mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Focus liderem polskiego rynku CFM 2009

Focus liderem polskiego rynku CFM 2009

Mimo recesyjnej rzeczywistości wynajem długoterminowy na rynku polskim trzyma się dość mocno i, jak widać, jest bardziej odporny na gospodarcze zawirowania niż inne sektory. Liderem polskiego rynku wynajmu długoterminowego została ponownie firma Masterlease.

- Oceniam, że nasza branża minimalnie zyskała lub utrzymała się na dotychczasowym poziomie, co jest nie lada osiągnięciem, w porównaniu do całej branży leasingu, która straciła w 2009 roku ponad 30% – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Masterlease z flotą liczącą 19.604 pojazdy utrzymał pozycję lidera na rynku wynajmu długoterminowego w trzech kategoriach łącznie (Full Service Leasing, Leasing & Service, Fleet Managment). Drugie miejsce w segmencie CFM (Car Fleet Management) zajął LeasePlan Fleet Management (12.872), trzecie Arval Service Lease (10.158), kolejne zaś ING Car Lease (7.607) oraz Carefleet (6.015). W sumie w zarządzaniu wszystkich firm zrzeszonych w Związku Polskiego Leasingu i/lub Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów na koniec 2009 roku znajdowało się 90.340 pojazdów.

- Utrzymanie pozycji lidera na rynku wynajmu długoterminowego jest podwójnie ważne. Po raz pierwszy w badaniach uwzględniono podmioty zrzeszone nie tylko w ZPL, ale też w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wcześniej obie organizacje stosowały różne kryteria, co mogło rodzić niejasności. Dziś wszystko jest klarowne, badania prowadzone są w oparciu o jednolitą metodologię – wyjaśnia Konrad Karpowicz, członek zarządu i Dyrektor Handlowy w Masterlease.

- Drugim, równie ważnym czynnikiem podnoszącym rangę badań ZPL był okres, w jakim zostały one przeprowadzone. Nie sztuką jest dobrze zarządzać, gdy popyt na usługi rośnie o kilkanaście procent. Sztuką jest tak zarządzać, by dalej się rozwijać, mimo globalnego kryzysu i niższego popytu w gospodarce. To nam się udało – dodaje Konrad Karpowicz.   

Największą liczbą pojazdów w FSL (10.654) dysponował LeasePlan Fleet Management, wyprzedzając nieznacznie Masterlease Polska (10.643). Kolejne miejsca w tej kategorii rynku CFM zajęły Arval Service Lease (9.723), ING Car Lease (6.919) i Carefleet (5.068). Łącznie w tym segmencie rynku CFM na koniec grudnia 2009 roku znajdowało się 67.714 pojazdów, co stanowi niecałe 75% całego rynku wynajmu długoterminowego.

W leasingu z serwisem pierwsze miejsce zajął Masterlease Polska (8.824 auta), drugie Volkswagen Leasing (3.926), trzecie ING Car Lease (454), zaś czwarte Carefleet (185). Razem z tej opcji na koniec minionego roku korzystało 13.462 auta, czyli 14,9% rynku.

Z kolei w wyłącznym zarządzaniu największą flotą pojazdów (2.199) może się pochwalić LeasePlan Fleet Management. Drugie miejsce w 2009 roku zajął Corpo Flota (2.188), trzecie KBC Autolease (800), kolejne zaś Carefleet (762) i BRE Leasing (585). W sumie w wyłączne zarządzanie oddanych zostało 9.164 pojazdów, czyli 10,1% całego rynku.

Największą pojedynczą flotą dysponowała Corpo Flota (1.449 pojazdów). Podobnie jak w trzecim kwartale ubiegłego roku, Ford Focus na zakończenie 2009 roku zachował tytuł lidera wśród najchętniej wynajmowanych samochodów – model ten wskazało ponad 50% badanych firm.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford Focus
Ford Focus
Cena podstawowa już od: 67 070 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Kupno samochodu - kredyt czy leasing?

auto motor i sport 0000-00-00

Mały dylemat. Zanim wyjedziesz z salonu wymarzonym autem, musisz sfinansować jego zakup. Jeżeli nie płacisz gotówką, do wyboru masz dwie możliwości: kredyt samochodowy bądź leasing. O opłacalności jednej czy drugiej opcji bynajmniej nie decyduje wysokość raty.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.