mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Fotoradary straży miejskiej niekonstytucyjne

Fotoradary straży miejskiej niekonstytucyjne

Już od dłuższego czasu mówiło się o tym nieoficjalnie. Teraz głosy te zostały usankcjonowane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Straż miejska nie może karać mandatem kierowców za przekroczenie prędkości, nawet jeśli zostali oni zarejestrowani przez fotoradar.

Problemy z właściwą interpretacją stanu prawnego, tzn. czy straż gminna (miejska) może posługiwać się fotoradami, by na ich podstawie nakładać mandaty lub kierować sprawy do sądów grodzkich, wynikały ze sprzecznych ze sobą aktów prawnych - ustawy prawo o ruchu drogowym, ustawy o strażach gminnych oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Sprawa trafiła do TK na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.

Na podstawie tej pierwszej ustawy straż miejska posiada uprawnienia jedynie do przemieszczenia lub usunięcia pojazdu z drogi w sytuacji, gdy został postawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu oraz unieruchomienia pojazdu poprzez zastosowanie urządzenia do blokowania kół, w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione. Powyższa ustawa w ogóle nie wspomina o możliwości kontrolowania prędkości i wystawiana mandatów, ani też nie zezwala właściwemu ministrowi na nadanie dodatkowych kompetencji.

Tymczasem ministertwo spraw wewnętrznych i administracji rozporządzeniem w sprawie kontroli ruchu drogowego rozszerzyło uprawnienia straży miejskiej m.in. właśnie o kontrolę ruchu drogowego w odniesieniu do kierujących pojazdami, którzy przekraczają dozwoloną prędkość mierzoną przy użyciu fotoradarów. W uzasadniu tej decyzji przedstawiciel MSWiA na rozprawie powołał się na ustawę o strażach gminnych, która daje prawo straży rejestrować obraz i dźwięk i za wykroczenia nakładać mandaty.

W uzasadnieniu werdyktu TK czytamy "Zawarte w kodeksie drogowym upoważnienie do wydania kwestionowanego rozporządzenia, nie zawiera pozwolenia na przyznanie strażnikom dalszych, nieprzewidzianych w ustawie, kompetencji w zakresie czynności kontroli ruchu drogowego. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekroczył więc granice upoważnienia ustawowego, co narusza Konstytucję." Przepisy feralnego rozporządzenia utracą więc moc obowiązującą.

Cóż to oznacza dla kierowców, którzy zostali zatrzymani przez straż miejską za zbyt szybką jazdę? Jeśli dopiero co dostali mandat lub dostaną go jeszcze w najbliższych dniach spokojnie mogą wyrzucić go do kosza. Jeśli sprawa trafiła już do sądu grodzkiego, wówczas to od jego decyzji będzie zależał dalszy los kierowcy. Większość prawników twierdzi jednak, że sądy będą takie sprawy oddalać.

Najwięcej kontrowersji budzi sprawa już zapłaconych mandatów. Trybunał Konstytucyjny nie określił w wyroku, co należy w takiej sytuacji czynić. Część prawników, a także przedstawiciel RPO twierdzi, że jeśli już kierowca przyjął i zapłacił mandat sprawa jest zamknięta. Słychać też jednak głosy, że skoro TK uznał przepisy rozporządzenia za niezgodne z konstytucją, to można starać się o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Strażnicy miejscy na razie schowali swoje fotoradary, jednak być może nie na długo. Do Sejmu trafił już bowiem projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym, który ma uprawomocnić używanie przez straż miejską fotoradarów.

Czytaj także:
Nowe zasady kontroli prędkości (2007-03-22)

Wystarczy zdjęcie i będzie mandat (2007-03-20)

KGP: Fotoradary, a bezpieczeństwo (2006-12-18)

Tematy w artykule: straż miejska

Podobne wiadomości:

Straż Miejska straci fotoradary po 1 stycznia

Straż Miejska straci fotoradary po 1 stycznia

Finanse i prawo 2015-12-10

Fotoradary nie dla straży miejskich

Fotoradary nie dla straży miejskich

Finanse i prawo 2015-07-17

Komentuj:

~dodo 2007-04-22

oczywiście wedlug pouczenia należy wnieść sprzeciw do sądu , który wydał wyrok, wtedy odbedzie sie sprawa w sadzie grodzkim i przedstawienie wyroku TK powinno spowodować ,że wyrok nakazowy zostanie uchylony a sprawa umożona.

~Daniel K.woj.pomorskie 2007-04-16

Witam, własnie dostałem wyrok nakazowy z sądu grodzkiego w Słupsku ,który to wymierza mi grzywnę w wysokości 200 zł plus 80 zł opłat i wydatków postępowania sądowego za przekroczenie dozwolonej prędkości. Wniosek o ukaranie do Sądu został złożony przez Straż Gminną w Kobylnicy. Czy może mi ktoś odpowiedzeć, jak to się ma do obowiazującego prawa? Proszę o jakąś pomoc.

~Pelikan 2007-03-28

.........a maoże w fotoradary wyposażyć jeszcze straż pożarną, niech sobie chłopy połapią piratów drogowych w wolnych chwilach, między pożarami ......

~zdegustowany 2007-03-26

niedlugo sie pewnie okaze ze radary policji tez sa z jakiegoś powodu nieważne, ech szkoda gadac a naszym panstwie, fajnie tylko ze nasi sportowcy do przodu :-)), POLSKA Biało-Czerwoni......

~lejkos 2007-03-26

nie, chodzi tylko o radary strazy miejskiej, tylko takie mandaty są nieważne

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.