Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Gdzie są najtańsze ubezpieczenia?

Gdzie są najtańsze ubezpieczenia?

Adres zameldowania ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o wysokość płaconej przez nas składki ubezpieczenia komunikacyjnego. Może więc czasami warto się przemeldować?

W woj. mazowieckim, tradycyjnie uważanym za najdroższe w Polsce, kierowcy wcale nie są obciążani przez ubezpieczycieli najmocniej. Choć średnia cena OC (774 zł) jest tu prawie taka sama jak w najdroższym pomorskiem (777 zł), to pakiety OC+AC są już w mazowieckiem średnio o ok. 800 zł tańsze niż w woj. śląskim, gdzie kierowcy płacą za nie najwięcej.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC aut drogich, to jest ono najdroższe w podlaskiem (średnio 1.063 zł), gdzie bardzo wysokie ceny mają także pakiety (średnio 7.373 zł – ponad 2,5 raza więcej niż w najtańszym woj. podkarpackim). Polisy OC + AC dla aut o wartości powyżej 50 tys. zł są najdroższe w woj. śląskim, gdzie pakiet kosztuje średnio aż ok. 13 razy więcej niż samo OC. Dla aut o wartości do 50 tys. zł najdroższe ubezpieczenia sprzedaje się w woj. pomorskim. Generalnie najbardziej zadowoleni z cen polis komunikacyjnych mogą być mieszkańcy podkarpackiego – w tym regionie Polski ubezpieczenia OC i AC są najtańsze.
 
Miejsce zamieszkania pozostaje jednym z elementów najmocniej wpływających na cenę naszych polis komunikacyjnych. Widać tu prawidłowości rynkowe w skali całego kraju, jednak część ubezpieczycieli bierze pod uwagę szereg bardziej szczegółowych czynników (np. dzielnicę, w której mieszkamy). Poza tym towarzystwa różnią się w swoim nastawieniu do kierowców z danego regionu.
 
Analizowanie wielu czynników, które wpływają na wysokość cen ubezpieczeń jest możliwe dzięki rozwojowi technologii. Używane do niedawna podstawowe parametry – miejsce zamieszkania, pojemność i zwyżka za młodego kierowcę zostały rozszerzone o kilkanaście dodatkowych – wiek, doświadczenie, stan cywilny, dzieci, płeć, deklarowany przebieg samochodu, rodzaj paliwa, miejsce parkowania itd. Mimo pewnej uciążliwości związanej z liczbą pytań zadawanych przez ubezpieczycieli, jest to dobry kierunek, ponieważ ceny polis będą coraz bardziej zróżnicowane między ubezpieczycielami, a my przestajemy płacić za innych kierowców.

- Obecnie to nie tylko liczba mieszkańców decyduje o wysokości składki. Na ceny polis w ogromnym stopniu wpływa także infrastruktura dróg (OC i AC), liczba kradzieży na tysiąc mieszkańców (AC) czy fakt, że pracujemy w większej odległości od miejsca zamieszkania – komentuje Wojciech Rabiej, szef porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Badanie "Różnice cen polis komunikacyjnych w Polsce" zostało przeprowadzone przez porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl w listopadzie i grudniu 2009 r. Badano średnie ceny ubezpieczeń, które zostały przedstawione przez 9 ubezpieczycieli 20 tys. użytkownikom porównywarki w trzech kategoriach pojazdów: auta o wartości do 10 tys. zł, auta o wartości 10-50 tys. zł oraz auta o wartości powyżej 50 tys. zł.

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Komentuj:

~Grzesiek21 2013-04-22

Ten kalkulator CUK to rzeczywiście bardzo przydatne narzędzie! Z 20 ofert ubezpieczycieli wybrał mi faktycznie najtańszą ofertę.Super sprawa! Bardzo pomocne to forum.

Koben 2013-04-12

Też od lat mam ubezpieczenie w Liberty Direct - dobre warunki i tanio, w porównaniu do innych.

~Jacek 2013-03-30

Tu można sobie sprawdzić najtańszą polisę -bardzo przystępny kalkulator http://www.cuk.com.pl/kalkulatory-ubezpieczen

Marta30 2013-03-06

Wiem na pewno, że pzu jest drogie, ale wielu kierowców docenia to towarzystwo. Chyba głównie za mocną markę i pewność usług.

~czarek45 2013-02-28

Mysle ze warto sie zapoznac z analiza rynku samochodowego. Wiem ze sa tez portale agentow ubezpieczeniowych na ktorych rowniez mozna znalezc wieleciekawych wskazowek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jakie samochody kupują Polacy?
Jakie samochody kupują Polacy?
Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.