mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Głos przeciw "anglikom"

Głos przeciw "anglikom"

Zapowiadane rozpoczęcie prac nad dopuszczeniem do rejestracji pojazdów z kierownicą umieszczoną po prawej stronie ma wielu zwolenników. Dziś jednak przedstawiamy opinię Związku Dealerów Samochodów, który mocno sprzeciwia się temu pomysłowi.

Głos przeciw
O samych pracach nad nowymi rozwiązaniami praktycznie nic konkretnego nie wiemy - pomysł taki zasygnalizował jedynie Sławomir Nowak, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, za pomocą serwisu społecznościowego - jednak już teraz wzbudzają one bardzo wiele kontrowersji.

Aktualnie Polska "broni się" w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej przed wprowadzeniem tych rozwiązań. Stanowisko ministra jest zatem zwrotem o 180 stopni, w stosunku do stanowiska min. Grabarczyka. Ponieważ rozwiązanie takie jest w sposób oczywisty niekorzystne dla dealerów samochodów, ZDS natychmiast wystąpił z pismem do ministra, w którym powołuje się nie tylko na oczywisty fakt zalewu polskiego rynku kolejną falą pojazdów używanych z kierownicą po prawej stronie (przede wszystkim z Irlandii i Wielkiej Brytanii), ale także na kwestie oczywistych zagrożeń w ruchu drogowym powodowane przez takie pojazdy.

- Trudno nam odgadnąć, jaka jest przyczyna zmiany dotychczasowego stanowiska Ministerstwa w kwestii rejestracji pojazdów z kierownicą po prawej stronie - czytamy w stanowisku ZDS. - Przypominamy, że zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem Ministerstwa (...) ograniczenia w dopuszczeniu do ruchu pojazdów z kierownicą po prawej stronie nie mogą stanowić naruszenia zasady swobodnego przepływu towarów, ponieważ wyczerpują znamiona określone w przepisie art. 36 Traktatu o funkcjonowaniu UE (tj. powołują się na uzasadnione względy bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i życia ludzi).

Jest faktem powszechnie znanym i wielokrotnie powtarzanym, że umiejscowienie kierownicy po prawej stronie uniemożliwia bezpieczne wykonywanie podstawowych manewrów w ruchu drogowym - takim jak wyprzedzanie lub omijanie. Nie ulega zatem wątpliwości, iż dopuszczenie takich pojazdów wpłynie na pogorszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W szczególności w kraju takim jak Polska, gdzie w obecnej chwili wiele dróg znajduje się w remoncie lub przebudowie oraz gdzie wciąż niewielki jest odsetek dróg z więcej niż jednym pasem ruchu w jednym kierunku - czytamy w oświadczeniu ZDS.

Jako, że sprawa toczy się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Związek apeluje o wstrzymanie się z wszelkimi pracami legislacyjnymi do czasu podjęcia rozstrzygnięcia przez Trybunał. Niezrozumiała nadgorliwość jest bowiem w tym przypadku po prostu szkodliwa dla polskiej motoryzacji i bezpieczeństwa obywateli.

Podobne wiadomości:

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Rejestracja

Rejestracja "anglików" możliwa od 15 sierpnia

Finanse i prawo 2015-08-06

Komentuj:

~robin 2012-02-18

Emigrant - ale ubezpieczenie w UK jest o wiele droższe niż w Polsce - do tego dochodzi koszt przejazdu w obie strony - gdzie tu sens ?

~Emigrant 2012-02-17

Debilom z tego stowarzyszenia chodzi tylko o kasę. Nie ma bowiem mowy o żadnym zagrożeniu w ruchu drogowym ze strony aut z kierownicą po prawej stronie. Ktoś kto nigdy takiego auta nie prowadził nie zrozumie tego tylko powtarza jak małpa czyjeś bzdury. Jedynym prawdziwym powodem, dla którego należy stanowczo zakazać rejestracji w Polsce aut z Anglii i Irlandii jest obawa przed masowymi kradzieżami tych aut na Wyspach. Zaraz po wydaniu takiego zezwolenia polska złodziejska hołota rzuciła by się tu kraść, tak jak to robi w Niemczech i innych krajach. A ktoś kto żyje i pracuje w Anglii, nawet po powrocie do Polski nie musi auta przerejestrowywać, trzeba tylko raz w roku przyjechać do Anglii na przegląd, zapłacić podatek i ubezpieczenie, a jak nie to auto łatwo sprzedać i kupić sobie coś na kontynencie. Nie wpuszczajcie polskich złodziei na Wyspy!!!

~Kolpak 2012-02-16

Co z debile w UE karzą nas za zabranianie rejestracji takich aut? I ponoć dążą do poprawy bezpieczeństwa...parodia

~turysta 2012-02-16

Jeździłem w Rosji (m.in. Irkuck, Władywostok) taxi z fajerami po prawej - ściągane z Japonii. Rzeczywiście, wyprzedzanie przez taki pojazd innych jest mocno utrudnione. A wszystki te fury mają takie małe dodoatkowe lusterka montowane na przednie klewej krawędzi przedniego błotnika. Swoją drogą, parę lat temu Putin chciał zabronić rejestrowania w Rosji takich - cały wschód Rosji zapowiedział bunt. Putin się wycofał, na razie przynajmniej. Zaznaczyć tu należy, że we Władywostoku nawet ichnia policja porusza się dużymi policyjnymi limuzynami ściąganymi z Japonii.

~konrad 2012-02-16

mój kolega przywiózł anglika- spowodował wypadek- zabił niewinnego człowieka, sam przeżył. niektórzy mówią że można zamontować kamerkę, lusterka etc.... ludzie większość kierowców nie widzi co się przed nimi dzieje, nie mówiąc o patrzeniu w lusterko wsteczne, o bocznych to większość w ogóle nie pamięta, a chcecie jeszcze dodatkowe źródło obrazu dołożyć? do tego już widzę speców- z nawigacją, telefonem, i laptopem.... do tego włączcie sobie dvd u kierowcy bo przecież da się tak jechać.... trochę rozwagi. Podejrzewam że głównym czynnikiem na plus jest cena anglika! Ceny anglików i tak skoczą w górę jak tylko staną się legalne, więc jak dziś kogoś nie stać na nowszy samochód to po takiej zmianie tez tak pozostanie. Tylko będzie dużo niebezpieczniej na drogach, a ja nie chce zginąć przez to że ktos mnie w pore nie zobaczył.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando