mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Fuzje i przejęcia szansą dla motoryzacji

Fuzje i przejęcia szansą dla motoryzacji

Wartość fuzji i przejęć w branży motoryzacyjnej osiągnęła w ostatnim roku rekordowy poziom 121,9 mld dolarów. To znaczny wzrost w porównaniu do lat poprzednich.

Jak wynika z raportu "Drive Value Automotive M&A Insights" opracowanego przez firmę PricewaterhouseCoopers dalsze transakcje będą prowadziły do głębokich zmian koniecznych dla przeprowadzenia restrukturyzacji i zapewnienia długotrwałego zrównoważonego rozwoju branży.

W porównaniu do 31,6 mld dolarów w 2008 r, zeszłoroczna wartość transakcji w sektorze motoryzacyjnym oznacza wzrost na poziomie 286%. W znacznej mierze tendencja ta jest wynikiem dużych inwestycji ze strony Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, stanowiących reakcję na całkowite załamanie branży.

- Należy spodziewać się, że po zakończeniu procesów restrukturyzacyjnych, rządy będą dążyć do wycofania się z inwestycji w firmach motoryzacyjnych. Możliwe jednak, iż jeśli wychodzenie z kryzysu gospodarczego przebiegać będzie wolniej niż przewidywano, udział finansów publicznych w przemyśle motoryzacyjnym pozostanie na znacznym poziomie przez dłuższy czas – podkreśla Rafał Krawczyk z nowojorskiego biura PricewaterhouseCoopers.

Przy tak wysokiej wartości transakcji w 2009 r., ich łączna liczba zmniejszyła się jednak do 532, co oznacza 3-proc. spadek w stosunku do roku 2008. W ujęciu ilościowym był to najniższy wynik od 2004 r.

Perspektywy na nadchodzące miesiące
Obecny rynek transakcji wykazuje pozytywne oznaki, oferując szereg możliwości zakupu zarówno w celach inwestycyjnych, jak i strategicznych dla tych którzy posiadają dostęp do środków finansowych. - Przewidujemy, iż firmy będą zwiększać swoje zainteresowanie rozwojem wykorzystując tradycyjne zalety fuzji i przejęć, takie jak ekonomia skali, dostęp do nowych technologii, rozszerzenie zasięgu swoich produktów oraz rozbudowa bazy klientów -  mówi Piotr Michalczyk, wicedyrektor w zespole ds. sektora motoryzacyjnego w firmie PricewaterhouseCoopers.

W 2010 r. głównymi graczami na rynku transakcji będą firmy motoryzacyjne dążące do sukcesów w długiej perspektywie poprzez rozwój i realizację swoich strategii zrównoważonego wzrostu i budowania wartości.

- Będziemy obserwować coraz silniejsze dążenie w kierunku rozwoju technologii przyjaznych środowisku, dalszy postęp w dziedzinie napędów elektrycznych, hybrydowych i innych alternatywnych wobec ropy naftowej. Ten proces będzie dodatkowo wzmacniany przez obecny udział państwowy w motoryzacji, szczególnie w USA. Należy także pamiętać, że wciąż jeszcze niestabilny przemysł motoryzacyjny będzie kontynuował stosowanie nietypowych rozwiązań finansowych, takich jak inwestycje funduszu z Bliskiego Wschodu w napędy alternatywne do ropy naftowej – dodaje Rafał Krawczyk.
Tematy w artykule: przemysl motoryzacyjny

Podobne wiadomości:

Może powstać 8650 nowych miejsc pracy dzięki motoinwestycjom

Może powstać 8650 nowych miejsc pracy dzięki...

Aktualności 2014-10-30

Nowa inwestycja VOSS Automotive uruchomiona

Nowa inwestycja VOSS Automotive uruchomiona

Aktualności 2014-10-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.