mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Egzaminy na prawko także w mniejszych miastach

Egzaminy na prawko także w mniejszych miastach

Jest szansa, że mieszkańcy wielu nie najmniejszych przecież miast, liczących ponad 50 tys. mieszkańców, a nie posiadających statusu powiatów grodzkich, będą mieć ułatwione życie. Przynajmniej jeśli chodzi o możliwości związane z uzyskiwaniem uprawnień na prowadzenie samochodów oraz motocykli.

Egzaminy na prawko także w mniejszych miastach
Do Sejmu trafił bowiem (jeszcze w zeszłym roku) projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym możliwość przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy zostanie rozszerzona o tzw. miasta prezydenckie, czyli te, w których organem władzy wykonawczej jest prezydent.

Obecnie istnieje dość sztuczny i z pewnośnią niesprawiedliwy podział, który uzależniony jest od tego, czy dane miasto ma prawa powiatu grodzkiego lub czy wcześniej, przed reformą terytorialną, było miastem wojewódzkim. W konsekwencji często ośrodki egzaminacyjne są dziś w miastach o stosunkowo niewielkiej liczbie mieszkańców (np. w liczącym 50 tys. ludzi Krośnie), podczas gdy w liczebniejszych miastach jak np. Inowrocław, Ostrów Wielkopolski czy Bełchatów nie ma możliwości podejścia do egzaminu na prawo jazdy.

Według pomysłodawcy noweli kodeksu drogowego, posła Krzysztofa Brejzy, miasta liczące 60-70 tysięcy mieszkańców mają na tyle rozwiniętą sieć drogową, na którą składają się ulice złożone z kilku pasów ruchu, duże ronda, przebiegają przez nie drogi krajowe, że z powodzeniem mogą być miejscem sprawdzenia umiejętności młodych kierowców. Z całą pewnością podział na to, czy miasto jest na prawach powiatu, nie ma tu najważniejszego znaczenia.

Proponowane zmiany będą korzystne dla ok. 4 milionów ludzi, nie tylko mieszkańców tych miast, ale także okolicznych gmin, którzy dziś muszą poświęcić znacznie więcej czasu na dotarcie do miejsca egzaminu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że większa liczba ośrodków, w których można podchodzić do egzaminów na prawo jazdy znacznie skróci czas oczekiwania na tenże egzamin. Ponadto ruch w okolicach dzisiejszych ośrodków egzaminacyjnych zostanie nieco zmniejszony, gdyż kursanci z dalszych rejonów będą "ćwiczyć" poruszanie się po teoretycznych trasach egzaminacyjnych w nowo powstałych ośrodkach. No i nie będą marnować cennego czasu na dojazdy do tychże miejscowości podczas jazd szkoleniowych.

Co ważne, jeśli ustawa wejdzie w życie (na co podobno są spore szanse, po pierwszych rozmowach z ekspertami z Ministerstwa Infrastruktury) nowe ośrodki, będące notabene oddziałami istniejących już ośrodków, a nie całkowicie nowymi tworami, będą mogły przeprowadzać egzaminy tylko na prawa jazdy dzisiejszych kategorii A, A1, B oraz B1, czyli na samochody osobowe oraz motocykle. Egzaminy państwowe w zakresie pozostałych kategorii będą przeprowadzane, tak jak dotychczas, w ośrodkach zlokalizowanych w miastach na prawach powiatów, bądź w dawnych miastach wojewódzkich.

I jeszcze jedna ważna kwestia, która może trochę zasmucić mieszkańców miast, o których traktuje nowelizacja ustawy. O tym, czy powstanie w danej miejscowości terenowy oddział word-u zadecyduje każdorazowo dany sejmik wojewódzki. Jeśli np. dana miejscowość położona jest w bardzo bliskiej odległości od innej, w której funkcjonuje już word, może się okazać, iż nie ma potrzeby do tworzenia nowego miejsca, w którym kursanci będą mogli podejść do egzaminu na prawo jazdy.

Miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, nie będące powiatem grodzkim, w których będą mogły powstać ośrodki egzaminacyjne:
Bełchatów, Będzin, Bolesławiec, Ciechanów, Ełk, Głogów, Gniezno, Inowrocław, Kędzierzyn Koźle, Knurów, Kołobrzeg, Kutno, Legionowo, Lubin, Mielec, Nowa Sól, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Oświęcim, Otwock, Pabianice, Pruszków, Puławy, Racibórz, Radomsko, Skarżysko-Kamienna, Stalowa Wola, Starachowice, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Świdnica, Tczew, Tomaszów Maz., Wejherowo, Wodzisław Śl., Zawiercie, Zduńska Wola, Zgierz, Żyrardów.

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

~ToDe 2010-01-14

Obecne ośrodki WORD na przykładzi PORD w Gdyni i w Gdańsku i tak są umiejscowione na obrzeżu tych miast, więc egzaminy w centrach tych mniejszych nie różnily by się zbyt jeżeli chodzi o natężenie ruchu. Więc uważam, że to dobry pomysł.

~chychak 2010-01-10

ja wiem czy 50-tys. miasto to taka wystarczająca granica i to że przebiega przez dane miasto droga krajowa?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.