Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Firmy wolą wynajem niż leasing

Firmy wolą wynajem niż leasing

Coraz więcej polskich firm wybiera długoterminowy wynajem samochodów zamiast zakupu czy leasingu. Jak podkreślają przedstawiciele firm, takie rozwiązanie to w porównaniu do leasingu operacyjnego przede wszystkim niższe koszty i większa elastyczność. Na zachodzie Europy z takiego rozwiązania korzysta już około 70 proc. przedsiębiorstw.

Na taki krok zdecydowała się między innymi firma pkt.pl Polskie Książki Telefoniczne, która wynajmie od Armada Fleet Management 215 Toyot. – Na przestrzeni 10 lat, odkąd oferujemy taką usługę, głównym naszym odbiorcą są duże firmy i korporacje. Natomiast staramy się pozyskać także mniejsze firmy, które posiadają do 20 samochodów we flocie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Grzegorz Łozowski, prezes Armada Fleet Management.

Mariusz Pietuszyński, członek zarządu pkt.pl i dyrektor finansowy, podkreśla, że zaletą jest przede wszystkim elastyczność tego rozwiązania. – Umowa jest zawarta na rok z możliwością przedłużenia o kolejny, czyli mówimy o okresie dwuletnim. Natomiast taki typowy leasing operacyjny z reguły jest na trzy, a nawet cztery lata – mówi Pietuszyński.

W przeciwieństwie do standardowego leasingu operacyjnego, decydując się na wynajem długoterminowy, firmy nie wnoszą żadnej opłaty początkowej. W przypadku leasingu to zwykle około 25 proc. wartości samochodu. Miesięczna opłata za wynajem długoterminowy zawiera także koszty serwisowania pojazdu. Po zakończeniu kontraktu koszt wykupu jest równy wartości rynkowej samochodu, a w przypadku leasingu to jedynie kilka procent wartości początkowej auta. Dzięki temu firmy decydujące się na wynajem długoterminowy mogą dużo zaoszczędzić na miesięcznych ratach.

– Według moich danych obecnie na Zachodzie z takiego rozwiązania korzysta około 70 proc. firm, dużych firm, korporacji, w Polsce to jest odsetek rzędu 50-45 proc. – twierdzi Grzegorz Łozowski.

Zdaniem Jacka Pawlaka, prezesa Toyota Motor Poland – najczęściej wybieranej marki flotowej – firmy w Polsce, mimo kryzysu, nie przestają inwestować w swoje floty. – Paradoksalnie ten kryzys jest dobry dla nas, ponieważ coraz częściej administratorzy flot, prezesi firm zaczynają odróżniać samą cenę zakupu i rabat, od kosztów posiadania samochodu – mówi Jacek Pawlak.

Żeby te koszty ocenić, trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów, m.in. zużycie paliwa i ewentualne koszty napraw. Firma kupuje samochody za określoną cenę, a potem po trzech latach sprzedaje je także za określoną cenę. Bardzo ważna jest więc różnica między tymi dwoma parametrami. Dlatego w takim okresie firmy, które mają wysokie wartości rezydualne, czyli decydujące o cenie auta używanego i niskie koszty eksploatacji auta dzięki niezawodności w takim rozrachunku wygrywają, bo mają najniższy koszt posiadania – wyjaśnia prezes Toyota Motor Poland.

Podobne wiadomości:

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Skoda najlepsza w sprzedaży flotowej

Skoda najlepsza w sprzedaży flotowej

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

~Piotr_P. 2016-09-09

My wynajmujemy z Panek S.A. Bardziej nam się opłaca niż brać w leasing. Umowa wynajmu opiewa na konkretne daty naszego zapotrzebowania na samochody, a po tym czasie bezproblemowo wygasa. Korzystamy z takiej możliwości już od dłuższego czasu i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dobra firma, która zapewnia fachowy przebieg całej współpracy.

DMCinvest 2013-07-31

Nie zgadzam się. Widocznie współpracuje Pan z kiepską firmą wynajmującą auta. Mam pod sobą kilka aut marki Skoda i zawsze była z tym masa problemów. Odkąd zainteresowałem się tematem wynajmu długoterminowego to mam problem floty z głowy i mogę skupić się na osiąganiu innych, ważniejszych celów w firmie. www.goldrent.pl prosze sobie rzucic okiem lub zadzwonic i sprawdzic temat. Wynajmujesz na miesiac czy dwa jak ci nie potrzebne auta to oddajesz i masz wszystko gdzieś :) pozdrawiam

~User 2013-05-20

A przy wynajmie: pierwsza wymiana oleju po 30kkm, radia ani głośników zmienić nie można, złapany kapeć to trzy-cztery dni czekania aż przyślą opony, przy oddaniu za każdą rysę trzeba płacić, za dziurę w fotelu -wymiana całej tapicerki, cokolwiek ułamane czy porysowane wewnątrz- wymiana całych elementów, ślad po antenie -polerka dachu - i się okazuje że przy oddawaniu auta trzeba dopłacić kilka tys...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj