mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Egzamin na prawko trochę inaczej

Egzamin na prawko trochę inaczej

Dziś (9 czerwca) wchodzą w życie zmienione przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury regulującego zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Egzamin na prawko trochę inaczej
Główne zmiany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów dotyczą przede wszystkim egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

Czas trwania egzaminu na prawo jazdy kategorii B może zostać skrócony do 25 minut, jeżeli wszystkie zadania egzaminacyjne zostaną wykonane poprawnie. Jest to więc czas minimalny. W sytuacji, gdy osoba egzaminowana wykonana jakieś zadanie nieprawidłowo lub część zadań egzaminacyjnych nie zostanie wykonana, egzamin trwa minimum 40 minut.

Zmianie ulega zadanie nr 1 na placu manewrowym dotyczące sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Zamiast sprawdzania wszystkich świateł i płynów, osoba egzaminowana będzie losowała dwie czynności kontrolne, na których wykonanie przewidziano maksymalnie 5 minut. Jedno z nich będzie dotyczyć płynów eksploatacyjnych i sygnału dźwiękowego w pojeździe, drugie – sprawdzenia świateł.

Czynność dotycząca przygotowania do jazdy i ruszania z miejsca przeniesiona została do zadania nr 2 "Jazda pasem ruchu do przodu i tyłu".

Niezmienioną zasadą przy zadaniu nr 2 pozostaje natychmiastowe przerwanie egzaminu, jeśli zdający najedzie na pachołek lub przejedzie przez linię wyznaczającą pas ruchu.

Inne błędy (np. zatrzymanie pojazdu poza miejscami wyznaczonymi, najechanie na linię) umożliwiają powtórzenie zadania nr 2. Nowe przepisy włączają zatem do katalogu błędów najechanie na linię, co do tej pory nie pociągało za sobą żadnych konsekwencji.

Dwukrotne nieprawidłowo wykonanie zadania nr 2 – "jazda pasem ruchu" skutkować będzie przerwaniem egzaminu (np. za pierwszym razem zgaśnie silnik przy ruszaniu, za drugim razem osoba zatrzyma się na pasie ruchu lub najedzie na linię). Dwa błędy na w tym zadaniu będą zatem równoznaczne z przerwaniem egzaminu i oceną negatywną.

Osoba, która popełniła dwa błędy (nieskutkujące natychmiastowym przerwaniem egzaminu), kończy zadanie z wynikiem negatywnym, ale ma prawo przystąpić do dalszej części egzaminu, tzn. pojechać na "górkę" i do "miasta", jednakże ostateczny wynik egzaminu jest negatywny.

Nowe przepisy nakładają na egzaminatorów obowiązek bieżącego informowania zdającego o rodzaju i liczbie popełnianych przez osobę błędów. Oznacza to, że w ruchu drogowym od egzaminatora usłyszymy na przykład "Zadanie zmiany pasa ruchu wykonane zostało nieprawidłowo". A później: "Już po raz drugi zadanie zmiany pasa ruchu wykonane zostało nieprawidłowo". Egzamin nie będzie jednak przerywany i trwał będzie do upływu pełnego czasu jego trwania tj. co najmniej 40 minut. W sytuacji tej egzaminator poinformuje osobę, że wynik egzaminu jest negatywny i nie ulegnie zmianie.

Arkusz przebiegu egzaminu wypełniany będzie w dwóch egzemplarzach, pierwszy z nich otrzyma osoba zdająca, drugi trafi do archiwum WORD-u.

Zmiany obejmą także osoby ubiegające się o prawo jazdy innych kategorii. Jeden z zapisów odnosi się do osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii B+E, C+E, D+E (z przyczepami) i T (na traktor). Zmiana polega na tym, że osoba zdająca, jadąc do tyłu pasem ruchu na placu manewrowym, może jeden raz wyjść z pojazdu i upewnić się np. jak daleko ma jeszcze do końca pasa ruchu.

Ostatnia ze zmian dotyczy czasu oczekiwania na egzamin. Według nowych przepisów 30-dniowy termin obowiązywać będzie tylko tych zdających, którym wyznaczany jest po raz pierwszy termin egzaminu. Wyznaczenie daty kolejnych egzaminów będzie zależało od tego, kiedy ośrodek będzie dysponował wolnymi terminami.
Tematy w artykule: prawo jazdy nauka jazdy egzamin

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

~Joanna 2009-06-13

Podnoszenie wieku osób zdającychna prawo jazdy nic nie pomoże w zmniejszeniu wypadkowości. Ja osobiście jestem nawet za obniżeniem, ale wprowadzając zasadę że rok po zdaniu egzaminów nowicjusz kieruje jedynie w obecności dorosłego.

~Marek 2009-06-11

Koniecznie podnieśc wiek zdających na prawo jazdy dzieciakow do 21 lat! Podniesc poziom szkolenia i wymaganie dla kierowcow, a nie obniżac i upraszczac. Dzis k/Slupska zginęło 5-ciu 18-latkow! Tragedia. Na tych naszych scieżkach pozabijamy się na Amen.

~miras 2009-06-11

jeśli nie zda się za pierwszym razem to następny za 3 miesiące.Kolejna wpadka i 3 miechy w plecy. No i dodatkowe godziny. Z tym czasem to ładnie WORD załatwił. Jeszcze troszkę i terminy będą za rok? Jeśli o coś chodzi to o kasę.

~Pre 2009-06-11

Obawiam się, że źle zrozumiałem wzmianke o "obowiązkowych 30 dniach oczekiwania". Jeżeli zapisuję się na egzamin po raz pierwszy będe zmuszony czekać 30 dni?

~To straszne.... 2009-06-11

Prawda jest taka, że bez względu na to jak sie jeździ i jakie są "kolejne" warunki zdawania egzaminów .... dobrzy kierowcy nadal będą podchodzić do kolejnych terminów, a tzw. "sieroty" które o prowadzeniu pojazdu nie mają bladego pojęcia, zdawać będą za "porozumieniem stron". Znam takie przypadki dość dobrze. Laska podchodziła do egzaminu 8 razy - tu coś się złamało i za "laską" poszły pieniądze taty ....... dziś owa niewiasta nie jeździ bo zna swoje możliwości za kółkiem ale prawo jazdy posiada. Pozdrawiam wszystkich, którzy planują zdawanie egzaminu na nowych warunkach. Życzę powodzenia X

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando