mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Fotoradary – właściciel auta nie będzie musiał wskazywać

Fotoradary – właściciel auta nie będzie musiał wskazywać

Szykuje się poważna zmiana przepisów. Właściciel samochodu, który został złapany przez fotoradar nie będzie musiał wskazywać, kto siedział za kierownicą. Do Sejmu wpłynął właśnie wniosek w tej sprawie.

Fotoradary – właściciel auta nie będzie musiał wskazywać
"Rzeczpospolita" informuje o projekcie nowych przepisów, który przygotowali posłowie z Komisji ds. Petycji. Proponują zmiany, które są efektem petycji złożonej na początku roku przez Fundację Instytutu Thomasa Jeffersona.

Chodzi o zmianę art. 183 kodeksu postępowania karnego. Obecne przepisy pozwalają świadkowi odmówienie udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdyby mogła narazić na odpowiedzialność jego lub osobę najbliższą. Jednak te same przepisy nie dotyczą spraw o wykroczenia.

Właściciel samochodu, który został uwieczniony na zdjęciu wykonanym przez fotoradar jest zobowiązany do wskazania osoby prowadzącej pojazd. Nawet w przypadku gdyby to właśnie właściciel lub ktoś z jego najbliższej rodziny siedział za kółkiem.

W ocenie specjalistów od prawa obowiązujące przepisy są krzywdzące i powinny występować w demokratycznym państwie prawa. Efekt tego jest taki, że właściciel samochodu musi się samooskarżać bądź obciążyć najbliższych. Z prawnego punktu widzenia jest to niedopuszczalne. W razie odmowy zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi za to grzywna od 20 zł do 5 tys. zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Póki co są na etapie legislacyjnym, przed pierwszym czytaniem w Sejmie.
Tematy w artykule: mandaty fotoradary

Podobne wiadomości:

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Aktualności 2017-02-09

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka
Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka
Już niebawem katowicki oddział GDDKiA ogłosi ponowny przetarg na budowę drugiej jezdni drogi ekspresowej trasy S1 do lotniska Katowice. Pierwszy przetarg trwał dwa lata i został kilka dni temu unieważniony.