na szczere poparcie i zrozumienie ze strony Szanownego Pana Posła Jana Tomaki - Przewodniczącego Podkomisji Nadzwyczajnej, oraz wszystkich Parlamentarzystów, którym bliskie są sprawy adeptów sztuki kierowania i przychylenie się do wniosków, propozycji i postulatów płynących ze społecznych środowisk branżowych, które występują w imieniu i dla dobra całego społeczeństwa.

Pismo to zostaje podane do wiadomości publicznej, bowiem występujemy w obronie praw kursantów do indywidualnego decydowania na jakim pojeździe chcą zdawać egzamin."

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

~aldik 2010-06-18

czy to chodzi o to że mogą zdawać egzamin swoim autem, czy że autem na którym odbyłem kurs? wydaje mi się, że chodzi o tę drugą opcję

~sdf 2010-06-16

Jezu, co za brednie. Panowie, jak macie dowody na zmowę wśród dealerów aut, to dylajcie z tym do prokuratury. Chyba nie chcecie pójść do paki za współudział?? A może nie macie żadnych dowodów?? No to jak tak, to rzeczywiście trudno się dziwić, że wasze postulaty są zlewane, skoro argumenty macie wyssane z palca. Jestem za tym, żeby można było zdawać swoim autem, ale litości z taką argumentacją....

~zen 2010-06-16

jak zdawałem jazdę (ze sto lat temu) przyjechałem firmowym lublinem. jak wracałem fiatem "z miasta" zaparkowałem na przeciw i poszedłem domknąć okno. Egzaminator przerażony:" a długo pan jeździ?" a jeździłem o 2 lat po stoczni, co mu miałem odpowiedzieć?! że lublin działa jak osobówka, taka bryczka do sklepu a normalnie wożę się 8 tonowym merasiem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.