mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ekspresowe zmiany w podatku VAT

Ekspresowe zmiany w podatku VAT

We wtorek senatorowie wprowadzili siedem poprawek do nowelizacji ustawy o VAT, a już wczoraj przyjęli je posłowie. Już chyba nic nie stanie na przeszkodzie i od 1 stycznia 2011 r. przedsiębiorcy stracą prawo do odliczania 100 proc. VAT od aut z kratką i paliwa do nich.

Ekspresowe zmiany w podatku VAT
Przyjęte przez Senat poprawki miały charakter doprecyzowujący, redakcyjny oraz legislacyjny. Nie wpłynęły one jednak zasadniczo na kształt proponowanych zmian w kwestii odliczania podatku VAT od samochodów osobowych z homologacją ciężarową (auta z kratką) ani od paliwa do nich. Obecni na posiedzeniu senatorowie (93 osoby) jednogłośnie głosowały za przyjęciem tych poprawek.

Wśród poprawek znalazły się m.in. przepisy wyraźnie precyzujące, jakie pojazdy będą wyłączone z ograniczenia w odliczaniu podatku od nabywanych samochodów, upoważnienie do fakultatywnego rozszerzenia katalogu dokumentów, które będą identyfikować pojazdy specjalne. Pojawiła się także lista pojazdów specjalnych, na której znajdziemy pojazdy z agregatem elektrycznym czy spawalniczym, bankowozy, pojazdy do prac wiertniczych, koparki i ładowarki, pojazdy pomocy drogowej, oczyszcania dróg i zimowego utrzymania dróg, a także podnośniki, żurawie samochodowe oraz pojazdy pogrzebowe.

Również (niemal) jednogłośnie zaproponowane przez senatorów poprawki przyjęte zostały przez posłów. W krótkich wystąpieniach tylko poseł Stanisław Stec z Sojuszu Lewicy Demokratycznej zwrócił uwagę na fakt, że nie powinno wprowadzać się zmian podatkowych w tak szybkim tempie. Po przyjęciu nowelizacji ustawy, zostanie ona podpisana przed prezydenta w przyszłym tygodniu i de facto przedsiębiorcy będą mieć tylko 7 dni, w dodatku w okresie świąteczno-noworocznym, na dostowanie się do wymogów unijnych. A przypomnijmy, że zgoda Komisji Europejskiej na wprowadzenie tych ograniczeń została ogłoszona we wrześniu i było sporo czasu, by je wcześniej przygotować.

I właśnie powszechna wiedza w tym temacie to kontrargument resortu finansów, wg którego podatnicy mieli dużo czasu, żeby przygotować się do zmian w ustawie o podatku od towarów i usług.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Szykują się spore zmiany przepisów

Szykują się spore zmiany przepisów

Finanse i prawo 2015-07-26

Komentuj:

aaa 2010-12-18

Zastanawiam się nad tym: "znajdziemy pojazdy z agregatem elektrycznym czy spawalniczym". Ostatnio mam w bagażniku mały agregat Eisemann'a spełniający obie opcje. To jak go przykręcę na stałe do mojego GS'a to będzie teraz miał prawo do odliczenia VAT? Oczywiście żartuje, ale teoretycznie do nowego samochodu by można, nie? Bo jak tak to czuje, że po nowym roku rynek małych agregatów znacznie urośnie :)))))) Ale jaja....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.