Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Głos przeciw "anglikom"

Głos przeciw "anglikom"

Zapowiadane rozpoczęcie prac nad dopuszczeniem do rejestracji pojazdów z kierownicą umieszczoną po prawej stronie ma wielu zwolenników. Dziś jednak przedstawiamy opinię Związku Dealerów Samochodów, który mocno sprzeciwia się temu pomysłowi.

Głos przeciw
O samych pracach nad nowymi rozwiązaniami praktycznie nic konkretnego nie wiemy - pomysł taki zasygnalizował jedynie Sławomir Nowak, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, za pomocą serwisu społecznościowego - jednak już teraz wzbudzają one bardzo wiele kontrowersji.

Aktualnie Polska "broni się" w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej przed wprowadzeniem tych rozwiązań. Stanowisko ministra jest zatem zwrotem o 180 stopni, w stosunku do stanowiska min. Grabarczyka. Ponieważ rozwiązanie takie jest w sposób oczywisty niekorzystne dla dealerów samochodów, ZDS natychmiast wystąpił z pismem do ministra, w którym powołuje się nie tylko na oczywisty fakt zalewu polskiego rynku kolejną falą pojazdów używanych z kierownicą po prawej stronie (przede wszystkim z Irlandii i Wielkiej Brytanii), ale także na kwestie oczywistych zagrożeń w ruchu drogowym powodowane przez takie pojazdy.

- Trudno nam odgadnąć, jaka jest przyczyna zmiany dotychczasowego stanowiska Ministerstwa w kwestii rejestracji pojazdów z kierownicą po prawej stronie - czytamy w stanowisku ZDS. - Przypominamy, że zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem Ministerstwa (...) ograniczenia w dopuszczeniu do ruchu pojazdów z kierownicą po prawej stronie nie mogą stanowić naruszenia zasady swobodnego przepływu towarów, ponieważ wyczerpują znamiona określone w przepisie art. 36 Traktatu o funkcjonowaniu UE (tj. powołują się na uzasadnione względy bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i życia ludzi).

Jest faktem powszechnie znanym i wielokrotnie powtarzanym, że umiejscowienie kierownicy po prawej stronie uniemożliwia bezpieczne wykonywanie podstawowych manewrów w ruchu drogowym - takim jak wyprzedzanie lub omijanie. Nie ulega zatem wątpliwości, iż dopuszczenie takich pojazdów wpłynie na pogorszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W szczególności w kraju takim jak Polska, gdzie w obecnej chwili wiele dróg znajduje się w remoncie lub przebudowie oraz gdzie wciąż niewielki jest odsetek dróg z więcej niż jednym pasem ruchu w jednym kierunku - czytamy w oświadczeniu ZDS.

Jako, że sprawa toczy się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Związek apeluje o wstrzymanie się z wszelkimi pracami legislacyjnymi do czasu podjęcia rozstrzygnięcia przez Trybunał. Niezrozumiała nadgorliwość jest bowiem w tym przypadku po prostu szkodliwa dla polskiej motoryzacji i bezpieczeństwa obywateli.

Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Rejestracja

Rejestracja "anglików" możliwa od 15 sierpnia

Finanse i prawo 2015-08-06

Komentuj:

~robin 2012-02-18

Emigrant - ale ubezpieczenie w UK jest o wiele droższe niż w Polsce - do tego dochodzi koszt przejazdu w obie strony - gdzie tu sens ?

~Emigrant 2012-02-17

Debilom z tego stowarzyszenia chodzi tylko o kasę. Nie ma bowiem mowy o żadnym zagrożeniu w ruchu drogowym ze strony aut z kierownicą po prawej stronie. Ktoś kto nigdy takiego auta nie prowadził nie zrozumie tego tylko powtarza jak małpa czyjeś bzdury. Jedynym prawdziwym powodem, dla którego należy stanowczo zakazać rejestracji w Polsce aut z Anglii i Irlandii jest obawa przed masowymi kradzieżami tych aut na Wyspach. Zaraz po wydaniu takiego zezwolenia polska złodziejska hołota rzuciła by się tu kraść, tak jak to robi w Niemczech i innych krajach. A ktoś kto żyje i pracuje w Anglii, nawet po powrocie do Polski nie musi auta przerejestrowywać, trzeba tylko raz w roku przyjechać do Anglii na przegląd, zapłacić podatek i ubezpieczenie, a jak nie to auto łatwo sprzedać i kupić sobie coś na kontynencie. Nie wpuszczajcie polskich złodziei na Wyspy!!!

~Kolpak 2012-02-16

Co z debile w UE karzą nas za zabranianie rejestracji takich aut? I ponoć dążą do poprawy bezpieczeństwa...parodia

~turysta 2012-02-16

Jeździłem w Rosji (m.in. Irkuck, Władywostok) taxi z fajerami po prawej - ściągane z Japonii. Rzeczywiście, wyprzedzanie przez taki pojazd innych jest mocno utrudnione. A wszystki te fury mają takie małe dodoatkowe lusterka montowane na przednie klewej krawędzi przedniego błotnika. Swoją drogą, parę lat temu Putin chciał zabronić rejestrowania w Rosji takich - cały wschód Rosji zapowiedział bunt. Putin się wycofał, na razie przynajmniej. Zaznaczyć tu należy, że we Władywostoku nawet ichnia policja porusza się dużymi policyjnymi limuzynami ściąganymi z Japonii.

~konrad 2012-02-16

mój kolega przywiózł anglika- spowodował wypadek- zabił niewinnego człowieka, sam przeżył. niektórzy mówią że można zamontować kamerkę, lusterka etc.... ludzie większość kierowców nie widzi co się przed nimi dzieje, nie mówiąc o patrzeniu w lusterko wsteczne, o bocznych to większość w ogóle nie pamięta, a chcecie jeszcze dodatkowe źródło obrazu dołożyć? do tego już widzę speców- z nawigacją, telefonem, i laptopem.... do tego włączcie sobie dvd u kierowcy bo przecież da się tak jechać.... trochę rozwagi. Podejrzewam że głównym czynnikiem na plus jest cena anglika! Ceny anglików i tak skoczą w górę jak tylko staną się legalne, więc jak dziś kogoś nie stać na nowszy samochód to po takiej zmianie tez tak pozostanie. Tylko będzie dużo niebezpieczniej na drogach, a ja nie chce zginąć przez to że ktos mnie w pore nie zobaczył.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
Taką informację podała gazeta Financial Times, która sugeruje, że koncern Apple zamierza przejąc McLaren Technology Group, który kontroluje m.in. zespół McLaren F1 Team. Czy nad Woking zbierają się czarne chmury?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj