mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Fotoradary – właściciel auta nie będzie musiał wskazywać

Fotoradary – właściciel auta nie będzie musiał wskazywać

Szykuje się poważna zmiana przepisów. Właściciel samochodu, który został złapany przez fotoradar nie będzie musiał wskazywać, kto siedział za kierownicą. Do Sejmu wpłynął właśnie wniosek w tej sprawie.

Fotoradary – właściciel auta nie będzie musiał wskazywać
"Rzeczpospolita" informuje o projekcie nowych przepisów, który przygotowali posłowie z Komisji ds. Petycji. Proponują zmiany, które są efektem petycji złożonej na początku roku przez Fundację Instytutu Thomasa Jeffersona.

Chodzi o zmianę art. 183 kodeksu postępowania karnego. Obecne przepisy pozwalają świadkowi odmówienie udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdyby mogła narazić na odpowiedzialność jego lub osobę najbliższą. Jednak te same przepisy nie dotyczą spraw o wykroczenia.

Właściciel samochodu, który został uwieczniony na zdjęciu wykonanym przez fotoradar jest zobowiązany do wskazania osoby prowadzącej pojazd. Nawet w przypadku gdyby to właśnie właściciel lub ktoś z jego najbliższej rodziny siedział za kółkiem.

W ocenie specjalistów od prawa obowiązujące przepisy są krzywdzące i powinny występować w demokratycznym państwie prawa. Efekt tego jest taki, że właściciel samochodu musi się samooskarżać bądź obciążyć najbliższych. Z prawnego punktu widzenia jest to niedopuszczalne. W razie odmowy zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi za to grzywna od 20 zł do 5 tys. zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Póki co są na etapie legislacyjnym, przed pierwszym czytaniem w Sejmie.
Tematy w artykule: mandaty fotoradary

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Aktualności 2017-02-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.